Problem z mobo czy HDD?

+1 głos
wizyt: 1,128

Witajcie,od wczoraj jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem płyty głównej Asus P5N32-E SLI.Wszystko ładnie pięknie popodpinane,ja aż podchmielony tym wszystkim włączam nowo złożony zestaw i...
Ale może najpierw konfiguracja:

Asus P5N32-E SLI S775

C2D E6300

Chłodzenie to SilentiumPC Spartan

Geil 1GB 400MHz CL3 DDRII

Geforce 7900GTX 512MB

Dysk WD(nie pamiętam oznaczeń nie mam go chwilowo w domu)

Chieftec GPS450AA-101A

...NIC!Wetyle aż szumią niczym suszarka dobrej klasy tudzież silnik statującego odrzutowca.Po kilku próbach nic...narasta tylko rozpacz.Dzwonie po kumpla żeby z kartami diagnostycznymi wpadł.Komp uruchomił się...na początku wentyle wchodzą na max RPM(ten z Geforca też) i jest czarny ekran ale po chwili wszystko cichnie i komputer wstaje.Wykrywa HDD jak trzeba.Po wyłączeniu już nie wstał.Za każdym razem na karcie diagnostycznej powtarza się ten sam ,,algorytm" co potwiedza się po wysunięciu tacki napędu po chwili sama się zamyka i tak mogę się bawić w kółko.Po kilku próbach doszedłem w instalatorze WIN7 do momentu kiedy można sformatować partycję.Po wyłączeniu dysk był nie do dotknięcia...ostygł po ok 10minutach.By zasilany z MOLEX-a mimo że ma jeszcze normalne gniazdko SATA.Potem już wstawać nie chciał tylko wentyle huczały.Dzisiaj ponownie mobo ze wszytkim odpaliłem bez napędów i dysku.Ku mojemu zdziwieniu wstał raz...drugi...trzeci...Zadowolony z tego że jest cacy podpiołem napęd DVD pod ATA.Też wstał!Za każdym razem.Tak czy inaczej udałem się do serwisu...usłyszałem to czego się bałem...płyta ciągle przetwarza ten sam algorytm i nie wstaje(tak jak wcześniej)czyli jest uszkodzona.Sobie myślę WTF?Jakim cudem skoro jakby tak było to by i po 100 razach nie wstała!Dodam że z tym dyskiem miałem różne cuda,w przeszłości był na ostrej wilgoci(był wystawiony z innym sprzętem na pole gdy mżyło) tak jak ten geforce a po dokładnym ich osuszeniu grafa śmiga że aż furczy tylko ten dysk.Na MSI 7125 K8N Neo4 Platinum dysk ten nie był widziany w ogóle.Więc mobo sprzedałem...jak się okazało na innym dysku mobo chodziło jak należy.Przepraszam że się tak rozpisałem ale krócej nie potrafię ;)
Pomóżcie bo mi po prostu ręce z bezradności opadają.

14 czerwca 2011 w Płyty główne przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
   

10 odpowiedzi

0 głosów
A spróbuj podłączyć dysk zasilaniem SATA ja tak miałem z moim poprzednim dyskem WD (który działa do dziś) że pod MOLEXem komp niby wstawał ale przy ładowaniu Biosu był problem a po podłączeniu Sata wszystko OK. A jak pojemność tego dysku?? Mój był 160gb z 2006r być może to ten sam problem.
odpowiedź 14 czerwca 2011 przez użytkownika piotrek8x Poziom 7 (24,950)
0 głosów
Próbowałem też i z zasilaniem SATA,mój to model 200GB ale który rok to nie wiem.Zauważyłem w sockecie jedną nóżkę delikatnie przygiętą z tym że nie wiem kiedy się przygięła gdyż nie zwracałem na to uwagi.Czy to mogłoby mieć wpływ?Jak ją ustawić aby było ok?
odpowiedź 14 czerwca 2011 przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
0 głosów
Dysku lepiej juz nie podlaczaj do tej plyty.
Po drugie, pamieci uzywaj jedynie z QVLa - te plyty byly bardzo kaprysne i wielu uzytkownikow na nie klelo, pewnie z powodu niekompatybilnosci pamieci wlasnie. Pamieci masz tu:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5N32-E%20SLI/P5N32-E_SLI_QVL.pdf

Pina mozesz odgiac posiadajac jedynie duze szklo powiekszajace - lupa umiejscowiona na stale (imak) oraz zestaw srubokretow zegarmistrzowskich - malutkie i cienkie. Sam to kiedys robilem bez lupy ;-)

I wreszcie, co to za serwis, ktory gada tak, jak pani Halinka spod dziewiatki - jej dalbys plyte i ona to samo by powiedziala tymi samymi slowami. Placisz kase w serwisie, zeby to naprawili, a jak nie umieja, to po co sie pchaja - placiles tylko za przeglad ? W takim razie powinni powiedziec, ze BIOS jest walniety i kosc do wymiany, a nie pie***e kotka za pomoca mlotka.

I nie za bardzo rozumiem calej tej procedury z odpalaniem kompa. BIOSa masz najnowsza wersje (to w ogole podstawa) ? Do BIOSu da sie wejsc (juz bez dysku) ? W BIOSie da sie wczytac ustawienia domyslne, lub zworka je zresetowac ? Przechodzi komputer ekran POST bez bledow ? Po ekranie POST nastepuje bootowanie (z plytki DVD na przyklad) ? Jest stabilna praca programow (np. installera Windows), albo Memtest zapuszczony na 2 kolka ? W trakcie pracy grzeja sie mostki nadmiernie (norma w nForce) ? To by mnie interesowalo najbardziej.
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Co do RAM'u to niestety ale nie miałem innej kości a ta była przeznaczona do innego mobo które z winy kuriera nie doszło.Tak zapłaciłem tylko za sprawdzenie mobo.Bez dysku da się wejść do biosu i załadować ustawienia domyślne.Co do mostków to się grzały dość potężnie.Po założeniu prowizorycznie dwóch wentyli na radiatory mostków temperatura nieco spadła i według biosu wynosiła 40*C.Co do szkła powiększającego to mam takie i to dość mocne,niestety przy próbie nastawienia mocno odgiętego pinu po prawie godzinie zmagań pin się ułamał.Chyba już po ptokach a nie chcę ryzykował procesora ;/
Ehh...chyba zostanie mi sprzedać podzespoły i kupić sobie wymarzoną gitarę elektryczną i przestać kupować używane rzeczy przez allegro.
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
0 głosów
Zlokalizowałem ten pin:Oznaczenie intelowskie to:
Land name:IERR# Land #:AB2 Direction:Output
Wzięte z:http://download.intel.com/design/processor/datashts/318732.pdf

I co teraz?Już po wszystkim czy jest szansa?
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
0 głosów
Z tego, co widze w oznaczeniu pina na szybko, to jest on w praktyce zwiazany z wylaczaniem komputera, wiec pewnie albo sie nie wylaczy, albo beda problemy z jego ponownym uruchomieniem po wylaczeniu (w wiekszosci). Nie znaczy to, ze w codziennej pracy nie moga pojawic sie inne niedogodnosci - tego juz nie wiem, ale zawsze mozna sprawdzic, procesora nie spalisz. Co najwyzej jesli procedura POSTu procesora obejmuje sprawdzenie wszystkich pinow, to najwyzej nie bedzie sie komputer uruchamial i to wszystko.

Teraz to juz bedzie musztarda po obiedzie, ale przy prostowaniu pinow trzeba miec chociaz slabe pojecie o materialoznawstwie - czyli jaka jest charakterystyka danego materialu oraz ogolne pojecia n/t skrecania i wyginania - co w efekcie skutkuje wybraniem zlej albo dobrej metody naprawy wygietego pina :-/

Na upartego mozna taka plyte naprawic - prze nalutowanie cyny w gore w formie stozka, albo dolutowanie brakujacej czesci pina - ale to juz trzeba miec sprzet. Samemu juz trzeba sie na tym etapie liczyc z fiaskiem, albo mozliwoscia dalszego uszkodzenia plyty (kolejnych pinow) - wybor nalezy do Ciebie. W serwisie (byle dobrym, bede to powtarzal do znudzenia, bo dlaem kiedys laptopa do gow**ego "serwisu" na przelutowanie gniazdek audio, a zepsuli mi cala plyte, w przeciwienstwie do innego - porzadnego serwisu - ktory potrafil dolutowac pina w gniezdzie, pomimo ze to byl serwis pecetowy, a dostal Amige 4000).
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Samodzielnie wolę się za lutowanie nie zabierać.Mógłby on ponosić odpowiedzialność za wcześniejsze kłopoty?Bo ja nie mam już żadnych pomysłów.Zobaczymy co z tym dyskiem się dzieje,kumpel da mi znać co jest nie cacy.A co innych RAM'ek może być ciężko z zakupem.
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
0 głosów
Jesli nie jestes typem pana Slodowego (zrob-to-sam), to daj spokoj sobie z ta plyta - sprzedaj i jesli bedziesz kupowal druga, to wez pod uwage, by nie brac topowego w swoim czasie Asusa - inaczej zawsze mozesz miec problem z zakupem specyficznych pamieci.
odpowiedź 15 czerwca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ostatnio dużo płyt z chipsetem nForce się sypie. Mi trafiły się dwie z uszkodzonym mostkiem podłudniowym. Przy czym na jednej płycie wszystko działało dopóki dociskało się palcem radiator tego mostka. Oddaj płyte do serwisu (np A&D)może uda im się naprawić, jeśli nie to zapłacisz jedynie za wysyłki 30zł. Jesli nie chce Ci sie bawić to próbuj sprzedać.
odpowiedź 16 czerwca 2011 przez użytkownika game4you Poziom 6 (8,490)
0 głosów
Na razie udało mi się ją z trudem odpalić.Dolegliwości przeszły po zmianie banku pamięci z A1 na B1.Tylko teraz wywiązały się dwa nowe problemy:
-nie mogę odnaleźć opcji do przetaktowania procesora w biosie tak jakby nagle zniknęła(wcześniej była a ślepy nie jestem),
-przy wejściu do systemu pojawia mi się komunikat że karta dostaje za mało mocy...i coś tam dalej ale nie pamiętam.Coś o zmniejszeniu taktów chyba było.
Dysk się grzeje tak że na spodzie mogę gofry robić,po 3h pracy jest bardzo(nie przesadzam!) gorący szczególnie na bokach,ciężko go dłużej potrzymać w ręce...
Temperatury GPU w granicach 50* podczas gry i wentyl chyba zablokowany na 50%,cpu to ok 48*C i wydaje mi się że to troszke dużo,temperatura mobo ok 44*C.
odpowiedź 16 czerwca 2011 przez użytkownika The Kin Poziom 3 (880)
...