Słaba wydajność dysku SSD M.2

+2 głosów
1 wizyta
Witam, problem dotyczy dysku Samusng 960EVO M.2 (500GB). Posiadam płytę Asus Z97 Pro Gamer i procesor i7 4790K, po zainstalowaniu dysku w slocie na płycie transfer maksymalnie 800MB/S, postanowiłem kupić adapter pod PCIe, bo płyta już stara i niestety złącze maks 10GBPS. Niestety instalacja w adapterze Asus Hyper M.2 x4 Mini nie przyniosła oczekiwanego skutku, tereaz mam zapis i odczyt po 1600MB/s w programie Samsung Magician i innych niezależnie od złącza PCI w którym umieszę adapter. Da się coś z tym zrobić? Czy może po prostu płyta jest za stara? Jednak moim zdaniem spokojnie powinna dać radę z kartą 32GBPS choćby w jednym złączu i bez karty graficznej. Proszę o pomoc, bo już dość się zawiodłem w tym tygodniu - rozwaliłem sobie płytę główną w LG G3....

 

Specyfikacja:

CPU - Intel i7 4790K

Mobo - Asus Z97 Pro Gamer

Ram - Corsair Vengeance Pro DDR3 2400MHz 2x8GB

GPU - Asus GTX680

PSU - Corsair AX760

Dysk - M.2 Samsung 960EVO, Kingston Hyperx 240GB SSD, i dwa twardziele.
28 grudnia 2017 w Podzespoły PC przez użytkownika czarobest Poziom 1 (220)
   

2 odpowiedzi

+1 głos

Zlacze M.2 w tej plycie to prawie 16 Gbps. Jak piszesz, to pisz poprawnie i uzywaj duzej (B = bajt) badz malej (b = bit) literki, bo one ROBIA roznice, i to x8 konkretnie.

W teorii na tym zlaczu uzyskasz 1.97 GB/s, o ile nieobsadzone pozostana zlacza PCIEx1_1, PCIEx1_2 oraz SATA6G_4, a ty poprawnie skonfigurujesz port w BIOSie - o czym mowi instrukcja plyty w punktach 2.6.3 i 2.6.7. W praktyce bedzie to nieco mniej, jak zwykle z praktyka bywa.

Naped (nie DYSK, SSDki *nie sa* dyskami = rozwiniecie jest proste, jak drut: Solid State Drive i tylko Polacy, niestety, tego nie rozrozniaja, bo wszyscy - od Angoli po Niemcow, nawet Czechow i Rosjan, nazywaja ten element poprawnie w swoim ojczystym jezyku) Samsung 850 Evo potrafi wiecej osiagnac, ale zeby tyle osiagnac - musisz wiedziec, co to jest transfer sekwencyjny i gdzie wystepuje. W praktyce wystepuje bowiem tylko przy swapie, streamie, kopiowaniu albo tworzeniu (renderowanie filmu np) plikow.

Kupiles - piszesz - Asus Hyper Mini. A ze tak sie spytam dociekliwie - kupiles go z Asus Hyper Kit-em (ktory jest sprzedawany oddzielnie, a ktory sluzy wlasnie dla polepszenia osiagow SSDkow z interfejsem NVMe, ktory to wlasnie posiada Twoj Samsung 860 Evo) ?

https://www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/Hyper_Kit/

Instrukcja mowi tez wyraznie, do ktorego slota powinienes wkladac te karte, majac inne sloty obsadzone (strona 1-19), wiec nie ma sensu latanie po slotach i sprawdzanie. Slot PCIEX16_3 bedzie sie nadawal pod warunkiem nieobsadzenia slotow M.2 , "krotkich" PCIe oraz SATA6G_4, natomiast slot PCIEX16_2 ograniczy predkosc karty graficznej do x8 (nieistotne kompletnie) i bedzie jednoczesnie "overkillem" dla przepustowosci SSDka. Oczywiscie zakladajac, ze masz ten kit od Asusa, a nie znowu od nowa bedziesz wpychal nierozszerzona karte do slotow.

I zanim uzyskasz ten transfer 3200 MB/s, to napisz chociaz, do czego chciales uzywac tak wysokich transferow - moze unikniesz wowczas kolejnego zawodu (o ile juz nie poczytales o roli transferu sekwencyjnego w Windowsie).

Na zakonczenie testy tego SSDka:

http://www.tomshardware.com/reviews/samsung-960-evo-nvme-ssd-review,4802.html

gdzie znajdziesz wiecej o technologii Turbo Samsunga i realnych wynikach.

odpowiedź 28 grudnia 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
edycja 28 grudnia 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk
Problem jakoś sam się rozwiązał, mianowicie po tych wielu próbach napęd pokazał odczyt 3200MB/s w gnieździe PCI 3.0 x16. Po włożeniu go w drugie gniazdo, a karty graficznej w to pierwsze mam odczyt około 2800MB/s. Hyper kit chyba nie jest do tego potrzebny.

Za małe i duże literki przepraszam, za "dysk" też. Zawsze zwracałem na to uwagę - serio :), a tu dzisiaj mi umknęło.

Jeśli chodzi o to do czego chcę go używać - generalnie do tego co zawsze, czasem PS czasem obróbka filmów - ale raczej mało. Po prostu kupując dysk z takim transferem chciałbym korzystać z pełni możliwości.
Chyba wlasnie miales okazje przekonac sie w praktyce, jak dziala cache w technologii Turbo Samsunga ;-) po prostu musi sie uzbierac odpowiednia ilosc cache'u, zeby to zaczelo dzialac szybciej.

Najwazniejsze w tym wszystkim jest slowo "mozliwosci", ktore napisales w kontekscie "od konca". Poczatkiem - na ktory powinno sie patrzec - sa mozliwosci, jakie chcesz TY SAM wykorzystac podczas swojej pracy na kompie, natomiast koncem, ktore wspomniales - sa mozliwosci samego napedu, wykorzystywane przeciez "przy okazji" Twojej pracy jako odpowiedz na Twoje zadania wyznaczone komputerowi. Nie wiem, czy dobrze uda mi sie wytlumaczyc ten punkt widzenia - chodzi o to w skrocie, ze jesli nie bedziesz żądał PELNI mozliwosci czegos, to nigdy nie wykorzystasz owych pelnych mozliwosci, tak wiec jesli Twoja praca bedzie sie ograniczala do "tego, co zawsze oraz czasem do obrobki filmow", to SSD nawet sie nie spoci, zeby wykorzystac owa pelnie osiagow. Innymi slowy - takie transfery tylko w benchmarkach bedziesz widzial, bo na codzien zwyczajnie ich nie bedziesz wykorzystywal. Mam nadzieje, ze uchwycisz, co chce przekazac - sie spiesze do wanny i robie jednoczesnie laptopa ;-)

Tymi "dyskiem" sie nie przejmuj bardzo - wazne, ze kto jest swiadom, nigdy nie uzyje tego slowa w kontekscie SSD. Sklepy - niestety - w duzej mierze to komputerowa lamusiarnia, stad w nich znajdziesz pelno bledow, jak ten. Albo odczyt/zapis sekwencyjny - to jest zwyczajna pozostalosc formatki danych produktu (pozostalosc po HDDkach, w ktorych odczyt sekwencyjny byl w zasadzie jedynym sensownym kryterium porownawczym miedzy konkretnymi modelami, stad dyski twarde mialy na pierwszym miejscu wlasnie predkosc odczytu i zapisu; kiedy weszly SSDki, sklepy oczywiscie nie zmienily tego stanu rzeczy walac dalej po oczach owa predkoscia, ktora w sumie ma swoje ograniczenia, jak saturacja przepustopwosci interfejsu na przyklad, ale jest mniej ostotna od IOPSow - te powinny byc pierwszym kryterium porownawczym SSDkow), przec co klienci mylnie patrza nie ta te parametry, na ktore wlasciwie trzeba - stad tez nazbyt duze "zainteresowanie" owa predkoscia, ktora de facto wykorzystywana jest w komputerach raczej rzadko, jesli chodzi o realne znaczenie. Patrz na IOPSy.
+1 głos

Płya ma tak 

*1: Gniazdo M.2 3 współdzieli przepustowość z PCIEX1_1 i PCIEX1_2 (w trybie PCIE)

Jak masz ustawiony SSD w BIOS 

Co masz w gniazdach PCIE??

U mnie na tej samej płycie osiągam na SSD transery  3000/2200

i procek I5 

odpowiedź 28 grudnia 2017 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
Czy osiągnąłeś takie transfery w gnieździe M.2 na płycie? Wiem o tym które gniazda co dzielą. Zajęte miałem tylko złączę PCIe 3.0 x16 kartą graficzną. W biosie SSD był ustawiony jako M.2, nie pamiętam jak to się tam nazywało, sprawdzę jak będzie trzeba.
TAK w gnieździe M2
...