Dzielenie dysku na partycje. Potrzebne?

0 głosów
wizyt: 21,510
Witam, otóż niedługo kupuję dysk o pojemności 1TB. Nigdy nie miałem tak dużego dysku i nigdy też nie dzieliłem dysku na partycje ( oczywiście wiem jak to się robi ). Ale czy do końca konieczne jest dzielenie na partycje? Działa to na wydajność systemu, gier, oraz innych rzeczy? Czy jest to naprawdę potrzebne? Załóżmy teoretycznie, że ten dysk podzieliłem na dwie partycje. Na jednej są gry a na drugiej system. Czy w takiej sytuacji gry i system będą wydajniej działały niż na dysku bez partycji? Z góry dziękuje za odpowiedź.
9 lipca 2010 w Dyski twarde przez użytkownika SilentFisher Poziom 3 (900)
   

16 odpowiedzi

0 głosów
Tu nie chodzi o wydajnosci bo roznicy nie bedzia zadnej. W przypadku gdy padnie ci system formatujesz tylko partycje C i dane na pozostalych partycjach zostaja. Majac tylko jedna partycje w przypadku awarii systemu tracisz wszystkie dane. Jezeli bedzie to 1TB to dzielisz powiedzmy na 250GB (system), 2x375GB (gry, muzyka, itp). Jest to tylko przyklad, podizelisz jak bedziesz uznawal za stosowne. Ja przy 500GB ma 35GB na system i 2x220GB na inne rzeczy.
odpowiedź 9 lipca 2010 przez użytkownika TeeVar Poziom 5 (2,780)
0 głosów
Pamiętam, że kiedyś robiło się partycję w FAT16 (mowa o windows) dla pliku wymiany.
Teraz to już chyba zaszłość.
odpowiedź 9 lipca 2010 przez użytkownika dym80 Poziom 5 (3,810)
0 głosów
Dzielenie dysku na partycje nie jest konieczne, ale wskazane. Ile, oraz jakie partycje zależy od tego do czego kompa uzywasz i czy chcesz zostawić swój drugi dysk. Jeśli tak to najbardziej optymalna opcja jest (według mnie):
c:system 70GB (do 100, zależy od preferencji)
d:magazyn i gry 800gb (całość pozostała)
e:drugi dysk, jako jedna partycja - i jeśli jest on dość szybki, warto by zrobić go jako dodatkowy magazyn i dysk dla pamięci wymiany. :) będzie szybciej całość działać.
odpowiedź 9 lipca 2010 przez użytkownika Krakers Poziom 4 (1,610)
0 głosów
Zeby docenic partycjonowanie dysku, musisz byc uczulonym na kilka rzeczy. Inaczej nie bedzie Ci sprawialo to zadnej roznicy.

1. Robisz czesto backupy systemu. No wez zrob sobie backupa partycji 1 TB, ja se nie wyobrazam. Stawia sie system na wydzielonej partycji powiedzmy 24GB, natomiast cala reszta (gry, programy, dane) wedruje gdzie indziej, na inne partycje. Taki system dosyc sprawnie i szybko bedziesz mogl archiwizowac i bez obawy o wolne miejsce na dysku trzymac nawet kilka kopii systemu.

2. Uzywasz kilku systemow operacyjnych. Dla pewnosci dzialania, czy tez w ogole dzialania stosuje sie podzial dysku na partycje, kazda pod osobny system. Chocby dlatego, ze na kazdym z nich stosuje sie inny filesystem, czyli system zapisu plikow. Powodow jest oczywiscie wiecej. A przypuscmy, ze jeden Ci sie sypnie - masz drugi, jak znalazl.

3. Dane z dysku szybciej zapisac i odczytac z jego poczatku, a wolniej - z konca. Zrob sobie wykres np. programem HDTune, to zobaczysz, o co mi chodzi. Jak to teraz wykorzystac ? Jesli system zainstalujesz na partycji znajdujacej sie na poczatku dysk - masz pewnosc, ze kolejne pliki po update'ach nie beda zapisywanie na koncu. ALbo plik wymiany jesli umiescisz na poczatku - przyspieszysz dzialanie calego systemu. Oczywiscie nie oczekuj duzych roznic, ale czasem sa ona na tyle zauwazalne, ze ludzie decyduja sie na partycjonowanie w tym celu.
odpowiedź 9 lipca 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (471,960)
0 głosów
Jak dla mnie podział na partycje jest oczywisty. Wiadomo "mała" na system (w razie przywracania, formatowania itp.) i "reszta" na wszystko inne, ale jaki sens jest dzielenia tej reszty na mniejsze partycje typu GRY MUZYKA FILMY itd. ??? Zycie pokazuje że prędzej czy później zaczynamy wrzucać Gry na FILMY lub muzykę na GRY bo jakoś tak na docelowej partycji niema już miejsca. Wracając do tematu... moje bieżące ustawienia to:
Dysk 160 GB
System: Windows 7 x64 - partycja 20 GB - z czego cały czas mam 6 GB wolnego miejsca (bez pliku wymiany i hibernacji)
Dane:Czyli WSZYSTKO - cała reszta
Schemat sprawdza się już od Windows 98
odpowiedź 10 lipca 2010 przez użytkownika Puasky Poziom 3 (610)
0 głosów
1. Nadal zasadne jest tworzenie partycji "Swap file" FAT 32 o wielkości nieco większej od fizycznego RAM (4 GB - 4,5 GB).
2. Wielkość partycji systemowej jest zależna od wielkości i ilości programów osadzonych w tejże. Jeśli zainstaluje się klienta STEAM i wrzuci kilka/naście gier to okazać się może, że 100 GB będzie za mało. Bezpieczną wielkością jest obliczenie w przybliżeniu zajętości wszystkich programów i aplikacji i dodanie 50% więcej. W moim przypadku jest to 160 GB. Swap file oczywiście na osobnej partycji.
Pozdrawiam.
odpowiedź 10 lipca 2010 przez użytkownika voxcordi Poziom 7 (10,710)
0 głosów
A słuchajcie, jeśli będę miał bardzo małą partycje na system, ok. 20GB, to nie jest tak, że pliki bezpośrednio zapisywane na pulpicie idą na partycje systemową?
odpowiedź 10 lipca 2010 przez użytkownika SilentFisher Poziom 3 (900)
0 głosów
Ja sobie dysk podzieliłem tak:

- 30GB (system: win7 x64)
- 100GB (zainstalowane gry, system wirtualny)
- 100GB (download, mp3, fotki i inne pierdoly)
- 400GB (filmy HD)
- 100GB (filmy dvix)
- 200GB (instalki, instalki gier)

Możliwości są dowolne ale na pewno najlepiej jest oddzielić system od innych danych.
odpowiedź 10 lipca 2010 przez użytkownika AMD64 Poziom 5 (3,900)
0 głosów
Nie jest to konieczne ale zalecane. bez partycji będziesz miał straszny burdel na dysku.
odpowiedź 10 lipca 2010 przez użytkownika szymon_j14 Poziom 7 (10,500)
0 głosów
Zdecydowanie warto podzielić bo w razie formatu partycji systemowej nie utracisz wszystkich danych
odpowiedź 11 lipca 2010 przez użytkownika Paweł Maziarz Poziom 6 (7,260)
0 głosów
Dysk dzieli się na partycję ,ponieważ w razie uszkodzenia systemu możesz swobodnie sformatować system, a wszystkie zdjęcia, gry ,muzyka zostaną nie naruszone na osobnej partycji. Do tego to własnie służy. Dzięki takiemu posunięciu łatwiej będzie również posegregować dane. Muzyka ,filmy, gry czy programy na osobnej partycji ,a na sam system zostawić 50GB ewentualnie trochę więcej.
odpowiedź 11 lipca 2010 przez użytkownika Bandyto3xx Poziom 6 (8,430)
0 głosów
Pliki zapisane na pulpicie są to pliki z dysku C. Tak samo jak moje dokumenty itd. Wg. wielu serwisów zaleca się zostawienie 20GB wolnego miejsca na system. Policz sobie wszystkie aktualizacje itd. Moja systemowa zajmuje ok.20GB na Windows 7 64bit. Dodając wolną pamięć + ewentualne dodatki i mamy 50GB systemowej ,która powinna wystarcxzyć
odpowiedź 11 lipca 2010 przez użytkownika Bandyto3xx Poziom 6 (8,430)
0 głosów
vox: nie robi sie zadnych x2, zadnego 1x ilosc pamieci fizycznej, tylko musisz sam wpierw okreslic roznymi narzedziami zapotrzebowanie systemu na pamiec i dopiero wtedy odejmujesz od tego pamiec w kosci, zostawiajac z malym naddatkiem swapa. Sam mam przy 4GB RAMu swapa 1,5GB i moglbym miec mniejszego gdyby nie to, ze czasem przy rozpakowywaniu roznych plikow mogloby mi braknac pamieci (chore) :-/

Silent: tak, przy sciaganiu na pulpit zzera to miejsce z partycji systemowej. Jest na to sposob: ustawiasz sciezke sciagania plikow na inna partycje, z danymi.
Nie musze chyba przypominac tak oczywistej rzeczy, ze folder MojeDOkumenty tez przenosisz na partycje z danymi :)
odpowiedź 11 lipca 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (471,960)
0 głosów
jeomax.co.uk
SF określamy na podstawie wielkości fizycznej. Tylko i wyłącznie. Intencją tego zabiegu jest pozbycie się jego, jako wymiaru pamięci zbyt wolnej w obliczu dzisiejszych potrzeb.
Niestety niedogodnością pozostają aplikacje odwołujące się do rozkazów formy pierwotnej, wymuszających zachowanie SF na dysku systemowym. O tym wiadomo od wprowadzenia 98SE.
Rada?
Wciąż SF stały. Wciąż zachowany SW na partycji systemowej w wielkości min. 128 MB.(Wiele programów nie odpali).
Pozdrawiam i polecam literaturę MS.


odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika voxcordi Poziom 7 (10,710)
0 głosów
Utwórz sobie partycje systemowa + zainstalowane programy, żeby łatwo przeinstalować system bez utraty większości danych, a resztę partycji zrób według uznania. Różnicy w wydajności nie odczujesz.
odpowiedź 16 lipca 2010 przez użytkownika tasi0r Poziom 1 (220)
0 głosów
Powiem tak. Domyślnie pmożesz podzielić dysk na maksymalnie 4 partycje. Ale moiżna poczywiście za pomocą programów te partycje dzielić ponownie uzyskując ile się chce partycji. Jak chcesz windowsa 7 to możesz mieć maksymalnie 3 partycje, bo system tworzy jedną partycję o pojemności 100MB -to nie jest błąd -100MB). Więc dla ciebie do wykorzystania zostają 3 partycje. Ogólnie z tego co czytałem to optymalnie działa dysk podzielony na 3 do 4 partycji. Ogólnie proponuję przy takim dysku 75GB na system + programy (nie masz szans zająć więcej niż 50GB, ale lepiej nie mieć systemowego zapełnionego całkowicie), drugi na gry (ok 300GB), a trzeci na wszystko inne (reszta miejsca jaka zostanie).
odpowiedź 19 lipca 2010 przez użytkownika FnGst Poziom 5 (3,250)
...