problem z płytą główną?

+1 głos
wizyt: 264
Witam wszystkich.

Mam problem z komputerem, pierwszy objaw był taki, że włączeniu go na monitorze nie pojawia się żaden obraz. Sprawdziłem kartę graficzną u znajomego, działa. Monitor też nie jest problemem.

Moje podejrzenie padło na płytę główną. Po włączeniu komputera wszystko "gra i buczy" - wiatraki się kręcą, diody świecą, inne sprzęty działają. Ale speaker nie daje znaku życia. Nawet po odłączeniu karty graficznej, lub RAMu, wciąż milczy. Podpiąłem już inny głośniczek, ale dalej to samo. Wyciągałem też bateryjkę. Wszystko jest podpięte prawidłowo, sprawdziłem również, czy wszystko "styka".

Bardzo przepraszam, ale nie jestem w tym momencie w stanie podać modelu płyty głównej, ani producenta. Prosiłbym o jakieś wskazówki, na co bym mógł jeszcze zwrócić uwagę, co sprawdzić.
13 lutego 2014 w Płyty główne przez użytkownika serafin_3 Poziom 1 (170)
   

4 odpowiedzi

0 głosów
płyta główna to asus m2n deluxe.
odpowiedź 13 lutego 2014 przez użytkownika serafin_3 Poziom 1 (170)
Dziękuje za wskazówki. Komputer wpadł mi do "sprawdzenia", nagle przestał działać.
Niestety z częśćmi zamiennymi, choćby do weryfikacji, mam problem.

zasilacz to: feel III 555-atx. 140W.
płyta: Asus M2N32-SLI Deluxe
ram: 2x kingston khx6400d2k2/2g
procesor: athlon, niestety nic więcej nie wyczytałem.
karta graficzna: zotac geforce 9500 gt

Kondensatory wyglądają w porządku. Ale zauważyłem, że wiatraczek od chipsetu padł.
RAM przekładałem do pozostałych banków. Nie ma różnicy, czy jest podłączony, czy nie. Bez procesora speaker też się nie odzywa.
Spróbowałem uruchomić go odpinając "zbędne" części jak wiatraczki, napęd optyczny, czy HDD. niestety bez zmian.
0 głosów
Rozumiem, ze problem zaczal wystepowac nagle, nie kupiles tego zestawu, oktory okazal sie niesprawny ?

A jaki masz zasilacz i pamieci (modele) ?
odpowiedź 13 lutego 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
+1 głos
Może to być problem z płytą, ale nie pisałeś nic o procesorze. Warto byłoby sprawdzić także ten trop. Jeśli masz możliwość to zamień go na inny. Możesz też odczepić zasilanie, wyjąć procesor, po czym zamontować go z powrotem. Ja czasem obserwowałem wymienione przez Ciebie objawy po złożeniu komputera, gdy procesor z jakichś powodów nie stykał dobrze z podstawką. Wyjęcie i włożenie ponowne często pomagało. W innym komputerze taki objaw dawały kości RAM włożone do złych slotów.  U Ciebie problem pojawił się wprawdzie nagle na działającym komputerze, a nie świeżo złożonym, ale różnie bywa i czasem warto po prostu rozebrać sprzęt na części pierwsze po czym słożyć tylko to co niezbędne i po kolei sprawdzać dokładając podzespoły. Wyjmij wszystko, łącznie z procesorem. Potem podłącz tylko procesor z chłodzeniem i zasilacz. Jeśli płyta jedynie z podłączonym prockiem będzie mieć te same objawy, to będzie wskazywało na problem z jednym z tych dwóch podzespołów. Wtedy dobrze jest podmienić procesor na jakiś sprawny. To pozwala stwierdzić, czy problem tkwi w procesorze czy w płycie.
odpowiedź 13 lutego 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
–1 głos
Znajdź sprawny zasilacz i podłącz. Padnięta płyta też jest możliwa zwłaszcza ,że nForce lubią dogrzewać otoczenie co za tym idzie zbadaj stan kondensatorów. Może było jakieś delikatne przepięcie w sieci? Czasem komputer po takich zajściach musi chwilę pomyśleć czy włączyć się czy nie.
odpowiedź 13 lutego 2014 przez użytkownika helfi Poziom 7 (12,130)
...