HP Pavilion DV6940ew - co wymienić żeby poprawić wydajność podczas przeglądania www

+1 głos
wizyt: 69
Witam serdecznie,

W związku z długim ładowaniem się stron internetowych na moim nie najmłodszym laptopie (HP Paviliona DV6940ew), bardzo proszę o informację w jaki sposób mogę poprawić jego wydajność.

Co zrobiłem żeby mu "ulżyć":

- przeczyszczone kanały obiegu powietrza, wymieniona pasta termoprzewodząca oraz termopady;

- zreinstalowany system operacyjny;

- średnia prędkość internetu od dostawcy: Download = 12Mb/s, Upload =10Mb/s, Ping=34ms;

- próbowałem postawić linuxa i w ten sposób poprawić wydolność sprzętu - niestety nie potrafię zaintalować sterownika do karty Wi-fi. Nie bardzo też wiem która dystrybucja pozwoliłaby wycisnąć z mojego laptopa jak najwięcej.

Pytanie zasadnicze czy poszukać właściwej dystrybucji z obsługą posiadanej karty wi-fi /rozwiązanie, które nie wygeneruje kosztów/,

czy może doinwestować poprzez wymianę ramu 2x1GB DDR2 667 na 2x2GB i jakieś SSD (tutaj zapewne 300zł nie moje) ?

Co byście podpowiedzieli ?

Pozdrawiam i dziękuje za poświęcony czas mojemu problemowi.
27 września 2017 w Laptopy przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
   

1 odpowiedź

+1 głos
W zaleznosci od wmontowanego procesora (nie podales modelu) albo bedzie sie oplacalo to, co napisales na koncu - a wiec rozszerzenie RAMu oraz wymiana HDD na SSD - albo nie. Niektore procesory, jak np. starsze Celerony, czy Pentiumy to byly kastraty pod wzgledem cache, co przy niskim taktowaniu odbilajo sie na wydajnosci pracy calego systemu.
odpowiedź 27 września 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Procesor wewnątrz laptopa to:  Intel Dual Core T2390
Specyfikacja procesora:
https://ark.intel.com/pl/products/35153/Intel-Pentium-Processor-T2390-1M-Cache-1_86-GHz-533-MHz-FSB
Sprawdz w CPU-Z, jaka to jest wersja procesora: FC-PGA, czy BGA (choc CPU World mowi, ze te procesory byly tylko FCPGA).
Jesli ten pierwszy, to jest mozliwosc jego wymiany - znajdziesz uzywane procesiry serii T tanio, jak barszcz. Problem bedzie tylko ze znalezieniem najbardziej odpowiedniego, ktory pojdzie po zamianie. Na razie poszukaj tego symbolu (chyba, ze otwierales lapka i pamietasz).
Witaj,
Dziękuje za zainteresowanie moim problemem.
Sprawdziłem ten procesor pod kątem obsługiwanego gniazda: PPGA478.
Czy któryś z niżej porównanych będzie pasował:
https://ark.intel.com/pl/compare/33918,33099,33916,35153
W jaki sposób szukać po symbolu - po którym symbolu?
Nie wiem, ktory bedzie pasowal :)
To trzeba dopiero "wykopac" z internetow, albo samemu sprawdzic, jako ze producenci laptopow bardzo niechetnie udzielaja takich informacji, zeby nie powiedziec wrecz, ze sugeruja wymiane laptopa na nowy model.
Robi sie to tak:
* sprawdzasz, jaki masz chipset w laptopie
* ten chipset sprawdzasz pod katem wspierania procesorow, masz juz wstepna liste
* dzielisz procesory z tej listy na takie, ktore sa z tej samej rodziny, co zamontowany (czyli Merom-2M) oraz takie, ktore przypominaja specyfikacja (chodzi glownie o FSB i proces technologiczny) ten juz zamontowany
* wybierasz takie samo albo nizsze TDP
... i juz masz kilku kandydatow. Teraz sprawdzasz internety pod katem zamontowania takiego wlasnie procesora w laptopie i bedziesz mial 100% pewnosci, czy taki procesor pojdzie. Jak nie - masz 50% szans: albo pojdzie, albo nie pojdzie. Najlepiej zaczac od procesora najblizszego do aktualnego i jesli wymiana zakonczy sie sukcesem - mozna probowac kolejne rodziny z listy - az do modeli najwyzszych z calej grupy wyspecyfikowanych list.
Wazne: przed kazda operacja wymiany procesora koniecznie zaktualizuj BIOS na najnowszy, poniewaz w duzej mierze to od BIOSu zalezy wlasnie, czy dany procesor jest obslugiwany, czy nie. Ostatecznie jak umiesz, mozesz sam zmodowac najnowszy BIOS - w przypadku, gdyby procesor nie ruszal - dodajac do jego listy kod procesora - jesli uznasz, ze szansa jest wielka ze wzgledu na obslugiwana rodzine, ale niepelna.
Na stronie producenta znalazłem taką informację na temat biosu:
https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/swdetails/hp-pavilion-dv6700-thrive-special-edition-entertainment-notebook-pc-series/3743304/swItemId/ob-62510-1
W podpunkcie "Historia wersji" ->  dla starszej wersji biosu oznaczonej jako "F.45" (z dnia 22 luty 2008), dodano wsparcie dla procesorów Intel Core 2 Duo Mobile T8100, T8300, T9300 i T9500. Ja posiadam bios w wersji "F.58 A", czyli najmłodszy. Domniemam na tej podstawie, że młodszy BIOS ma zaimplementowane wszystkie "ulepszenia" poprzedników.
Czy zatem na tej podstawie można spróbować procek T9500 ?
Mozna.
Jak bedziesz dokupowal RAM, to patrz, zeby byl od co najmniej 800 MHz - zeby w razie ustawienia procesora przez plyte na 800 FSB pamieci mogly rowniez isc po swojej nominalnej predkosci (choc to nie jest zasada, bo np. Delle czesto maja ustawione FSB dla pamieci na sztywno i wstawianie procesorow z wyzszym FSB nie daje zwiekszenia taktow pamieci), ale najpierw sugeruje sama zmiane procesora, zeby sie upewnic na 100%, ze pojdzie z tym laptopem.
Rozwaz kupno T9300 za 90 zl versus T9500 za 200 zl (ceny z Allegro).
Znalazłem coś takiego:
procesor: https://www.olx.pl/oferta/intel-core-2-duo-t9300-socket-p-2-5-ghz-slayy-CID99-IDp10iW.html#6643446140
RAM: https://www.olx.pl/oferta/pamiec-ram-do-laptopa-4gb-2-x-2gb-ddr2-800mhz-pc2-6400s-CID99-IDp106H.html

Mam pytanie: ile RAMu mogę włożyć do swojego notebooka ? W manualu o ile dobrze odczytałem napisano, że max to  2x 2GB DDR2 PC-5300 ?
RAMu moze byc maksymalnie 4 GB.
Predkosc uzytych pamieci moze byc wyzsza - kiedy pisano manuala, to (zapewne) jeszcze nie bylo wsparcia dla szybszych procesorow, ktore chodza na 800 FSB. Jednakowoz moze byc i tak, ze producent ustalil taktowanie RAMu sztywno na 667 MHz (PC2-5300) i szybsze pamieci nic nie dadza, bo BIOS i tak je ustawi na nizsze takty, ale z odpowiednio zmniejszonymi timingami. Jedyny problem jest tylko taki, by trafic na kompatybilne pamieci - mozna odwiedzic strony roznych producentow pamieci (Kingston, Corsair) i zobaczyc, jakie kostki sa kompatybilne do tego typu laptopa - wowczas mozna podejrzec, o ile jest taka informacja zamieszczona, jakie parametry charakteryzuja dane pamieci: czyli ile kosci na plytce, jaka organizacja pamieci itp.
Pisalem tylko o tym, ze lepiej brac pamieci 800 MHz ze wzgledu na szanse odpalenia ich na 800 MHz wlasnie. Niemniej problem kompatybilnosci pozostaje i tak kwestia otwarta nawet w przypadku pamieci PC2-5300 - nie wszystkie moduly pojda. Z doswiadczenia wiem, ze najczesciej ida kostki Cruciala, Nanya, Kingston, a niemarkowe potrafia sprawic klopoty.
Witaj,
W takim razie z jakiem oznaczeniem pamięci powinienem szukać tak aby mieć nadzieję, że może wykręcę wyższy takt, a zarazem pewność, że w przypadku niekompatybilności z wyższym taktowaniem pójdzie po niższym takcie akceptowanym przez procesor i płytę główną ?
Empiria. Chyba, ze lista (QVL) kompatybilnych pamieci z tym laptopem uwzglednia 800-tki. Pisalem - sprawdz konfiguratory pamieci (u Corsaira juz sprawdzilem i jest lipa - laptop jest za stary i wyszukiwarka daje tylko jeden model pamieci z ogolnym typem pamieci w ogole bez podania typu jej konfiguracji).
Na stronie curcial'a po przeskanowaniu ich reporterem swoich zasobów pod kątem kompatybilności otrzymałem następujący wynik:
http://eu.crucial.com/eur/en/scanview/7AC8B79A31D926C3

Na tej podstawie wnioskuje, że powinienem szukać DDR2-667 albo DDR2-800, raczej te drugie jeśli zależy mi na wydajności.
Pozostaje mi już tylko szukać - chyba że masz swoje uwagi do tego co napisałem ?
Znalazłem jeszcze specyfikację dla chipset'u PM965: https://ark.intel.com/pl/products/29822/Intel-82PM965-Memory-Controller
a w niej zapis o rodzajach obsługiwanej pamięci: DDR2 533/667. Czy to wyklucza pamięci o oznaczeniu PC2-6400 ?
Pozdrawiam i dziękuje za poświęcony czas.
Nie mam wiecej uwag. Chipset ten obsluguje FSB do 800 MHz, uzyty typ pamieci jak zwykle moze byc mocno przeterminowany. Tym bym sie nie przejmowal - bo BIOS ustawi odpowiednio nizsze takty w razie czego, wiec dlatego warto brac 800-tki wlasnie. A czy ustawi 800 MHz, czy nizej - zalezy od BIOSu.
Ok to zabieram się za poszukiwania, jak już wszystko będę miał zamontowane to pokażę wyniki przed i po montażu.
"jeomax.co.uk" dziękuję za Twoje zaangażowanie w temat i wiedzę, którą zechciałeś się podzielić.
Jaki dysk ssd byłby optymalny dla tego laptopa ?
SSD *nie* jest dyskiem. To naped, ale wystarczy mowic samo "SSD", bo skrot ten w rozwinieciu ma juz, czym jest - Solid State Drive.
Dla laptopow wyposazonych w zlacze SATA-2 kazdy obecnie sprzedawany SSD w wersji SATA nada sie. Ja bralbym te z dluzszym czasem gwarancji (5 lat i dluzej), tudziez mozna jeszcze patrzec na parametr "IOPS" - im wyzszy, tym lepszy - pozwala on jeszcze bardziej komfortowo pracowac z systemem. Na przyklad Samsung EVO 850 to byla udana seria SSD.
jeomax.co.uk mam pytanie czy taki komputerek https://www.banggood.com/Raspberry-Pi-3-Model-B-ARM-Cortex-A53-CPU-1_2GHz-64-Bit-Quad-Core-1GB-RAM-10-Times-B-p-1041862.html?p=KU04121316469201503G w cenie ~150zł może się okazać bardziej wydajny do przeglądania internetu od zmodernizowanego o proc. T9300 i pamięć ram 2x2GB DDR2 800MHz mojego laptopa (koszt modernizacji ~ 200zł) ?
...