Pamięci DDR3 PC1333 2GB wywala błędy w programie memtest86

+1 głos
wizyt: 1,302
Witam serdecznie

W ramach modernizacji wiekowego PC zmieniłem platformę na AMD. Do tej platformy zakupiłem pamięć DDR3: http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-2048mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-2g-244558/. Pamięć okazała się wadliwa - po wystartowaniu przyciskiem \"Power\" nie była w stanie przejąć kontroli nad PC i  wyłączała go. Sprawdzałem kość programem memtest86 wielokrotnie i za każdym razem pamięć wysypywała sią przy teście nr 7 (TEST #7: RANDOM NUMBER SEQUENCE).  

W związku z powyższym oddałem w/w element na reklamację. Żeby nie \"uziemić\" sobie PC dokupiłem drugą kostkę /docelowo ma tworzyć Dual Channel/  - identyczną jak ta, którą zareklamowałem. Po włożeniu do PC komputer ładnie odpala, ale w memtest86 nowa kość wysypuje się w tym samym miejscu co jej poprzedniczka. Czy Waszym zdaniem tę nową kość też reklamować? Czy błędy które wywala memtest86 wymiernie wpływaja na wydajność pracy tej pamięci czy jest to pomijalne zjawisko?

Prośba o Wasze sugestie w temacie.

Pozdrawiam

informerdavio
6 listopada 2013 w Pamięci RAM przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
edycja 10 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
   

5 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Dla Goodrama najlepszym PRem byloby, jakby wzieli te swoje kosci i porozsylali do producentow plyt glownych, zeby ci z kolei umieszczali je w swoich QVLach. Tego jednak nie ma, wiec i pewnosc jest mniejsza, ze pamiec zadziala bezproblemowo z danym modelem plyty. Tyle o Goodramie :)

Co do ustawienia to mialem na mysli ustawienie parametrow pracy kosci w zgodzie na linii: specyfikacja kostki - ustawienia BIOSu plyty glownej. Nie znam modelu plyty, wiec nie mam pojecia, co Ty tam widzisz na ekranie :)

Przykladowo, kosc odczytujesz symbol i wchodzisz na strone producenta:
http://www.goodram.com/pub/File/Datasheet/DDR3/GR1333D364L9-2G_128x8.pdf
Masz dane:
napiecie: 1.5V
latencje: 9-9-9-24
czestotliwosc: 1333 (PC3-10600)
ECC: no
I to sobie recznie ustaw w BIOSie. Jaka masz plyte glowna i jaki procesor ?
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 18 listopada 2013 przez użytkownika informerdavio
Chylę czoła przed kolegą  "jeomax.co.uk" za bezcenną pomoc.
+1 głos
Ten bład to jest błąd kontrolera pamięci A więc mozliwe że albo procesor albo płyta ma jakąś wadę i dlatego sypie błedami w teście pamięci

Sprawdz pamięci u kolegi koleżanki na innej płycie i z innym prockiem bo może się okazać że to płyta albo procesor są uszkodzone
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika DRAGOPL Poziom 7 (23,860)
+1 głos
Pamiec nie przejmuje zadnej kontroli nad PC.
Jesli przez kosc komputer sie wylaczal, do jak sprawdziles ja MemTestem ?

Druga kostke tez reklamuj, o ile jest ona dobrze skonfigurowana w BIOSie - a wiec partametry jej pracy odpowiadaja fizycznym parametrom kosci pamieci. Nieraz trzeba zmienic ustawienia "Auto" na reczne, bo plyty niekoniecznie musza dobrze ja skonfigurowac. Goodrama bym sobie darowal - ze niby polskie (tylko skladane w Polsce). Kup Kingstona albo G.Skill-a - rownie tanie, a mniej problematyczne.
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Witam,
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

DRAGOPL: sprawdzę posiadaną kość pamięci na kompie w pracy - to powinno wyeliminować/potwierdzić tezę o ew. uszkodzeniu mobo lub procesora.

jeomax.co.uk:
"Pamiec nie przejmuje zadnej kontroli nad PC."
Starałem się swoimi słowami opisać defekt, ale dziękuje za sprostowanie uświadomienie.

"Jesli przez kosc komputer sie wylaczal, to jak sprawdziles ja MemTestem"

Odłączałem np. GPU, CD-Rom, HDD i czasem zaskakiwało i odpalał. Memtesta odpalałem z bootowalnego USB.

"Druga kostke tez reklamuj"
Mimo wszystko wstrzymam się z reklamację tej drugiej do momentu zwrotu pierwszej /inaczej zostanę bez RAMu/. Swoją drogą ciekaw jestem co napiszą z serwisu.

"... o ile jest ona dobrze skonfigurowana w BIOSie"
Te kości z tego co mi wiadomo pracować mogą z max przepustowością rzędu 10,6 GB/s, co odpowiada modułowi PC3-10600 (DDR3-1333). Kiedyś omyłkowo ustawiłem w biosie tryb PC3-12800 (DDR3-1600) i zaczęło przycinać prace PC.
Jeśli dobrze zrozumiałem to właśnie powyższe miałeś na myśli?

"Goodrama bym sobie darowal"
Dużo pozytywnych opinii o nich czytałem, cena też niewątpliwie za nimi przemawiała. Jednak dwa ew. uszkodzone egzemplarze nie robią dobrego PR dla tego producenta.
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
0 głosów
Witam kolegów
Pamięć sprawdzona na innych komputerach -> wysypywała się w tym samym miejscu j/w -> wykluczam więc uszkodzenie procesora czy też płyty głównej.

Po ręcznym ustawieniu parametrów RAM w BIOS-ie zgodnie z wytycznymi producenta i wg wskazań jeomax.co.uk => "jak ręką odjął", komp startuje jak winnien i nie sypie błędamie w Memtest.
Chylę czoła przed kolegą  "jeomax.co.uk" za bezcenną pomoc i wskazówki.

Mam jeszcze jedno pytanie:
Praktycznie im niższe CL tym wydajniejsza kość, jak zatem oszacować wartość na "czwartym miejscu" w podanym ciągu: 9-9-9-24 przy założeniu że będę próbował obniżyć CL do wartości 8 /BIOS automaczycznie ustawiał mi CL7=sypało błędami/ ?
odpowiedź 18 listopada 2013 przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
...