Czy tworzyć RAID 0 ?

+1 głos
wizyt: 141

Witam. Jutro będę odpalał nowy set na pc i zastanawiam się jaką konfiguracje dyskow i systemów stworzyć. Mianowicie
Płyta główna : ASRock H87M PRO4
Dwa dyski: Kingston V300 SV300S37A/120G (2.5", 120GB, SATA/600)

Jeden dysk: Seagate Barracuda ST2000DM001 (2TB, 64MB, SATA/600)

Chciałbym aby mieć Windowsa na jednym dysku ssd linuxa na drugim a 2tb na dane i tu moje pytanie, czy spiać dyski w raid 0 i podzielić na partycje przy instalacji windowsa a później zainstalowac linuxa, czy po prostu polecieć bez raidu?

13 sierpnia 2014 w Podzespoły PC przez użytkownika 70k0 Poziom 1 (180)
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Na pclabie przerobili ten temat. Generalnie jest poprawa wydajności, ale średnio na poziomie 33%. Przy niektórych operacjach jest to 100 % przy innych 50 % i mniej. Generalnie poprawa wydajności warta zachodu, ale na pewno nie dwukrotna jak można by chcieć. Tu masz link do artykułu, przeczytaj jeśli chcesz:

http://pclab.pl/art57160.html
odpowiedź 13 sierpnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
+1 głos
Powiem z doswiadczenia, bo klepie RAIDy-0 od sporego kawalka czasu, a na nich mam 8 systemow, w tym kilka linuchow oOo. Co prawda mam RAIDa na HDD, a SSD jeden (systemowy Win), ale bedziesz mial poglad na sprawe przynajmniej.

RAID jest szybszy, jakby nie mowic. W przypadku SSD nie wiem jednak, czy to bedzie mialo takie znaczenie, jak na twardych - bo zgodnie ze specyfika RAIDa-0 szybciej jest w operacjach sekwencyjnych (R/W), ale zwalnia czas dostepu. Niewiele, ale warto miec to na uwadze; w przypadku SSD to chyba nawet nie gra roli. Ja na RAIDzie mam tez partycje z programami, danymi, czy swapa - wiec widze, ze np. programy do obrobki video pracuja nieco szyciej. Nawet niektore gry okazuja sie wczytywac szybciej levele. Ale to musisz miec poinstalowane oprogramowanie wlasnie na RAIDzie. Jesli tylko na system - ten "ficzer" odpada. Za to jesli trzymasz swapa i TEMPy na RAIDzie - to bedzie mialo znaczenie "in plus" dla samej szybkosci systemu, jako ze swap to odczyt sekwencyjny, a TEMPy sa tez i duze - szczegolnie przy instalkach.

Minusem jest z pewnoscia linuch - nie kazdy potrafi wystartowac z RAIDa-0 (sic!). Wiek XXI, a tu taka plama. Przerabialem wiele dystrybucji, kiedys bylem przyzwyczajony do Mandrivy, ktora jako pierwsza i jedyna przez dlugi czas nie miala nic do RAIDa-0. Ale MDV padla, trzeba sie bylo przesiasc. Dlugo szukalem - wlasnie z racji braku boota z macierzy (czesc linuchow wymagala posiadania /boot na RAID-1 albo zwyklym dysku pojedynczym, dopiero po tym wczytanie oprogramowania i inicjacja RAID-0). Mialem Ubuntu przez jakis czas jako zamiennik Mandrivy (wiem, ze to nie ta sama rodzina LOL, ale akurat mnie to nie interesowalo), ale wymieklem, jak kolejne wersje zmienialy co chwila sposob obslugi GRUBa - zawsze cos nie dzialalo po aktualizacji i trzeba bylko robic wszystko od nowa, w nowym stylu (tzw. GRUB maintenance). Ubuntu poszedl wiec w odstawke i zamiennikiem Mandrivy stala sie Fedora. Ta co prawda jest bardziej wiechliwa (znowu sic!) niz starutka Mandriva, ale przynajmniej dziala z RAIDem-0 i nie stroi fochow wiekszych po aktualizacjach (mniejszy to jest z bootsplashem).

Minusem RAIDu bedzie tez to, ze raz na jakis czas moze sie sypnac bootloader w linuchu (naprawde bardzo rzadko), wiec trzeba bedzie go poprawiac z tzw. rescue disk-u. Inaczej nie bedziesz mial bootowalnego zadnego systemu ;-)

Plusem (sorry za mieszanie, ale z glowy pisze bez planu, co mi sie przypomni) RAIDu bedzie z kolei tez to, ze mozesz najpierw zsumowac miejsce dostepne na obu napedach, a dopiero potem podzielic na partycje Win-Lin w stosownych proporcjach. Bez tego bedziesz mial 50-50 (chyba, ze na dysku windowsowym wydzielisz dodatkowe partycje, jak /swap na przyklad).

Minusem RAIDu bedzie tez zuzywanie obu napedow, podczas gdy korzystasz z jednego systemu (podczas gdy majac dwa osobne SSDKi kazdy na inny system - ten drugi jest nieuzywany w sensie zapisu).

To na razie tyle, co mam w glowie. Decyzje podejmij sam w oparciu o te dane ;-) Ja bym sobie zrobil RAIDa, pomimo dwa razy wyzszego prawdopodobienstwa utraty danych przy padzie jednego napedu. Zrobilbym twardego bootowalnego (z zapasowym systemem) i mial tam zrzuty obrazow RAIDa na jakas ewentualnosc.
odpowiedź 14 sierpnia 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
edycja 14 sierpnia 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk
...