Wyłączający się komputer

0 głosów
wizyt: 1,554

Witam,

 

Postaram się napisać w miarę krótko i treściwie z nadzieją, że uda się Wam mi pomóc. Problem jak w tytule dotyczy wyłączającego się kompa. Problem pojawił się jakoś 3 tygodnie temu i wybitnie daje mi się we znaki. Wszystko zaczęło się kiedy pojawiły się pierwsze upalne dni. Komp jest włączony chodzi, odpaliłem jakąś gierkę, komp chodzi dalej i nagle ni z tego niz z owego wyłącza się. Efekt dokładnie taki sam jakby w pewnym momencie brakło prądu, ale prąd był. Pierwsza moja myśl, że na pewno się przegrzewa bo pierwsze upalne dni, a ja kompa dawno nie czyściłem to zapewne zarósł kurzem. Sprawdziłem w Everescie temperatury kompa przed czyszczeniem były to: płyta główna - 58, procesor - 54, grafa - 60 Tutaj się nie myliłem.Komp został rozebrany wyczyszon, efekty były widoczne od razu. Temperatura spadła odpowiednio: 47, 44 i grafa została 61. Myślałem, że problem jest rozwiązany, ale po około godzinie on powrócił (jak ten koszmar :P) Dalej byłem przekonany, że to moze być temperatura. Zdjąłem obudowę postawiłem normalny duży wentylator koło kompa i puściłem. Okazało się, że to jest skuteczne, ale tylko na parę dni. Teraz kiedy to piszę już nic nie pomaga z cyklu "jak ochłodzić kompa". Pojawiają się tutaj moje wątpliwości czy to na pewno temperatura? Rozmawiałem ze znajomym twierdził, że temperatury w kompie nawet przed czyszczeniem były jak najbardziej w normie, że dopiero koło 70, 80 to jest ciut wyższa.

Kompa kupiłem jakoś 2 lata temu, ale jednej rzeczy w nim nie zmieniałem bo była to rzecz stosunkowo nowa koło 4 miesięcy czyt. zasilacz. Zasilacz żeby nie było też nie byle jaki bo to Chieftec 450W. Na mojego kompa w zupełności wystaczył chociaż jak teraz myślę z perspektywy czasu to chyba 500 powinna być... Tutaj jak mówię moje wątpliwości. Może to jednak zasilacz? Jest w końcu najbardziej wysłużony...

Co mogę jeszcze napisać? Problem pojawia się tylko w przypadku kiedy odpalam jakąś gierkę czyli kiedy komp wchodzi na wyższe obroty, przy zwykłej pracy typu napisanie czegoś w wordzie, przeglądanie neta itp., wszystko jest ok.

Na złe chłodzenie w kompie nigdy nie narzekałem, tym bardziej, że w obudowie mam 3 dodatkowe wentylatory: po jednym z przodu i z tyłu 120, no i z boku obudowy już mniejszy. Zresztą kto zna obudowę Raidmax Ninja ten wie jak to wygląda.

Mam nadzieję, że problem przedstawiłem w miarę zrozumiale i dacie radę mi pomóc. Pozostaje jeszcze konfiguracja sprzętu, tak więc:

procesor - AMD Athlon 64x2 Dual Core Processor 5000+

płyta główna - nVidia nForce 560

grafika - GeForce 8800 GT (512MB) Zotac AMP! Edition

pamięc RAM - Kingston 2GB

dysk twardy - Seagate 250GB

zasilacz - Chieftec 450W

system - Windows XP sp3

Będę z góry wdzięczny za pomoc :)

Pozdrawiam

 

 

13 lipca 2010 w Zasilacze przez użytkownika Bobex Poziom 1 (160)
   

13 odpowiedzi

0 głosów
Najprawdopodobniej rąbnieta płyta główna lub zasilacz, podaj dokladny model płyty
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika piotr1995 Poziom 3 (770)
0 głosów
sprawdź czy kondensatory na płycie przypadkiem niespuchły
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika koloalien Poziom 5 (3,220)
0 głosów
Przeinstaluj sterowniki. czasem to one potrafią wszystko zepsuć.
Skanowałeś komputer jakimś dobrym antywirusem?
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika Bandyto3xx Poziom 6 (8,410)
0 głosów
Ja też miałem jakiś czas temu podobny problem. Wysłałem mój dobrze sprawujący się zasilacz do serwisu (pomińmy problemy) i pożyczyłem od znajomego Tracera 600w. Po uruchomieniu jakiejś gierki też się wyłączał jakby brakowało prądu. Wg mnie na 90% to zasilacz. Spróbuj od kogoś pożyczyć i podłączyć na pare dni. Jeżeli nic się nie będzie działo to niestety musisz rozejrzeć się za nowym zasilaczem. Temperatury to na pewno nie są bo ja też mam bardzo dobrze wentylowaną budę a na takim dziadowskim zasilaczu wyłączał się.
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika piterk2006 Poziom 4 (2,360)
0 głosów
Temperatury, o jakich piszesz, to nie wszystkie temperatury. W komputerze jest jeszcze chipset, ktorego zwiechy wywolane przegrzaniem sa charakterystyczne w wiekszosci przypadkow: muzyka w grze jakby sie zacinala, szybko powtarzajac ostatni takt pare razy + reset lub wylaczenie. Masz plyte z chipsetem nForce, a to jest przegrzewajacy sie chipset. Sprawdz jego temperature, zanim zaczniesz wymieniac PSU.

Dobrze jest monitorowac temperatury w czasie zwiech - wowczas bedziesz mogl wykluczyc albo potwierdzic przegrzewajace sie CPU albo GPU. Wlacz RivaTuner i zaznacz opcje logowania do pliku, to samo zroz z procesorem i jakims innym programem i katuj kompa do zwiechy. Potem odczytaj plik albo od razu po resecie wejdz do BIOSa i sprawdz temperatury (chipset, procesor).

Dla takiego konfigu zasilacz 400W jest optymalny, jednakze nie znam dokladnego modelu, a wiec i tabliczki znamionowej, zeby przyjrzec sie poszczegolnym liniom. Poza tym, po 2 latach to juz jest "capacitor aging", wiec nalezy sie liczyc ze spadkiem sprawnosci PSU. Na wszelki wypadek sprawdz w BIOSie ustawienia napiec dla procesora i pamieci (sprawdz i ustaw je w/g ich specyfikacji - bo niektore plyty lubia sobie podbijac napiecia i czestotliwosci pracy nawet, jak masz ustawienia Auto).

Na koniec jeszcze wspomne, ze niektore zwiechy zdarzaja sie poprzez nadmierne obciazanie linii napiecia, tzn. jesli masz w 1 gniazdku listwe na 6 urzadzen, a tam czasem wpiete zlodziejki i wszystko chodzi na maksa.
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
+1 głos
zrób formata - po tym rozwiązaniu albo będzie można wykluczyć problem programowy(chyba że masz okienko pirackie ale nie będę oskarżać ) i pozostanie sprawa sprzętu albo problem z głowy -

jak to nie pomoże obserwuj prace różnych systemów podczas grania ( temp. procesora , karty graficznej itp )

oczywiście wina może leżeć również po stronie kompatybilności danej gry z twoim sprzętem - ja tak mam z grą dragon age
odpowiedź 13 lipca 2010 przez użytkownika xfire25 Poziom 5 (3,020)
0 głosów
Jestem pewne informacje do przodu. Wirusów raczej nie ma (cały czas pod kontrolą noda32 jestem najnowszą bazą), pirata windy też nie mam także i to odpada. Do rzeczy, o dziwo na Everescie temperatury pokazywał jak pisałem za to szukając rozwiązania problemu natknąłem się na program CPUID HW Monitor. Włączyłem go i o dziwo temperaturę procesora wskazał na około 90 stopni. Po odpaleniu gierki i chwili jej używania, wzrosła zarówno temperatura przeciętna do około 100 stopni jak i temperatura maksymalna do nawet 120 stopni. To by wskazywało na złe, nie wystarczające chłodzenie procesora i stąd wyłączanie kompa...
odpowiedź 14 lipca 2010 przez użytkownika Bobex Poziom 1 (160)
0 głosów
No to mozesz kupic paste za grosze (AC5, Zalman STG-2, MX-3 np.) i przeczysciwszy wpierw stara skorupe po oryginalnej zapewne pascie, zaaplikowac nowa. To da spadek temperatury o kolejne stopnie.
Jesli i to nie pomoze zbytnio, czeka Cie wymiana chlodzenia. Taki AC Freezer Pro 64 powinien spokojnie pomoc, jak masz fundusze, to mozesz razem z pasta go kupic.
Jesli przewidujesz wymiane platformy albo komputera, albo procesora albo.i o/c, to mozesz tez pokusic sie i o mocniejsze chlodzenie.
W kazdym razie - jesli kupisz cokolwiek, co bedzie mialo wiatrak ustawiony rownolegle do tylniej scianki obudowy i bedzie wialo w jej kierunku - kup sobie tez wiatrak 80/92/120 mm, ktory zamontuj na jej tyle - pomoze tez o pare stopni wydmuchujac powietrze od wiatraka CPU.
odpowiedź 14 lipca 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Kolega miał dokładnie taki sam problem też PC mu się wyłączał. Jak czyściłeś komputer to czyściłeś dokładnie zasilacz ? Jak nie to go rozkręć i dokładnie małym pędzelkiem wyczyść o zbieraj kurz odkurzaczem. Kumplowi to pomogło. Zasilacz miał mniej więcej tak samo nowy ok. 4-6 mc.
odpowiedź 14 lipca 2010 przez użytkownika ironman2006 Poziom 1 (160)
0 głosów
pożycz od kogoś zasilacz i przetestuj czy będzie ok, jeśli tak to kup nowy :)
odpowiedź 16 lipca 2010 przez użytkownika tasi0r Poziom 1 (220)
0 głosów
Spróbuj przeinstalować sterowniki do karty graficznej, posprawdzaj kondensatory, czy nie spuchły, pożycz od kogoś lepsze chłodzenie na procesor, kup nową pastę termoprzewodzącą, pożycz od kogoś kartę graficzną, reinstaluj windows.
odpowiedź 13 sierpnia 2010 przez użytkownika Kakashi9999 Poziom 2 (350)
0 głosów
Aha i sprawdź czy nie wyskakuje Blue Screen of Death (BSOD)
odpowiedź 13 sierpnia 2010 przez użytkownika Kakashi9999 Poziom 2 (350)
0 głosów
W gruncie rzeczy to masz 3 możliwe przyczyny:
1.Pierwsza to pasta termoprzewodząca pod procesorem/mostkiem/grafiką, zdejmij chłodzenie procesora i sprawdź czy pasta nie zamieniła się w proszek. Trzeba w tedy będzie kupić np. Arctic Cooling czy jakaś inna - kwestia ze 20 paru zł - i tamtą zdjąć a nową nałożyć.
2.Druga to system - kiedy go instalowałeś i czy czasem nie masz jakiegoś wirusa. Próbowałeś zreinstalować system?
3. Trzecia to rzeczywiście częstą przyczyną są wyschnięte kondensatory (nie zawsze są spuchnięte). Często w okolicach sekcji zasilania procesora CPU - na około gniazda na procesor jest seria kondensatorów, które często padają. Drugim miejscem jest zasilacz - musisz go rozebrać i sprawdzić. Jeżeli to kondensatory to wystarczy zamówić w elektronicznym/elektrycznym sklepie, czy w allegro i przelutować i po temacie.
odpowiedź 3 września 2010 przez użytkownika CHAOSpl Poziom 3 (750)
...