Windows 7 64 bit i 6 GB RAM

+1 głos
wizyt: 2,624

Witam

Moj problem polega na tym ze aktualnie mam zainstalowane 6 GB RAM-u jak w tytule, przy użyciu 64 bitowego systemu, który widzi u mnie tylko 4 GB tej pamięci. Pamięć działa trzykanałowo, co sprawdziłem w CPU-z, ale mimo to widoczne są tylko 4 GB. Szukałem odpowiedzi w internecie, ale niestety żadne rozwiązanie nie wygląda na pomocne. Znalazłem opcję z 'memory remap feature' co wydaje się najodpowiedniejsze, ale... nie mam takiej opcji w moim BIOS-ie... Moja płyta główna to Asus P6T Deluxe. Tak więc mój problem się przedstawia, i bardzo mi zależy na jego rozwiązaniu, toteż zwracam się do was o pomoc.

Pozdrawiam 

17 maja 2011 w Oprogramowanie przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
   

12 odpowiedzi

0 głosów
Podaj dokladny revision plyty (V1 czy V2) oraz dokladna symbolike pamieci (np. KHX1600C8D5). Zdarza sie tak, ze topowe plyty Asusa sa wybredne, co do pamieci i widzialem juz przypadki, gdzie zle dobrana pamiec nie z QVLa skutkowala wlasnie tym, o czym piszesz. Zreszta w QVLu ktoras pozycja mowi o tym, czy dany typ pamieci moze pracowac tylko w dual channel.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
A BIOS rozpoznaje te 6GB, czy może też tylko 4GB?
Jeśli BIOS widzi 4GB, to popróbuj wyjmowania i wkładania kości (z zamienianiem gniazd) aż zobaczy wszystko, albo dojdziesz do wniosku, że jedna kość jest martwa (komp nie wstanie z nią, niezależnie od tego od którego gniazda ją włożysz). Czasem po prostu coś nie styka, albo którejś kości pasuje gniazdo bliżej procesora, a inna jest mniej wybredna.

Jeśli BIOS widzi 6GB, to jeszcze bym sprawdził bootowalnym mamtestem, czy widzi i nie pokazuje problemów, a potem jakimś Linuksem (choćby Parteg Magic). W ten sposob będziesz wiedział czy problem jest z Windowsem, czy gdzieś głębiej.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Irrlicht Poziom 7 (14,720)
0 głosów
Parted Magic - literówka była, edita nie ma
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Irrlicht Poziom 7 (14,720)
0 głosów
to samo miałem na ASUS P6TSE , w moim przypadku kości przełożyłem ze slotów a1, b1, c1 na a2, b2, c3, pozatym nawet mam ten sam efekt na asrocku X58 extreme, pozatym posiadałem kiedyś przez chwilkę płytę gateway fx 6800 na chipsecie x58 i to samo co wyżej a powiem że teraz mam adata kości ale na goodramach było to samo
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika t_h_c Poziom 5 (4,870)
0 głosów
No więc dokładna symbolika pamięci to : KHX1600C9AD3B1/2G. Jak jest z płytą pewien nie jestem ale sądze ze to V1, zestaw który mam to pierwsze początki i7 i sprzętu pod ten procesor, więc płyta obsługuje Triple Channel specjalnie pod procesor, dlatego poszedłem w tym kierunku, ponieważ triple zapewnia trochę większą wydajność niż kości w dualu jeśli chodzi konkretnie o moje wydanie i7, czyli pierwsze. Sprawdziłem dziś znów w CPU-z jak mają się w nim moje kości i widzi on wszystkie 3 i pełne 6 GB, co do windowsa, sprawa się nie zmieniła, nadal widzi 4 GB. BIOS za pierwszym razem gdy sprawdzałem widział 4 GB, ale sprawdzę to jeszcze raz dzisiaj. I ew spróbuję przekładania kości w inne sloty. Swoją drogą słyszałem, a raczej czytałem że wielu ludzi ma ten problem z windowsem 7 64-bitowym, dlatego sądziłem ze to w nim tkwi problem.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
0 głosów
Te pamieci nie sa kompatybilne z ta plyta. Zajrzyj na strone Asusa, wybierz swoja plyte i tam tez znajdziesz liste kompatybilnych pamieci (Qualified Vendor List) do sciagniecia. W ten sposob dowiesz sie, jakiego symbolu masz szukac kupujac nowe pamieci, raczej watpie, aby przekladka do innych slotow cos pomogla (to raczej pomaga ze zmiana czestotliwosci pracy, wiec wpierw sprawdz, czy w ogole pamieci pracuja dobrze w/g swoich parametrow, jak nie - to ustaw recznie albo przeloz do innych slotow). Upewnij sie tez, ze masz najnowszego BIOSa, bo nowsze werjse daja czasem nowa kompatybilnosc.
Topowe plyty Asusa kupowac trzeba *tylko* z pamiecia z QVLa - wszystko inne to loteria, a raczej rosyjska ruletka, gdzie rzadko sie udaje wygrac ;-)
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Zdaje się ze właśnie nie pracują na swoich częstotliwościach, spróbuję to zmienić lub załatwię to poprzez właśnie wymianę pamięci i opiszę rezultat na łamach tego wątku :). Tymczasem dziękuję wam bardzo za zainteresowanie, gdy problem bedzię już miał status 'solved' zatwierdze rozwiązanie tego problemu ;).
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
0 głosów
Wybaczcie ze dodaje komentarz jeden nad drugim ale nie spodziewałem się na liście nie znależć również i pamięci które miałem od początku zbudowania mojego zestawu (DDR3 3GB (3x1GB) PC-1600 OCZ Platinum CL7 [OCZ3P1600LV3GK]), a więc na których pracował niecałe 2 lata dopóki same pamięci nie zaczęły szwankować (testowałem je wielokrotnie np. programem memtest). Więc przypuszczam ze problemem nie jest niekompatybilność danego modelu pamięci, ale postaram się to w jakiś sposób zweryfikować :). Zaczyna się robić ciekawie xD.

Dla jasności podaje rozwinięcia nazw pamięci OCZ które są kompatybilne wg listy QVL ze strony Asusa gdyby kogoś to ciekawiło a nie chciało mu się szukać w necie:
OCZ3P1600LV4GK
OCZ3X16004GK(XMP)
OCZ3FXE1600C7LV6GK
OCZ3G1600LV6GK
OCZ3X1600LV6GK(XMP)
Ew. tutaj jest link :http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=P6T%20Deluxe&p=1&s=29&os=30&hashedid=vXixf82co6Q5v0BZ
Jak widać chodzi tylko o te z taktowaniem 1600 MHz.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
0 głosów
OCZ3P1600LV4GK i OCZ3P1600LV3GK to ta sama seria oparta na tych samych parametrach, jedynie rozniacych sie pojemnoscia. Tak wiec brak drugiej pamieci na liscie nie swiadczy o niekompatybilnosci, a jest raczej wyrazem lenistwa Asusa pod katem umieszczania nowych pamieci co jakis czas. W takim przypadku jest 99% szans na to, ze pamiec nieumieszczona na liscie (a bedaca z tej samej serii, co juz istniejaca) zadziala.

Z tymi Kingstonami jest inaczej, bo serie sa calkiem rozne.

Tak wiec chcialbym sie mylic, ale pamieci wygladaja na niekompatybilne. Daj znac, jak to sie skonczylo.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Teoretycznie kazdy producent pamieci ma swoj memory configurator, z ktorego tez wynika, ze ta konkretna pamiec nie pasuje (seria bez B1 bylaby w porzadku):

http://www.ec.kingston.com/ecom/hyperx_us/modelsinfo.asp?SysID=52287

odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Mhm, no niestety moja wiedza w tym temacie jest ograniczona stąd moja pomyłka :). Natomiast przekładanie pamięci do innych slotów nie pomaga, a wręcz przeszkadza ponieważ w niektórych konfiguracjach monitor w ogóle nie odbiera sygnału od komputera, dopiero przy tym ustawieniu pamięci jaki mam teraz (gdyż teraz w końcu działa). Zatem wygląda na to ze albo jedna z pamięci jest wadliwa, albo tak jak mówisz jeomax.co.uk, nie są one kompatybilne, tak czy inaczej chyba jestem zmuszony je wymienić. Gdybyś mógł jeszcze zerknąc na pamięci RAM w sklepie gdzie je kupiłem, bo tylko tam bede mógł je wymienić, będę Ci bardzo wdzięczny :).
http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__5/__Pami_RAM/
Jeśli cos znajdziesz, lub nie, to może będą mogli mi któryś konkretny model pamięci zamówić. Po tym jak to się stanie i jeśli do tego dojdzie, opisze co i jak :).
odpowiedź 18 maja 2011 przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
0 głosów
No więc byłem dzisiaj w sklepie w którym kupowałem pamięci, i sprzedawca zamienił mi je na inne 3 kości. Wszystko bez zarzutu, bez problemów z uruchomieniem i odbiorem sygnału przez monitor, oraz system teraz widzi całe 6 GB. Wygląda na to że po prostu jedna z kości była wadliwa. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim problemem i za pomoc, szczęśliwie nie było większych utrudnień :).
Pozdrawiam
odpowiedź 20 maja 2011 przez użytkownika Saevel Poziom 2 (330)
...