Co może być przyczyną?

+1 głos
wizyt: 1,264

Witam.

Po dosyć długim czasie mam niestety okazję ponownie tu zawitać tym razem z innym problemem.

 

Od pewnego czasu borykam się, z chyba wszystkim znanymi, BSOD oraz popularnymi "zwiechami". Problem generalnie istniał tylko w grach a raczej dwóch specyficznych, przez co na początku myślałem, iż winę za niestabilne działanie ponosi zintegrowana dźwiękówka, bądź sterowniki do niej. Jednakże po pożyczeniu "normalnej" dźwiękówki oraz formacie, problem nie znikł, co więcej pogorszył się. BSOD zaczęły pojawiać się nawet przy przeglądaniu internetu bądź zwyczajnej pracy w programie 3d, czego do tej pory nie doznawałem.

 

Chcąc zidentyfikować problem, i wykluczyć np problem programowy, zmieniłem sterowniki, karty dźwiękowej, karty graficznej, jednakże problem nie znikł. Idąc dalej wykonałem testy dysku twardego, nic nie wykazały, żadnych złych sektorów błędów itd. . Postanowiłem w końcu przetestować kości ram.

Na wstępie powiem, iż mam dwie kości pamięci (ocz 2x2gb cl7 1600), które dla ułatwienia oznaczę jako A oraz B. Na swojej płycie głównej posiadam 4 sloty pamięci. Pamięci były włożone w slot 1 oraz 3, tak, że: 1A oraz 3B (tak były włożone pamięci)

Wyniki testów jakie przeprowadziłem memtestem to:

1 test: na pamięci wykryto około 9 błędów - dwie pętle programu (czyt. memtest wykonał się dwa razy)

2 test: (cały czas na tej samej konfiguracji) nie wykazał żadnych błędów - 4 pętle

3 test: (cały czas na tej samej konfiguracji) nie wykazał żadnych błędów - 4 pętle

4 test: wyjąłem pamięć  B ze slota numer 3, aby móc zaindeksować całą pamięć A w slocie nr 1, test nie wykazał błędów - 3 pętle programu

5 test: wyjąłem wcześniej testowaną kość, włożyłem kość B do jej slota czyli nr3, test wykazał około 10tys błędów - 2 pętle

6 test: włożyłem "niby" złą kość (B) tą z 10tys błędów do slotu nr 1 - test wykazał zero błędów - 2 pętle, co więcej normalnie uruchomiłem windowsa i nawet grę, tak więc gdyby pamięć była by zła z taką ilością błędów to kompa bym chyba nawet nie odpalił...

chcąc zobaczyć czy winę ponosi slot nr 3, włożyłem w niego pamięć A (była ona domyślnie włożona w slot 1) - test nie wykazał błędów...

 

I tutaj nasuwa się pytanie co ponosi winę za tak niestabilne działanie kompa i za tak różne i dziwne wyniki memtestu? Płyta główna? Procek? Zasilacz? Pamięci? Osobiście obstawiał bym płytę główną a raczej sypiący się mostek, kontroler pamięci, bios...

 

A wy drodzy benchmarkowcy? Jak myślicie, co może powodować tak skrajnie rozbieżne wyniki i te wszystkie BSOD?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

6 grudnia 2009 w PC przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
   

15 odpowiedzi

0 głosów
Jaką masz płyte główną ?
imho uszkodzona.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika helfi Poziom 7 (12,130)
0 głosów
Uszkodzony kontroler pamieci na plycie glownej -> plyta na gwarancje, mozesz zamykac :)
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Nie tak szybko :)
Jaka to plyta (model) i jaki symbol pamieci ? Jesli plyta nie obsluguje tych pamieci (QVL), to byc moze to jest przyczyna.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ukochana płyta to: gigabyte GA-EP45T-EXTREME i generalnie już kiedyś (lipiec tego roku) była w serwisie bo niby bios padł czy tam co innego. Jednakże tak jak mówię: BSOD nie mają żadnego paternu, czasem komp może pracować i po 6-8h bez niczego a czasem potrafi wywalić po 30 min przy zajętości pamięci może z 20%...

Tak więc chciałby poznać wasze opinie co do tego tematu i jakieś sugestie co mogę dodatkowo sprawdzić/wykluczyć.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
0 głosów
symbol pamięci to ocz3g16004gk, jeżeli płyta by nie radziła sobie z tymi pamięciami to chyba już od pierwszego dnia zakupu miałbym jakieś problemy, a takich problemów nie miałem, chcę tu zaznaczyć iż pracuję już rok na tym sprzęcie.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
0 głosów
Niekoniecznie na nieobslugiwanych pamieciach plyta musi nie odpalic. Moze ruszyc i moze miec takie wlasnie kwiatki.
OCZ3P1600EB2GK - taki symbol pamieci OCZ jest obslugiwany przez ta plyte. Poniewaz sa to kostki 1GB (x2), podejrzewam, ze moga chodzic kostki takze o symbolu OCZ3P1600EB4GK, wszedzie QVLu natomiast OCZty wspolpracujace zaczynaja sie od OCZ3P... - a Ty masz OCZ3G...
Jesli masz okazje sprawdzic system na ktorychkolwiek innych pamieciach, ale wspieranych przez plyte, to zrob to - jesli nie chcesz plyty serwisowac (przynajmniej jest nadzieja). Na razie odradzalbym specjalnie zakup pamieci pod testy, bo takie zachowanie systemu nie musi byc oznaka problemu, o ktorym pisze. Niemniej sprawdzic warto.
Oczywiscie przyjmuje, ze pamieci masz ustawione na max. 1333MHz, poprawnie ustawione timingi i napiecia.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
podkręcałeś sprzęcik? Wina imho jest z pamięciami tak jak jeomax.co.uk pisze, lub też w samym procku, wina płyty głównej raczej odpada.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
0 głosów
A jaki masz zasilacz? W dużej części może to być wina niewydolności zasilacza - np. siada napięcie z powodu przegrzania. Problem może też tkwić w słabym chłodzeniu - u mnie ram jest praktycznie na styku z radiatorem procka i memtest wyrzucał sporo błędów, gdy jednak skierowałem tam wiatraczek problem zniknął. A zachowanie miałem podobne do twojego.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika PJSPP Poziom 6 (9,730)
0 głosów
Sprzęt nie jest w żaden sposób kręcony, pamięci są ustawione tak jak były od nowości gdzie podkreślam problemu nie było i to przez dobre pół roku, tu mogę przytoczyć przykład mojego ulubionego programu 3ds max, który począwszy od grudnia zeszłego roku aż do czerwca br. był, podkreślam, był uruchamiany i działał codziennie jakieś 4-5h bez przerwy, między czerwcem a połową listopada go nie uruchamiałem, bo nie miałem takiej potrzeby, teraz program nie wytrzymuje 1h bez BSOD..., podobnie mozilla z którą nie miałem problemów, a dziś potrafi walnąć BSOD, więc nie sądzę żeby nagle płyta postanowiła nie obsługiwać moich pamięci..., bo gdyby nie obsługiwała, to od początku by coś takiego robiła.
Co do też oznakowania pamięci to akurat to P czy G w moim przypadku oznacza tylko linię: P-platinum, G-gold, różnią się generalnie kolorem radiatora bo nie sądzę żeby coś ekstra jeszcze je różniło. W tych co zostały podane to: EP oznacza Enhanced Bandwidth, które moje nie posiadają, natomiast moje pamięci mogą być traktowane niestandardowym napięciem 1.95V nie sądzę jednak, żeby w tym był problem, chyba każda płyta potrafi dać takie napięcie? Zresztą bodajże nawet nie używam takiego napięcia na nich. Wszystko ustawione z automatu, bo działało normalnie.
Zasilacz to OCZ 610W SILENCER. Napięć nie sprawdzałem, nie mam dostępu do sprzętu.
Pamięci się raczej nie przegrzewają, bo w teście nr 5, który opisałem, pamięci które włożyłem były zimne, a test już po 17 min wykrył około 5 tys. błędów.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
0 głosów
Jeszcze w ramach pewności sprawdziłem ustawienie pamięci: 1333, timingi 7-7-7-20 (standard), napięcie też standardowo.
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
0 głosów
bios jest zaktualizowany?
odpowiedź 6 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
0 głosów
Mam najnowszą wersję biosu.
odpowiedź 7 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
0 głosów
Podnieś napięcie na RAMie do 1.8 i przetestuj. Jeżeli nie pomoże ustaw 1.9V. Te timingi wydają mi się krótkie. Model ocz3g16004gk wg strony OCZ ma 1600MHz i timingi CL 8-8-8-24
(CAS-TRCD-TRP-TRAS). Jeżeli podniesienie napięcia na RAM nie pomoże spróbuj takie ustawić ale przy 1333Mhz (auto pewnie ustawiło z SPD) lub nawet 9-9-9-27.
Sprawdź też, czy płyta podaje poprawne napięcie na mostek północny. Kumpel ma P45 Asusa i prosto z pudełka płyta podawała za niskie napięcie na RAM.
odpowiedź 7 grudnia 2009 przez użytkownika projectdarkstar Poziom 6 (8,900)
0 głosów
zapytam się tak: czy ustawienia timingow w BIOS sa dobierane automatycznie czy recznie ? Jesli automat, sprobuj kolejnych recznych.
odpowiedź 7 grudnia 2009 przez użytkownika marcinw Poziom 4 (1,540)
0 głosów
Mówiłem, timingi są ustawiane automatycznie, bo wcześniej problemu nie było.
odpowiedź 8 grudnia 2009 przez użytkownika szalony rolnik Poziom 4 (2,420)
...