q8400 podkrecanie

+1 głos
wizyt: 1,663
Witam ja mam takie pytanie jak ktoś sie orientuje.. Jaka ma byc temperatura tego procesora na boxowym chłodzeniu ??? I czy da sie z niego coś wycisnąc np. do 3GHz na płycie gigabyte ga-g31m-s2l. Podobno ta plyta ma jakies 3 sekcje zasilania zamiast 4rech jak to sprawdzic jakie ma zasilanie? Da sie wogole cos podkrecic zeby sie to nie rozlecialo ??:) dzieki za porady pozdrawiam
27 maja 2011 w Procesory przez użytkownika Wulf87 Poziom 4 (1,170)
   

10 odpowiedzi

+1 głos
Maksymalnie 71.4 stopnia. Generalnie ten procesor w spoczynku powinien oscylowac kolo 40 stopni, pod obciazeniem oczywiscie wiecej - kolo 60 na boksie mysle bedzie.

Jesli masz wiecej - zastosuj dobra paste (AC5, Zalman STG2). Ja kupilem Q8400, ktory na starcie sie przegrzewal, to mu zrobilem lapping (polerowanie) i temperatury od razu spadly do 37-40.

Na tej plycie moze byc lipa, bo plyty z tym chipsetem byly najciensze do o/c - ale probuj, przeciez nikt tego nie broni. Plyta ma 3 sekcje zasilania i to pewnie stanowi najwiekszy problem w o/c - sprobuj dobic do 3 GHz bez podnoszenia napiec albo z maksymalnym napieciem (1.3625), najwyzej plyta nie wstanie, to sobie zresetujesz CMOS i od nowa.

I nic sie nie rozleci, bez obaw.
odpowiedź 27 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
To procesor wypolerowac czy radiator ?? Ja mam pod obciązeniem miedzy 70-80C ale powinna mi płyta dać sygnał bo w biosie mam sygnał alarmowy od 70C. Tak że może te programy zle pokazują ? Paste mam AS5. Czyli jak bede podkręcał to nic nie podnosić tylko fsb zeby osiagnać 3GHz ?
odpowiedź 27 maja 2011 przez użytkownika Wulf87 Poziom 4 (1,170)
+1 głos
Ja wypolerowalem oba, z tym, ze boksa nie widze sensu polerowac. Poradnik do lappingu znajdziesz w googlach, czy na YT (polecam metode z wielkimi osemkami, wychodzi lustro - porysowane, bo porysowane, ale przegladac sie mozna.. chyba zeby potem CIFem godzinami polerowac do idealnej gladzi, ale to juz sztuka dla sztuki).

Z tymi temperaturami albo masz zly program - ja korzystam z RealTemp - albo masz czujnik uwalony, co wcale nie jest takie znowu rzadkie.

Zacznij od podnoszenia FSB, znajdz stabilna maksymalna wartosc, to potem bedziesz wiedzial, odkad ewentualnie zaczac podnosic napiecie ( o ile plyta ma takie mozliwosci w ogole). Pamietaj, zeby jednoczesnie zmienic dzielnik pamieci, bo z FSB podkrecasz tez i pamieci, wiec zebys nie myslal, ze o/c procesora nie dziala, podczas gdy to pamieci nie wyrabiaja przykladowo.
odpowiedź 27 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ok dzieki za porady tez używam real tempa, spróbuje jeszcze tej polerki jak nie pomoże to juz nic nie poradze bedzie wysoka temp. Większego coolera nie wstawie bo mam mala obudowe, ewentualnie jeszcze moze radiator dobrze nie przylega do procesora to bede musial plyte tez wyciągnąć.
odpowiedź 27 maja 2011 przez użytkownika Wulf87 Poziom 4 (1,170)
+1 głos
jakieś OC na pewno się da ja bym wymienił płytę to spokojnie zrobisz OC w okololicach 3,6 GHz. Na tej płycie co masz 3 fazy zasilania to te czarne kwadraciki w okolicy gniazda procesora nawet jak byś miał 4 to i tak żadna różnica przykładowo na asus p5kc z 3 fazowym zasilaniem uzyskałem fsb na poziomie 430 stanilnie podczas gdy na p5q se plus z 8 fazowym 460. Co do temperatur to w stresie nie więcej niż 75. ale do oc tego procka box wystarczy bo ma on niskie napięcie i nawet bez jego zmiany potrafi uzyskać 3,6.
Tu masz link do mojego poradnika OC procesor jaki mam jest bardzo podobny do twojego ten sam potencjał OC
http://www.youtube.com/watch?v=mOrruKIRmp0&feature=mfu_in_order&list=UL
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika drumlin Poziom 6 (7,990)
0 głosów
No to juz wiem wszystko tylko co zrobic zeby na boxie nie przekraczał 70C. Lappingu jednak narazie nie bede robil bo nowy procesor i nie chce stracic gwarancji, moze źle paste nakładam - cieniutka warstwa na radiator, a na procesor kreska grubości milimetra przez srodek miedzy trójkątem i kropką tak jak w instrukcji. Może tylko na procesor dać paste a na radiator nie ???
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika Wulf87 Poziom 4 (1,170)
–1 głos
Sprawa z temperaturą jest prosta jak masz dobrze zamorzony cooler to nie ma prawa się przegrzewać jeżeli czujnik pokazuje ci na przykład temperaturę 70 a po dotknięciu żekomo dobrze założonego chłodzenia czujesz że na pewno nie ma 70 to znaczy że źle założyłeś cooler. Jeżeli jednak na 100% dobrze go założyłeś i jest zimny a temperatura czujnika wysoka to możliwe ze ma uszkodzony czujnik wyłącz go w bios żeby nie straszył bo na 100% box wystarczy do OC tego procka
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika drumlin Poziom 6 (7,990)
–1 głos
A jaka Ty masz temp procesora w spoczynku na boxie ??? I jak zakladam paste to na box i procesor czy na sam procesor wystarczy ?
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika Wulf87 Poziom 4 (1,170)
0 głosów
teraz nie mam boxa ale jak miałem to po lekkim oc na 3,2 GHz było 40-45 na pulpicie i 60-65 w grach i nie ma znaczenia czy nakładasz pastę na procesor czy na radiator i czy polerujesz czy nie bo to są pedantyczne szczegóły. Mam tai pomysł idz załatw sobie jakieś małe śrubki, podkładi sobie zrób nawet z kartonu i przykręć tego boxa na śruby ja tak robiłem i było nieco lepiej niż na tych kołkach które jak się wyrobią to mogą kiepsko trzymać
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika drumlin Poziom 6 (7,990)
0 głosów
Paste aplikuje sie roznie, w zaleznosci od samej pasty. Poradnik znajdziesz tu:

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=62&limit=1&limitstart=3

Z tym, ze jak masz AS5, to nie nakladaj jej za duzo, bo znane sa przypadki, ze powoduje to maly wzrost temperatury. Sam akurat korzystam z AC5 naprzemiennie z Zalmanem STG-2 i zawsze robie metode iksa, tylko na procesor (by podczas montazu chlodzenia glut nie skapnal mi przypadkiem gdzies :P).

Jesli temperature masz wysoka, a nie wiesz, co jest grane (czyli radiator chlodny, a wskazania wysokie), to oprocz uszkodzonego miernika mozesz miec jeszcze krzywego IHSa, czyli ta niklowana, metalowa oslonke na bebechy. Po to sie zreszta robi lapping, zeby nie tyle zedrzec nikiel (pod spodem masz wartwe miedzi o lepszych wlasciwosciach przewodnictwa cieplnego), co ta podstawke wygladzic. Ja robie tak z kazdym C2 (najpierw E6750, potem E8400, teraz Q8400) i w Q8400 najbardziej to bylo krzywe - widac po warstwach pojawiajacej sie miedzi wraz z postepem lappingu, jak i efektem koncowym, gdzie po kilkudziesieciu minutach nie mozna bylo doszlifowac bokow - zapadnieta byla cala reszta oprocz wielkiego, wygladzonego X-a - jesli moglbym to jakos opisac. Oczywiscie na samym koncu te warstwy byly juz niemal zrownane i zostaly same pozostalosci, niemniej na Q8400 byly najbardziej widoczne i uciazliwe do usuniecia.
odpowiedź 28 maja 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...