Niespodziewane resety i bluescreeny na nowym sprzęcie

0 głosów
wizyt: 1,362

Witam.

Niedawno odświeżyłem mój komputer. Kupiłem:

Procesor Intel Core i5 760

Płyta Gigabyte GA-P55A-UD3

Pamięć OCZ 1333 Gold Edition Low Voltage CL9

karta graficyna Gigabzte GeForce GTX460 1GB

zasilacz OCZ 600W StealthExtreme 2.

Zainstalowałem elegancko nowego Windowsa 7 32bit na sformatowanej partycji.

System się uruchomił ale problemy zaczęły się już przy pierwszych aktualizacjach i resecie komputera. Przy ponownym uruchamianiu systemu wyskoczył bluescreen i reset. No to odpaliłem naprawę systemu, naprawił się i uruchomił poprawnie. Ale przy następnym uruchomieniu komputera znowu ta sama sytuacja, bluescreen i reset jeszcze zanim wejdzie do systemu, w czasie kiedy te kolorowe kulki Windowsa latają ;)

Pierwsze podejrzenie to pamięć RAM. Zapuściłem Memtest86 z bootowalnego pendriva, przetestowałem 2 kości razem i osobno, nie znalazł żadnych błędów.

Podłączyłem twardy dysk do różnych gniazd SATA i różnymi kabelkami ale dalej wyskakują bluescreeny nawet na czysto zainstalowanym systemie.

Ostatni bluescreen wywaliło po 1 dniu z powodu walniętego pliku ntdll.dll, oczywiście system nie wstaje już i nawet naprawa nie działa. Nie chce mi się już po raz 6 reinstalować Windowsa.

W komputerze mam goło, wymontowałem wszystkie karty, została tylko grafika, dysk i pamięć. Nie mam pojęcia co to jeszcze moze być. Walnięta płyta główna? Jak to ew. sprawdzić?

13 października 2010 w Oprogramowanie przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
   

22 odpowiedzi

0 głosów
do takich celów czasami dobrze jest ściągnąć bootowalnego linuxa (np pc linux os10). podziałać na nim cały dzień i sprawdzić. jeśli jest nowy bios to radziłbym wgrać
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika head_charge Poziom 2 (380)
0 głosów
nie lubie zadawac takich osobistych pytan ale czy windows jest oryginalny czy moze to cos sciagnietego z neta?

po swiezej instalacji windowsa instalujesz moze jakies niestandardowe aplikacje, antyvirusy, firewalle? cokolwiek innego?

sprawdzales moze czy po swiezej instalacji zanim zainstalujesz cokolwiek (sterowniki urzadze, modemu itp) tez dzieja sie takie cyrki?
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
Win7 jest oryginalny. Na świeżego Windowsa instaluję jedynie sterowniki z płyty dołączonej do płyty głównej (sterowniki USB, IDE, sieciówki onboard, dźwiękowej onboard) aktualizacje z Windows Update, parę programów typu Total Commander i tyle. Przy ponownym uruchomieniu komputera np na drugi dzień już jest bluescreen i reset.

Sprawdzę dzisiaj czy totalnie goły system też nie wstanie.
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
0 głosów
zrob tak :)

a instalacje zacznij od samego tylko modemu zeby miec net
pozniej wszystkie poprawki przez windows update
pozniej nie instaluj sterownikow z plyty tylko sciagnij najnowsze ze strony producenta
przed instalacja sterownikow mozesz tez zrobic update biosu, twoja plyta pewnie obsluguje z poziomu windowsa

na koncu zainstaluj swoje programy (podejrzewam, ze to one moga byc przyczyna) wiec mozesz je instalowac pojedynczo i sprawdzac po ktorym cos jest nie tak
te dodatkowe programy instalujesz z jakiejs plyty zapasowej (moze sa z wirusami) czy swiezo sciagasz z sieci

trzeba bylo wczesniej napisac bo po 6 instalacjach widnowsa na ogol juz sie odechciewa czegokolwiek ;)
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
bluescreen jest spowodowany także samym windowsem ,jeśli nie robiłeś formata po zmianie sprzętu to istnieje możliwość że stare sterowniki coś kaszanią
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika Macieyerk Poziom 8 (26,450)
0 głosów
Kolego podbij w biosie napięcia na pamięciach do poziomu o 0,7 wyższego niz mają w standardzie powinno banglić kumpel miał ten sam problem :/
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika RafiXII Poziom 6 (5,170)
0 głosów
Tak zrobię :]
Jeśli dalej będzie zonk, to zainstaluję na próbę XPka, sprawdzę, czy też się wyłoży.

A programy na świeżo z netu ściagam: win zipy, utorrenty, thunderbirdy itp...
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
0 głosów
ups nie doczytałem ,że robiłeś formata ale czy jesteś pewien na 101% ,że się dobrze sformatowało? bo spróbuj nowy format albo pożycz dysk twardy i sprawdź jego zachowanie...
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika Macieyerk Poziom 8 (26,450)
0 głosów
Masz najnowszego BIOSa ?
Jesli tak, to przejrzyj wszystkie ustawienia BIOSu odnosnie napiec, czestotliwosci i timingow - niektore plyty pomimo ustawien Auto ustawiaja napiecia za niskie albo za wysokie. Dobrze jest posilkowac sie danymi producenta (pamieci, procesora, plyty) i ustawic wszystko recznie. Sprawdz tez temperatury. Jesli nadal bedziesz mial zwiechy - mozesz dla pewnosci sciagnac dytrybucje Live linuksa i zobaczyc, czy tam freezy tez wystepuja - jesli tak, to ostatnia droga bedzie sprawdzenie napiecia w gniazdku (tudziez podlaczenie jakiegos stabilizatora) i jesli dalej zwiechy beda = serwis.
odpowiedź 13 października 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Witam w kolejny piękny dzień, oby dodał mi sił do walki z komputerem ;)

Update BIOSu z F9 na F11 niestety nie pomógł, tak samo jak zwiększenie napięcia na pamięciach ze standardowych 1,5V na 1,56, a potem 1,58V.
Wczoraj komputer działał pięknie, pograłem nawet trochę w Blur i F1, a dzisiaj rano przy próbie uruchomienia znowu bluescreen i próba przywrócenia systemu, zakończona niepowodzeniem. Przywracanie nie dało rady z powodu jakiegoś błędu.
Wydaje mi się, ze póki system działa to jest OK ale przy uruchamianiu/reboocie się wykrzacza.
Wygląda to na pamięć lub coś z kontrolerem pamięci na płycie głównej ale skąd tu mieć pewność.
No chyba że zaniosę do serwisu, na gwarancji czy tam do wymiany płytę i pamięć.

Dzisiaj w planie znowu reinstall i próba instalacji wszystkiego w kolejności opisanej przez kolegę kbrbabzbtb.
Jeśli to nie pomoże to instalacja WinXP albo Live Linuksa
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
0 głosów
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Właśnie dzisiaj zamykałem obudowę przy włączonym komputerze, uderzyłem kilka razy z boku, żeby dobrze spasować elementy i wyskoczył blue-screen, po resecie i włączeniu blue-screen na chwilę przed logowaniem do systemu. Powód - źle dociśnięta karta graficzna: w moim komputerze wszystko jest na zatrzaski, a nie na śrubki i poluzowała się przy uderzeniu w obudowę. Sprawdź to u siebie.
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika 012345 Poziom 1 (230)
0 głosów
P.S. Kontroler pamieci jest nie na plycie, ale w procesorze.
Probowales wszystko, co radzilem + wyjecie i ponowne wlozenie wszystkich komponentow (pamieci, grafika, procesor) ?
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
OK, dzisiaj po pracy wyciagnę wszystko z kompa i włożę jeszcze raz, zanim przeinstaluję Windowsa.

Temperatury są w normie, wczoraj po 2 godzinach grania nic się podejrzanie nie zagrzało wg. HWmonitora.
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
0 głosów
Miałem podobnie na tej płycie. Pomogło włożenie pamięci nie jak myślałem w Dualu do slotów o tym samym kolorze. Ale właśnie włożenie ich obok siebie do slotu 1 i 2. Od tego czasu zero problemów. A co się nakombinowałem z Biosem, napięciami itp. to inna bajka.
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika qamyk Poziom 1 (180)
0 głosów
Ale wtedy pamięci nie działają w trybie dual?
Jeśli rzeczywiście tak będzie to oddaję płytę, bo nie działa jak powinna ;)
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
0 głosów
a ja proponuje jeszcze raz zapoznac sie z komponentami ktore posiadasz. nie pisze tego zlosliwie ale po szybkim sprawdzeniu na stronie producenta zaowazylem ze Twoje pamieci wymagaja 1.65v napiecie wiec puki tego tak nie ustawisz to kroku do przodu nie zrobisz, a potem sugeruje instalacji hwmonitor i sprawdzenie czy napiecie w biosie pokrywa sie z rzeczywistym z doswiadczenia wiem ze nie. zycze powodzenia.
odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika erouz Poziom 5 (3,660)
0 głosów
Miałem już podobny przypadek - prawdopodobnie masz jakąś łączona awarię. U mnie były to, niedociśnięty kabel od nagrywarki i niezgodność sterownika ide sw, instalował się on razem ze sterami od płyty głównej. Acha i jeszcze sprawdź klawiaturę, a raczej wtyczkę czy bolce są nie pogięte. Ogólnie podczas instalacji odłącz neta, wszystko w biosie na domyślne itd. Najpierw zainstaluj stery od mobo i sprawdź czy wszystko działa, następnie grafa. Podczas usruchamiania się winda ładuje sobie sterowniki, jeśli któryś jest uszkodzony/niekompatybilny=blue screen, albo się wiesza bez żadnych oznak. Najłatwiej byłoby zainstalować xpka żeby wykluczyć awarię sprzetową. I na koniec - nie aktualizuj windy po wgraniu go na twardziela..., stery do grafy, przedostatnie, nie te najnowsze. Jak uważasz że to sprzęt, zostaw tylko twardziela, jedną kość pamięci, grafę i tyle... windę instaluj z pena.



odpowiedź 14 października 2010 przez użytkownika christophorus1 Poziom 3 (880)
0 głosów
A może zacznijmy od rzeczy najważniejszej czyli jaki masz kod błędu przy blue screenie? Radziłbym też sprawdzić kabel od zasilacza (nieraz już miałem takie problemy)
odpowiedź 15 października 2010 przez użytkownika ipfon Poziom 5 (4,290)
+1 głos
Miałem taki problem i cofanie systemu czy reinstalacja windowsa nie pomogła - musiałem zrobić formata partycji ponieważ podczas grania wyskakiwał bluescreen i komputer się resetował ( kod błędu na bluescreen-ie był po polsku i świadczył o braku pliku w sterownikach karty graficznej )
Po prostu włóż płytkę od windowsa i z formatuj partycje na której trzymasz system - oczywiście moge się mylić ponieważ wiele jest problemów z tym związanych ale najczęściej są to wirusy ponieważ nie sądzę żeby to była wina sprzętu :) pozdrawiam i życzę miłego dnia
odpowiedź 15 października 2010 przez użytkownika xfire25 Poziom 5 (3,020)
0 głosów
Nie mam już siły do tego sprzętu.
Jutro chyba wszystko zawiozę do sklepu gdzie to kupiłem i podebatuję.
Dzisiaj rano na szybko odpaliłem dla pewności test pamięci (Memtest z bootowalnego pena) i przy włożonej jednej kości pamięci do pierwszego slota zaczęło sypać błędami.
Wsadziłem drugą kość, też sypie błędami.
Dziwne, żeby dwie kości pamięci padły tym bardziej, że wcześniej już testowałem pamięć w ten sposób, bo to było moje pierwsze podejrzenie i wtedy nie było żadnych błędów.
No to przełożyłem jedną kość do drugiego slota i nie sypała już błędami. Druga kość w tym samym (drugim) slocie też nic nie wykazała.
Wsadziłem spowrotem jedną kość do pierwszego slota i ... zero błędów, druga kość pamięci to samo.
Więc może to jednak uwalony slot pamięci na płycie, że czasem działa czasem nie?
Nie mam już do tego siły i czasu, jutro zobaczę co w sklepie powiedzą.
odpowiedź 15 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
–1 głos
Niebieski ekran najczęsiciej wywołuje :
*bład sterowników
*ram
*płyta główna

Jeżeli dobrze sprawdziłeś kwestie mechniczne (montaż), to zapewne czas na serwis bo jedna z części jest walnięta, niech tam przekładając dojdą do tego co wywołuje problem i wymienia, nic więcej raczej na to sie nie poradzi
odpowiedź 16 października 2010 przez użytkownika cris88 Poziom 4 (1,930)
0 głosów
Dzisiaj odebrałem sprzęt z serwisu, po wymianie RAMu wszystkośmiga jak należy.
W serwisie też byli zdziwieni, że pamięci raz działały dobrze, raz sypały błędami.
odpowiedź 22 października 2010 przez użytkownika Prono Poziom 2 (400)
...