Instalacja dysku z SATA III na płycie z SATA II i bez UEFI

+1 głos
wizyt: 4,181

Witam.

 

Chiałbym się dowiedzieć jak wygląda instalacja nowego dysku w ogóle, jednak przymierzam się do zakupu dysku Seagate Barracuda 7200.14 1TB SATA III 64MB cache (ST1000DM003), dlatego też - o ile to możliwe - prosiłbym o odpowiedzi w odniesieniu do niego.

Może i będą to laickie pytania, ale niestety nie miałem przyjemności instalacji nowego dysku, a nie chcę się \"zaciąć\" podczas zabawy. Dodam tylko, że będę instalował Windows 7.

1. Co trzeba ustawić w BIOSIE? Czy nowy dysk będzie wykrywany przez płytę, czy muszę zmienić jakieś wartości?

2. Czy podczas instalacji Win 7 przed podzieleniem na partycje trzeba sformatować cały dysk, by pecet widział jego pojemność (o ile pamiętam kiedyś coś podobnego robił kumpel na swoim nowym dysku, ale to było lata temu i instalowane na WinXP).?

3. Czy trzeba zmieniać jakąś zworkę przed instalacją dysku na płycie z SATA II (Foxconn P35A). Gdzieś czytalem o tym, ale w końcu się pogubiłem czy chodzi o dysk Seagate czy WD.

4. Czy wystarczy kabel SATA II, czy muszę kupić nowy kabel pod SATA III (wiem, że nowe SATA jest wstecznie kompatybilne, ale nie wiem jak to się ma z kablem).

 5. Jak wygląda formatowanie dysku z systemem tak, by był całkowicie pusty - chodzi mi o to, że gdy kupięnowego PeCeta, to zapewne z dyskiem SSD, na którym będę chciał załadować system, jednak wtedy HDD pozostanie w takim układzie z tym samym systemem. Czy podczas ponownej instalacji system wykryje oba dyski, pozwoli utworzyć partycję systemową na SSD i wyczyści HDD, czy tylko przeniesie pliki? Co jeśli najpierw zainstaluję system na SSD?

 

To chyba tyle, jednak jak sobie coś jeszcze przypomnę to napiszę.

Oczywiście oglądałem różnego filmiki i czytałem już dość sporo, ale może tataj znajdę interesujące mnie odpowiedzi.

Na koniec dodam tylko, że kupuję nowy dysk do mojego starego PC dlatego, że obecnie potrzebuję miejsca na dysku, jednak będzie on z pewnością częścią nowego zestawu, który zamierzam kupić w przyszłym roku.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

1 listopada 2013 w Dyski twarde przez użytkownika 9e0r9e Poziom 4 (1,260)
   

8 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Ok - chyba się nie rozumiemy, więc powiem jaśniej (podsumowując to co do tej pory napisaliście).

Jak będę miał nowy dysk, zainstaluje go ZAMIAST mojego obecnego dysku. W tym, momencie nie będzie na nim nic.
1. Podłącze go do płyty obecnym kablem SATA II (nie muszę zmieniać zworki).
2. Ustawię w BIOSie tryb AHCi.
3. Rozpocznę instalacje Win 7.
4. Stworzę partycje (bez potrzeby wcześniejszego formatowania całego dysku).
5. Sformatuję partycje systemową.
6. Zainstaluję Winde, potem sterowniki, sformatuje pozostałe partycje.
TAK?
Może trochę zamieszałem, ale chodziło mi o to, bym nie miał niespodziewanych problemów podczas instalacji.
Tak jak wspomniałem wcześniej, pamiętam, że kiedyś formatowało się dysk po to, by system widział jego faktyczną objętość, by móc podzielić go na partycje, ale jak rozumiem w obecnej technologii nie muszę tego robić.

Wiem, że może i lepiej podzielić partycje wcześniej, ale nie mam obecnie zainstalowanego Win 7 tylko XP.
Chodzi tutaj wyłącznie o instalacje nowego dysku z nowym systemem, coś jak przy składaniu nowego kompa, z tym że ja będę pracował na razie na starym, dlatego pytam (teraz są nowsze BIOSY?UEFI, różnego rodzaju technologie i programy wszystko ułatwiające).
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika 9e0r9e Poziom 4 (1,260)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
1. W BIOSie masz kontroler i port, pod ktory podpiety bedzie dysk - miec wlaczony (tak jest domyslnie).
Zwroc tez uwage na to, zeby tryb pracy portu (czy kontrolera) byl ustawiony nie na IDE, tylko na AHCI.

2. Przed partycjonowaniem dysku jego formatowanie nie ma sensu najglebszego, bo akurat kolejnosc jest odwrotna: najpierw partycjonowanie, potem format kazdej partycji z osobna.
Jesli masz WIn7, to najpierw ten dysk podlacz "normalnie", zabootuj ze starego systemu i recznie go spartycjonuj (mozesz tez zaformatowac - ja tak robie wylaczajac opcje "quick" - po to, bo dyski sa preformatowane, a ja lubie sie upewnic, ze w miedzyczasie nie trafil sie zaden badblock), potem mozesz odlaczyc stary dysk i zainstalowac system na nowym. Taka procedura zaoszczedzi 100MB miejsca na dysku i spowoduje, ze nie bedziesz mial nadpisanego EBRa, czy plikow boot na starym dysku. Po instalce podlacz stary dysk na nowo.

3. Nic z tych rzeczy, ale podaj dokladny model plyty, to moze ktos rzuci okiem.

4. Pomysl chwile, po co kabel SATA3 do kontrolera SATA2 ?

5. Jak kupisz SSD w przyszlosci, to zadasz pytanie znowu, bo to dluzszy temat.
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ad.2.
Ups, napisalo mi sie stylistycznie fatalnie. Mialo byc:

Jesli masz WIn7, to najpierw ten dysk podlacz "normalnie", zabootuj ze starego systemu i recznie *TEN NOWY* spartycjonuj (mozesz tez zaformatowac *TEN NOWY*
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Dzięki, wielkie za odpowiedź. Z tym AHCi to w sumie czytałem, ale chciałem się dowiedzieć, czy jest to właśnie domyślnie ustawiane przy podłączaniu nowego dysku czy nie.

Jeśli chodzi o instalacje systemu to będę go dopiero 1. raz instalował, bo obecnie na starym dysku mam XP. Dlatego podłączanie go do obecnego systemu (chyba) nie ma sensu.

Jeśli chodzi o format przed instalacją to pytałem o to tylko dlatego, że kiedyś widziałem, że przy instalacji nowego dysku takie coś było potrzebne (koledze padł poprzedni). Pewnie było tak z racji starszego systemu, już nie pamiętam czy Win XP czy 98.

Model płyty podałem - FOXCONN P35A (procesor C2D e6750)

Po to kabel SATA 3 by nie ograniczyć transferu - nie jest tak, że kabel SATA 3 wyciska z portu SATA 2 więcej? Wiem - laickie pytanie, ale naprawdę nie wiem.

A z SSD to popytam jak kupię.
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika 9e0r9e Poziom 4 (1,260)
–1 głos
Witam,

Kolega Jeomax.co.uk wszystko ładnie Ci opisał, więc nie powinieneś mieć większych problemów.

Co do trybu AHCI to najprawdopodobniej będziesz musiał go ustawić w BIOS'ie - domyślnie będziesz miał ustawiony tryb IDE. Nie jest też powiedziane że da się go w ogóle ustawić, moja płyta główna np. nie daje mi takiej możliwości i muszę "jechać" na trybie IDE, co mnie mocno drażni bo mam SSD :/

Teraz kilka słów o partycjonowaniu i formacie...Jeśli będziesz instalował Windowsa 7 to po prostu odłączasz stary dysk, podłączasz nowy, uruchamiasz kreatora instalacji i z poziomu samego kreatora (w bardzo szybki i łatwy sposób) tworzysz jedną lub dwie partycje, podając ich rozmiar i klikasz dalej(wskazując wcześniej na której ma być instalowany system). Kreator sam ją sformatuje i zainstaluje system. Jeśli stworzyłeś dwie lub więcej partycji to po zainstalowaniu systemu już w samym Windowsie na pozostałych partycjach klikasz prawym klawiszem myszki i dajesz formatuj.

Nieco inaczej sprawa wygląda jeżeli będziesz instalował Windows Xp, ponieważ z tego co pamiętam instalator tego systemu będzie pokazywał że dysk ma pojemność 136GB i ni huhu więcej...
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
–1 głos
Kiedyś za czasów W95/98 trzeba było sformatować aby instalacja systemu ruszyła, ale przed formatem zawsze jest partycjonowanie, czyli jeżeli chcesz podzielić dysk na partycje to nie musisz go najpierw formatować, tylko od razu dzielisz a format robisz na samym końcu - teraz rozumiesz? :)

Podpunkt numer 5 jest zbędny, ponieważ Windows 7 i tak sam sformatuje tą partycje na której będzie instalował system, więc wystarczy wskazać dysk i kliknąć instaluj. Ale możesz oczywiście zrobić tak jak to wypisałeś i też będzie dobrze, po prostu wykonasz jedną czynność więcej(podpunkt 5) którą i tak wykonałby za Ciebie kreator instalacji systemu.

Pozdrawiam
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
W XP nie musiales dysku ani formatowac, ani partycjonowac, bo jego instalator (98 natomiast nie - ona walila od razu formata C, ile by on nie mial, bez mozliwosci partycjonowania) posiadal mechanizm do manipulowania partycjami oraz formatowania PRZED instalacja systemu.
Oczywiscie sa rozne typy partycji i w zaleznosci od tego instalator Windows (nawet "siodemka") moze nie rozpoznac ich prawidlowo, nie dajac mozliwosci formatu, czy nawet usuniecia (!). Nie martw sie jednak - kupujac nowy dysk masz go spartycjonowanego "na raz" i zaformatowanego.
Polecam jednak *dolaczenie* nowego dysku do starego pod XP i po wstepnej inicjalizacji (i pewnie resecie) bedziesz mogl go spartycjonowac, jak chcesz i zaformatowac, jak chcesz (z "quick" = czyli zamazanie tylko mapy partycji i wyzerowanie kilku sektorow, albo bez "quick" = czyli zerowanie calego nieomal dysku, ze sprawdzeniem ew. bad blockow), nie tracac przy tym owych 100MB, ktore instalator WIndows 7 sobie mapuje na okazje BitLockera ZTCP, a potem zostawia niewykorzystane.
Pod XP jak najbardziej mozesz podzielic dysk i zaformatowac - bo masz sterowniki, ktorych sam instalator XP mogl nie miec na starcie - pamietaj tylko o filesystemie (NTFS).
Poyem sama instalka juz na jednym dysku, z XPkiem odlaczonym. Mozesz go dolaczyc ponownie po instalce i miec "dual boot" albo po prostu magazyn danych.
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Spoko, dzięki.

Fanta ten ppkt 5. to właśnie ten automatyczny format z instalacji. A sam format po instalacji wina rozumiem - zmieniałem już wielkość partycji podczas instalacji.


Jeomax - pomyślę nad tym podłączeniem dysku pod XP przed instalacją win 7.

Temat do zamknięcia (narazie :P)
odpowiedź 1 listopada 2013 przez użytkownika 9e0r9e Poziom 4 (1,260)
...