Sterownik przestał działać - problem z komputerem!

+1 głos
wizyt: 506

Ze swoją starą kartą -Gigabyte GTX 460 768MB OC zawsze miałem problemy.
Mając XP'ka wyskakiwały bsody, lub gry się wyłączały.
Po przesiadce na 7'kę wyskakiwał błąd "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność". Wyskakiwało to rzadko w grach z DX9, a ZAWSZE w grach z DX11 po ok. 10 minutach grania. Za przykład posłuży mi gra Battlefield 3. Orałem sobie żołnierzyków, aż tu nagle wszystko się zatrzymuje na sekundę - dwie, po czym pojawia się czarny ekran. Towarzyszył temu oczywiście mój ukochany komunikat o sterowniku. W większośći gier z DX9 Obraz freezował się na 2 sekundy, po czym robił się czarny i wracał do normy (aktualna gra), a na pulpicie też sławny komunikat. Na gwarancję nie wysłałem, nie mogłem znaleźć papierów, a potem już się skończyła. I tak chciałem mieć coś lepszego.
Tydzień temu doszło do punktu kulminacyjnego. Grająć w Saints Rowa 3 ekran tradycyjnie się ściął, lecz na mojej postaci pojawiły się małe czerwone i zielone kwadraciki, a reszta obrazu była czarna. Komputer po zresetowaniu się (sam, coś jak bsod bez niebieskośći) nie chciał się włączyć (BSOD związany z kartą graficzną). Niedługo zedytuję i wstawię filmiki. Mówię - karta była uszkodzona, aż w końcu kompletnie padła. Kupiłem zatem nową kartę MSI GTX 650 Ti BOOST 2 GB OC. Cały w skowronkach odpalam bf3, gram z kolegą, aż tu nagle STEROWNIK PRZESTAŁ DZIAŁAĆ I CZARNY EKRAN, GRA BEZ ODPOWIEDZI. Proszę o pomoc, ręce opadają.

 

Screen: http://scr.hu/0bal/lncax

 

Może to te cholerne wersje OC. Mówiono mi, że to fochy Fermiego, a Keplery są lepsze. Mam Keplera i znów to samo -_-. Problem zatem nie leży w karcie?

2 stycznia 2014 w Podzespoły PC przez użytkownika Ricardo Poziom 1 (130)
   

1 odpowiedź

+1 głos
Problem nie lezy w rodzinie (Fermi, Kepler), tylko wersjach kart, a konkretnie chodzi o fabryczne OC. Fochy robi niedowoltowanie tak przetaktowanej karty, albo po prostu niewyrabianie nawet z tymi woltami na odpowiedniej czestotliwosci. Wlacz Afterburnera i odtaktuj karte 200 na rdzeniu i tyle samo na pamieci i sprawdz jeszcze raz.
Ja robie wlasnie tak i (dodajac jeszcze 20mV dla rdzenia) i te najbardziej wymagajace gry  juz mi nie wywalaja sterownika.
 

BTW, jaki masz zasilacz ?
odpowiedź 2 stycznia 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
OCZ SXS 2 500W.
Robiłem to na poprzedniej karcie i mi padła po jakimś czasie, a nic to nie dało.Teraz boję się cokolwiek grzebać. Karta świeżo zakupiona, więc mogę odesłać (prawo 10 dni na zwrot). Az 200 na rdzeniu :O?
To przyklad, a odpowiednia wartosc musisz znalezc sam. Lepiej zaczynac od nizszych moim zdaniem. Twoja karta ma 1033 na rdzeniu, a producent zaleca 980, wiec teoretycznie -50 MHz by starczylo, ale cos mi sie wydaje, ze nie wszyscy producenci dobrze radza sobie z turbo GPU, wiec trzeba jeszcze na wszelki wypadek odjac 65 MHz tego turbo i wychodzi -115 MHz do odjecia na samym starcie. Mozesz - jak ja - dodac dla pewnosci ze 20mV i w ten sposob testowac stabilnosc karty z coraz wiekszymi zegarami - az dojdziesz do wlasciwego momentu. To praktyka. A w teorii wystarczyloby zrocic karte i zazadac nowej, bo to wlasciwie wina producenta, ze nie zadbal o wlasciwe parametry pracy karty dla calej serii swoich kart z dopiskiem "OC".
Skąd ta pewność? Wykluczasz zatem wadliwy zasilacz, mobo? Co, jeśli nawet po Twoim sposobie się to dzieje? Mam 10 dni na zwrot.
To tylko prawdopodobienstwo polaczenia objawow, jakie podales z tym, co wiem. Nikt nie moze byc pewnym na 100% diagnozujac przez internet sprzet, ktorego na oczy nie widzial. Rob, jak mowie i sprawdzaj, bo czas ucieka, a Ty sie pytasz i mnozysz pytania, zamiast je ucinac - testujac i wykluczajac :) Zasilacze wadliwe maja inne objawy, mialbys zwieche calego systemu raczej lub wylaczenie komputera, podobnie z plyta. Blad sterownika wynika bardziej  z tego, o czym pisalem. Potestuj, czy na obnizonych taktach masz to samo i zeby sie dalej upewnic, czy karta jest sprawna - mozesz sprawdzic ja potem dodatkowo w innym komputerze: kolegi, znajomych, rodzicow, pracy itp. Mozesz wziac tam swoj zasilacz, zeby wyeliminowac "zly" wynik testu podpinajac czyjs zasilacz, choc wiecej kombinacji da Ci predzej wynik bliski prawdy.
Jakoś inaczej to wygląda, niż na starej karcie. Nawet po zaznaczeniu możliwości zmiany napięć, jest to niekatywne.
http://scr.hu/0bal/goxvt Zmniejszac core clock i memory clock?
Core clock mogę maksymalnie -105
Instalowales sterowniki od nowa z nowa karta graficzna (najlepiej z opcja "clean install") ? Jesli tak, to przeinstaluj Afterburnera od nowa, czasem takie programy trzymaja sobie stare ustawienia ze starego sprzetu i potem w razie zmiany cos sie sypie. Albo wyprobuj Afterburnera w wersji Beta.
A z takimi ustawieniami - czyli -105 na rdzeniu (i tylez na pamieci) dalej masz wysypywanie sterownika ? Daj jeszcze PowerLimit na +20% i sprawdz.
Witam ponownie.
Czy przyczyną jest zasilacz?
Oto screen z HW Monitor, wyraźnie za mało prądu daje...
http://scr.hu/0bal/ded3b
Napiec nie mierzy sie programem, tylko woltomierzem. Sam masz dowod - tam, gdzie ma byc 12V, jest tylko 4 :) Mierzysz z moleksow, dla kazdych linii osobno.
Zmieniałem taktowanie. Nadal crash w bfie.
Dałem prędkość wentylatora na 55, a przy tym błędzie wróciła do 30 (czarny ekran i było słychać, że karta zwolniła)
Zrobiłem formata, wszystko na czysto, dalej to samo...
Testowałem kartę u kumpla, pograliśmy w BF3 z godzinę, żadnego błędu. Ma on jednak słabszy proc (2,33x2) może on ograniczał kartę i dlatego się nie wykrzaczyła?
Naprawdę nie wiem, co może być przyczyną, płyta główna?

Komputer:
Proc: AMD Phenom II 945 3.0 Ghz
Ram: 4GB Geil
GPU: Gigabyte: GTX 650Ti BOOST OC 2GB
Zasiłka: OCZ SxS 2 500W
MOBO: MSI 770 - G45

Proszę o pomoc. Wierzę, że pomożecie mi rozwiązać ten problem.
...