Procesor i płyta główna do 1600zł

+3 głosów
wizyt: 144
Proszę o pomoc w wybraniu procesora i płyty do 1600zł. Myślałem nad jakimś AMD są dużo tańsze od intela i niewiele gorsze. Co do płyty głównej nie potrzebuje jakiś bajerów. Chciałbym żeby całość była w miarę możliwości wydajna i wytrzymała parę lat. Komputera głównie będę urzywał do grania. W resztę podzespołów zaopatrzę się sam) Z góry dziękuję za pomoc.
24 listopada 2014 w Procesory przez użytkownika kor703 Poziom 1 (150)
   

1 odpowiedź

0 głosów

Tak sie tylko wydaje.

W tej cenie masz trzy opcje: 1 - maksimum bajerow, zeby plyta byla jak najbardziej przyszlosciowa, w tej cenie masz za 1600 zl zestaw zarowno od AMD, jak i Intela - FX8350 kontra i5-4690K. Ta opcja jest niezbyt korzystna dla AMD, bo masz gosze w sumie osiagi od Intela w tej samej cenie. 2 - minimum kosztow, zeby w tych 1600 znalazlo sie jeszcze cos extra. Tu rzeczywiscie zestaw AMD bedzie tanszy i niewiele mniej wydajny w grach. 3 - zestaw optymalny, ktory nie skaze Cie na najtansze komponenty, jak w opcji 2, ale i nie bedzie dobity do 1600 zl, jak w opcji 1 - na przyklad procesor FX8320 zamiast 8350 i plyta wcale nie wypasiona maksymalnie, choc nie najgorsza.

Wspolna cecha wszystkich bedzie zas to, ze nie bedzie to zestaw wielce przyszlosciowy - bo podstawka zarowno 1150 jest "na ukonczeniu" (Intel ma juz nastepce), jak i AM3+ dogorywa czekajac na ostateczna decyzje AMD w sprawie desktopow gdzies tak w 2015 roku (tak mysle, bo nowe procesory maja sie ukazac w 2016, ale co to bedzie za podstawka, jaka kompatybilnosc - na razie nikt nic nie wie). Tak wiec nic szczegolnie nowszego z procesorow tam nie wsadzisz, co znaczaco zmieni komfort pracy - jak to bywalo z plytami-przejsciowkami wyposazonymi w 2 typy gniazd DIMM na przyklad, czy tez jak to bylo z plytami pozwalajacymi wkladac procesory od jednordzeniowych az po 4-rdzedniowe. Tutaj droga juz zamknieta - 4 rdzenie i ewentualnie HT albo 4 moduly i szlaban.

Jako przyklad opcji 1 podam

Procesor:
Intel Core i5-4690K /3.5GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/
949 zł

Chłodzenie:
-
-

Płyta główna:
AsRock Z97 Extreme6 /intel Z97, LGA 1150/
689 zł

 

gdzie plyta ma juz zlacze dla Thunderbolta, ma M.2 Ultra (nie zwykle M.2), 2 sieciowki (rozne) - wszystko po to, by wydluzyc na swoja modle czas zycia sprzetu. Czy cos z tego bedzie.. przyszlosc pokaze. Albo pokarze ;-) Ktora opcje wybierasz ?

 

odpowiedź 24 listopada 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Czy za jakąś niewielką dopłatą będe mógł kupić coś lepszego (tak do 2000zł) czy się nie opłaca?  Chciałbym kupić coś w miarę dobrego bo nie będę go juz modernizował a bedę korzystał z niego aż się nie zepsuje. Ostatni komputer miałem 7 lat i dawał sobie rade.
A to przepraszam - bo "cos dobrego" ja odbieram troche szerzej, niz tylko sprzet, ktory sie ma nie zepsuc i chodzic tak samo przez 7 lat :) Mam komputer z lat 90-ych, ktory mi wciaz chodzi, tylko ze to nie jest pecet.
Wyjasnijmy jedno: komputer przyszlosciowy - to komputer taki, ktoremu mozesz zrobic w tejze przyszlosci stosowny upgrade, aby poprawic jego cechy. I tak miales pewnie z komputerem przez ostatnie 7 lat - niestety, ta cecha sie pewnie dlugo nie powtorzy, bo nie bedziemy mieli takiego skoku technologicznego, o ktorym juz pisalem : od 1 rdzenia do 4 rdzeni. A komputer wytrzymaly - to komputer taki, ktory przez 7 lat postara sie nie zepsuc, o co bedzie raczej trudno. Czemu ? Gwarancje komponentow obejmuja rok, dwa, trzy, piec lat - w zaleznosci od typu - i potem masz loterie. Pewnie obilo Ci sie o uszy, ze producenci dzisiaj stosuja rozne sztuczki, by miec ciagle dostawy nowej kasy - a to sie robi tylko poprzez nieustanna sprzedaz nowych komponentow; zeby tak bylo - stare trzeba wyrzucic jako nienadajace sie do pracy. Wyciagnij wnioski sam.
Niemniej - do 2.000 nie kupisz platformy 2011, ktora jest platforma najbardziej przyszlosciowa. Zostaje 1150, ktora jest wydajniejsza na wszystkich wlasciwie polach, lacznie z energooszczednoscia, i co za tym powinno isc w parze - wytrzymaloscia. Na Twoim miejscu postawilbym jednak na ten zestaw, ktory proponowalem pierwotnie, czyli AsRock Z97 Extreme6 oraz i5-4690K. Plyta ma komponenty o zwiekszonej wytrzymalosci, jak kondensatory 12K Nichicon (japonskie, a nie chinskie badziewie), cyfrowe sterowanie fazami, NextFET-y, kodeki dzwieku lepszej jakosci plus kondensatory audio i wzmacniacz sluchawkowy, oslony elektromagnetyczne dla toru audio (takie blabla, ale w sumie mozna tego uzywac od biedy zamiast oddzielnej karty dzwiekowej), zlacze dla nastepnego standardu - miejmy nadzieje - SSDkow, czyli M.2 Ultra obslugujace wyzsza predkosc (np. dla Samsunga XP941, a przeciez beda powstawac nowe), zlacze dla Thunderbolta, obsluge multiGPU - sumujac, chyba najlepsze, co mozesz miec przez te 7 lat w tej cenie. Nikt oczywiscie nie wywrozy, czy to sie zepsuje w ciagu tych 7 lat, ale masz gwarancje i ewentualne naprawy/wymiany (3 lata w sklepach, nie wiem, czy we wszystkich, ale mozesz kupic za dodatkowa kase kolejne lata gwarancji). Procesor mozesz sobie ewentualnie potem wymienic na i7, jesli bedzie taka potrzeba - ale to juz tylko uzywany (np. po 3 latach, bo wowczas 1150 juz nie bedzie produkowany, ani sprzedawany nowy).. wlasnie dlatego pisalem o tym, ze ta podstawka jest juz skonczona praktycznie. Pamiec - tak samo, bo wlasnie w 2015 wchodzi Skylake, a w raz z nim DDR4. Reszta natomiast powinna trzymac sie standardow - karty graficzne, SSDki itp.
...