Mała pomoc z doborem podzespołów.

0 głosów
wizyt: 160
Cześć wszystkim, piszę z nadzieją że uzyskam kilka porad i opini na temat sprzęrtu, który mnie interesuje.

Mam zamiar kupić komputer, mój budżet mieści się między 4000 - 5000 zł. Nie potrzebuję (chwilowo) karty graficznej, ponieważ już ją posiadam i wymienię dopiero za jakiś czas. Cały budżet chciałbym przeznaczyć na zakup płyty głównej, procesora, dodatkowego chłodzenia (rozwarzam chłodzenie powietrzem chociaż jeśli wystarczy pieniędzy to być może wodne chłodzenie) kości ram (co najmniej 16 gb) dobrą obudowę, przewiewną ale z filtrami ponieważ w domu mam psa i nie chciałbym wyciągać jego sierści z blaszaka.

Komputer będę używał do pracy z grafiką wektorową oraz obrabianiem i renderowaniem filmów. Chciałbym żeby maszyna nadawała się również do gry w najnowsze tytuły.

 

Sam rozważałem taki sprzęt:

Płyta - MSI Z170A GAMING M5 s1151 Z170 4DDR4 USB3.1 ATX (około 800 zł)

Procesor - Intel CPU i7-6700K 4.0GHz (około 1650 zł)

Ram - G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16GB (8GBx2), 2400MHz (około 350 zł) tu jestem bardzo otwarty na inne propozycje

Dyski twarde - Zależy mi na dysku 2 TB oraz dysku SSD pod system

Obudowa - to dla mnie spory kłopot, podoba mi się na przykład SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black, spełnia moje wymagania, jednak naczytałem się o marce SilentiumPC bardzo złych opini i chętnie wybrałbym coś innego, nawet z wyższej półki cenowej. Mając obudowę będę mógł dobrać odpowiednie chłodzenie.

 

Co do wyboru płyty i procesora zdecydowałem się na skylake ponieważ ten procesor (podobno) dobrze daje sobie radę zarówno z grami jak i w zastosowaniach profesjonalnych. Niepokoi mnie tylko ilość rdzeni i zależy mi na opini urzytkownika podobnego sprzętu lub kogoś trudniącego się montarzem filmów.
27 lutego 2016 w PC przez użytkownika itnael Poziom 1 (180)
edycja 27 lutego 2016 przez użytkownika itnael
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
A czemu nie i7-5820K i cos na X99 ? i7 za 1800 i plyte do 1000 zl dostaniesz. Taki zestaw wolniej sie tez zestarzeje, choc za rogiem wlasciwie mamy premiery nowych procesorow (za rogiem moze za optymistycznie powiedziane).
odpowiedź 27 lutego 2016 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wydaje mi się że i7-5820K jest dedykowany głównie do zadań profesjonalnych, a ja planuję używać go również do rozrywki. Sprawdziłem porównanie tego procesora z i7-6700K i oba wypadły świetnie z lekką przewagą   i7-5820K. Tylko dla mnie te cyferki to za mało, znajomi z branży używają starszych modeli więc nie mam do kogo się zwrócić w tej sprawie.
Mój zakup nie jest pilną sprawą bo nowy sezon w pracy zaczynam od maja więc dopiero wtedy będę potrzebował sprawnego sprzętu, myślę że ceny powinny się bardziej ustabilizować. Co do płyty to myślę też nad tym MSI Z170A GAMING M7, nie ma wielkiej różnicy w cenie.
LGA 2011 jest glownie dla tych, ktorzy odczuwaja brak mocy przy 4 rdzeniach, nawet z HT. Nie ma czegos takiego, jak dedykowanie glownie dla zadan profesjonalnych, a w grach lipa - sam przyznajesz, ze porownanie wypada na korzysc 5820K. Z tym, ze pewnie sprawdzasz porownanie w gierkach (gdzie procesor nie czyni juz tak wielkiej roznicy, jak kiedys - kiedy wchodzily procesory x64 oraz dwurdzeniowe), bo w programach korzystajacych akurat z mocy CPU roznica bedzie juz wieksza, niz "lekka", po prostu 6 rdzeni i quad channel robi swoje. W Twoim przypadku chyba lepiej wziac procesor, ktory *lepiej* sprawdza sie w programach i jest *tak samo wydajny* w grach, niz *gorzej* sprawdza sie w programach i jest *tak samo wydajny* w grach. Zreszta do 1151 nic lepszego juz nie kupisz, chyba ze Intel wypusci po roku cos 100MHz szybszego ;-) tak wiec zostaje tylk o/c dla ewentualnej poprawy wydajnosci. W przypadku 2011 oprocz o/c (procesor tez jest "K")  masz tez opcje wymiany procesora na szybszy - jesli nie 5960X, to Xeon - jak plyta obsluzy, a z reguly obsluzy, na przyklad 10-rdzeniowy E5-2687W.
Zebys dobrze mnie zrozumial - kazdy komputer nadaje sie do "profesjonalnych" zastosowan, o ktorych piszesz... jedynie predkosc uzyskania wyniku bedzie zalezala od procesora, a wiec kasy, jaka wylozysz :) Jesli stwierdzisz, ze mozesz sobie czasu troche zmarnowac tytulem oszczednosci - wybierasz procesor wolniejszy. Jesli czas liczy sie nade wszystko, bo masz hurtowa ilosc zadan do wykonania w okreslonym czasie (albo deadline & smierc), to wybierasz procesor (naj)szybszy.
Dobrze, wiem jak wygląda sprawa z procesorami, to było dla mnie najważniejsze i bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście przemyślę jeszcze sprawę i wstrzymam się z zakupem przez miesiąc, ceny może też się trochę zmienią. Fajnie byłoby gdyby ktoś wypowiedział się o reszcie podzespołów.
Moze w miedzyczasie dorzuce tez ode mnie slowo n/t innych komponentow.
Dysk wlasciwie jaki badz wybierzesz, to bedzie dobry. Ja osobiscie cenie Toshibe. WD mial wpadke z seria Blue, ale z niej jakos wybrnal i oplaca sie brac pozniejsze modele (nie wczesne 500GB/1TB), czy tez serie Red. Seagate ma duzo zwrotow, ale pewnie dlatego, ze wiele sprzedaje ;-) Mozesz zainwestowac w odnowione HGST, jak skusisz sie cena.
SSD to nie dysk (rozwiniecie skrotu mowi, czym jest to urzadzenie, wiec nie trzeba powtarzac, ze to naped, bo niektorzy maja alergie na to), a w czolowce masz Samsunga 850 - czy to Pro (drozszy), czy Evo (tanszy), tudziez ekonomiczniejsze Cruciale, czy nawet SanDiski serii Extreme. Nowe plyty maja juz pewna modyfikacje gniazda/magistrali i jesli chcialbys cos szybszego, niz SATA3, to SSDki robia takze na M.2, ktore oferuja lepsze osiagi. Na razie oferta M.2 jest jeszcze mala, a rynek sie wciaz rozwija, przez co uzytkownik moze miec metlik w glowie, niemniej mistrzem nadal pozostaje nadal Samsung SM951. Warto wspomniec, ze sa tez odpowiedniki modeli SATA3 pod M.2, wiec jesli trafisz na Samsunga 850 Evo przypuscmy pod M.2 w tej samej cenie, mozesz go brac, zeby zaoszczedzic miejsce i cyrkulacje powietrza - urzadzenia M.2 montuje sie w slocie na plycie, jak pamieci, a nie w zatoce 2.5, z kablami.
Pamieci - aktualnie nie ma znaczenia, jakie wezmiesz (praktycznie). Liczy sie gwarancja i marka, Kingston jest dobry.
Obudowa - jesli chcesz sie zwodowac, to nie ten pulap cenowy. Polecam przyjrzec sie stosownym obudowom od Corsaira (Obsidian 750D na przyklad, Graphite 760T, czy 780T). Oczywiscie dla chcacego nic trudnego i ten Silentium PC na sile tez mozna zwodowac, ale sam widzisz opinie.
Co do chłodzenia wodnego to jest dosyć kosztowne i prawdopodobnie zdecyduję się na tak zwane kompaktowe rozwiązanie z chłodnicą na dwa wentylatory, widziałem takie zestawy do 500 zł, wyglądało to dość kusząco zwłaszcza że zestaw do samodzielnego złożenia jest przynajmniej dwa razy droższy. Bardzo podoba mi się stylistyka Obsidiana 750D, jednak jest to dość duża obudowa, a mi wystarczy coś mieszczącego płyty formatu ATX, przejrzę ofertę od Corsaira. Przeglądałem też obudowy Fractal Design ale martwią mnie drzwiczki na przednich panelach, na pewno utrudniają dopływ powietrza do środka... Zauważyłem że coraz częściej w obudowach stosuje się dwa piętra, zasilacz i klatka z dyskami są oddzielone od reszty przestrzeni wewnętrznej. Wie ktoś czy to ma jakiekolwiek znaczenie ? Przecież zasilacz i tak pobiera powietrze z wlotów powietrza na dole obudowy więc ma własny obieg.

WD Black są używane w mojej firmie od dawna i tylko jeden okazał się wadliwy. Co do SSD myślę poważnie o  Crucialach. Dzięki za uświadomienie w kwestii dysków/napędów, nie miałem o tym pojęcia chociaż staram się być na bieżąco zwłaszcza teraz.

Co do pamięci to rozumiem że jej taktowanie powinno być zgodne z płytą główną i jeśli mieści się w skali podanej przez producenta płyty to musi być kompatybilna ? Niedawno widziałem film na yt, gość na filmie składał komputer i specjalnie dzwonił do polskiego oddziału producenta żeby uzyskać informacje czy jego pamięć ram będzie kompatybilna z płytą, której używał.
Kompaktowe WC znajdziesz nawet w nizszej cenie, niz 500 zl, a za tyle pewnie myslales o Corsair H100i ;-) Mozesz rzucic okiem na Enermax Li­qtech 240 - ma wymienne wentylatory, co trzeba brac pod uwage (ja bym wlasnie sobie wymienil wentyle w takim kompakcie), jesli nie to na przyklad spojrz na Nzxt KRAKEN X60 - kolo 600 zl, ale wentyli juz nie musisz wymieniac (to chyba na razie mistrz kompaktow).
W obudowach - o ile dobrze zrozumialem - zasilacz ma oczywiscie swoj obieg, ale napedy umieszczone sa gdzie indziej, zeby przednie wentyle je od razu chlodzily .
Pamieci musza byc kompatybilne z plyta, jesli kupujesz na przyklad topowa plyte Asusa (wybredna), albo jakas droga -  wowczas masz pewnosc, ze kupowane pamieci zadzialaja na 100%, bo sa testowane przez producenta. W innym przypadku masz "tylko" 99% szans :) Sa tak zwane QVLe, czyli Qualified Vendor Lists - listy produktow przetestowanych, ktore zawieraja modele rzeczy wspolpracujacych z plyta bez problemu, a wiec na bank mozna je "w ciemno" kupowac bez obawy, ze cos bedzie nie tak.
Chłodzenie od NZXT wygląda obiecująco, przeglądnę jeszcze oferty konkurencji. Dobrym pomysłem jest kupić coś co mogę później rozbudować albo przynajmniej wymienić zużyte części.
Jednak ten tunel w dole obudowy ma znaczenie, zauważyłem że obudowy z takim rozwiązaniem mają zwykle miejsce na tylko 2 dyski HDD, a mi przydałoby się miejsca na trzy plus jeden SSD, no nic będę szukał aż znajdę.
Co do RAMu, jeśli nie będę miał całkowitej pewności to pewnie też zadzwonię do do oddziału firmy, na stronach zwykle podają tylko zakres obsługiwanego taktowania.
Zakupy wypada zacząć robić od płyty głównej i obudowy, a resztę dobierać później żeby wszystko ze sobą współgrało dobrze.
Aa... chodzi Ci o taki tunel, jak na przyklad tu:

http://overclock.pl/images/articles/content/artykuly/2013/11/lc/big/062.jpg

? To jest osobne "pieterko" dla chlodzenia wodnego, ktore ma tutaj swoja "temperature" i nie zakloca obiegu powietrza dla reszty komponentow - zauwaz, ze sa tam tez wentyle, ktore skads musz zasysac powietrze. Zeby wlasnie nie zaklocac obiegu powietrza w reszcie, jest przegroda.

Z RAMem nie musisz nigdzie dzwonic, bo na stronach podaja *dokladne* modele pamieci wspolpracujace z plyta. Przykladowo dla podanej przez Ciebie plyty Z170A GAMING M5 bedzie to:

https://www.msi.com/product/motherboard/support/Z170A-GAMING-M5.html#support-mem
i
https://www.msi.com/product/motherboard/support/Z170A-GAMING-M5.html#support-ocmem

(compatibility/memory support oraz compatibility/OC memory support - jak przegladasz specyfikacje plyty).
Dzięki za podrzucenie adresów, ułatwi mi to trochę sprawę. Aquarius M60W  też ma "piwnicę" ale jej przeznaczenie ma za zadanie chyba tylko odizolować dyski i zasilacz od reszty.
0 głosów
Witaj

Osobiście tez bym poszedł w strone i7-5820K i cos na X99

Gierki aż proszą się o wiecej rdzeni i tu 6 rdzeni i 12 wątków daje kopa niz taki i7 6700K  4 rdzenia i 8 watków

Do tego wiecej lini PCI-E
odpowiedź 29 lutego 2016 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
właśnie gry raczej nie potrzebują większej ilości rdzeni i gdyby nie to że będę używał sprzętu do pracy to zdecydowałbym się na jakiś lepszy procek i5. Mimo to zaczynam pomału przekonywać się do i7-5820K.
Podasz mi tytuł ktora gra wykorzystuje badz wiecej 6 rdzeni
...