Ogrzewanie do nowego domu

0 głosów
1 wizyta

Budujemy z mężem dom 160m2 + garaż dwustanowiskowy. Jesteśmy na etapie wyboru sposobu ogrzewania. Co myślicie, które rozwiązanie będzie lepsze? Pompa ciepła czy maty/folia grzewcza z panelami fotowoltaicznymi. Instalacje ogrzewania mieliśmy w zeszłym roku wyceniona na 80 tys. To dla nas sporo. Czy nie lepiej zainwestować w ogrzewanie elektryczne dokupić waska działkę obok i ustawić tam panele? Dodam że mamy mieć jeszcze studnie co również wiąże się z poborem prądu. Na dotacje do pompy nie mamy co liczyć. Możecie nam coś doradzić? W internecie ciężko z obiektywnymi opiniami. Help...

27 lipca w Inne przez użytkownika hapek1 Poziom 4 (2,460)
   

1 odpowiedź

0 głosów

Niezależnie od rodzaju energii użytej do ogrzewania, pompa ciepła będzie miała efektywność x3. Im droższa energia tym wyższa oszczędność. Tyle w temacie pompy. Inną sprawą jest rachunek ekonomiczny i prosty czas zwrotu. No i serwis. Przepalenie elementu grzewczego jest niezwykle trudne do usunięcia. Przy podłogówce wodnej, awaria jest prawie niemożliwa, a jeśli się zdarzy to wystarczy lokalne rozkucie posadzki (widać gdzie jest mokro). Najlepiej zrobić tabelkę „za i przeciw” skonsultować to z inżynierem sanitarnym i podjąć decyzję.
Sam zdecydowałem się na pompę ciepła. Aktualnie paliwa stałe takie jak węgiel czy pellet są drogie i zapowiadają się braki tej zimy. Poza tym do 2030 roku ue ma zakazu montażu kotłów gazowych:
https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne,a1004.html
Polecam zerknać sobie na pompy ciepła i grzejniki elektryczne w Leroy Merlin, w sklepach może być problem z dostepnością bo wiele osób je montuje,w Leroy Merlin powinni jednak mieć ich sporo.

odpowiedź 28 lipca przez użytkownika Berlinek Poziom 5 (4,070)
...