Komputer przestal dzialac

+1 głos
wizyt: 1,375

Witam,

oto sytuacja po krotce:

-wczoraj przed praca wszystko dzialalo przejrzalem jak zwykle kilka forow i stron internetowych, przy wylanczaniu okazalo sie ze windows zaczyna sie aktualizowac pozwolilem mu na to

-dzisiaj rano wstaje wlanczam komputer konczy sie aktualizacja windowsa dochodzi do 100%windows zaczyna przechodzic do wyboru uzytkownika i trace obraz komputer niby dziala tzn bynajmniej wszystkie wiatraki dzialaly. Po 15 min wylaczylem go z pradu

Ponowne proby wlaczenia nic nie daja tzn komputer tak jak by sie zalaczal na chwile wszystkie wentylatory zaczynaja dzialac ale trwa to tylko 5 sekund a potem sie wylacza i nie mozna go probowac wlaczyc przez ok 2-3 min. Wylaczenie listwy na 2-3 min i ponowne wlaczenie powoduje mozliwosc kolejnej proby ale efekt taki sam. 

 Moje pytanie co moze byc powodem?

 

PS sorry za brak polskich liter ale pisze z pracy (bo komp nie wstaje)

14 lipca 2011 w PC przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
   

14 odpowiedzi

0 głosów
Podaj dokładną konfigurację Twojego komputera (płyta główna, pamięć RAM, procesor, karta graficzna, dysk(i) i zasilacz) i wersję systemu z jakiego korzystasz. Czy cokolwiek było podkręcane w tym komputerze?
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika Enthu5iast Poziom 7 (24,080)
0 głosów
Jedyne co Ci mogę powiedzieć to to że tak miałem jak płytas główna była uwalona. Spróbuj (wtedy gdy trzeba czekać 5min na możliwość ponownego włączenia) ustawić zasilacz na 0 i włączyć komputer późnije na 1 i jeszcze raz włączyć jeśli będzie próbował się włączyć to znaczy że jest to co było u mnie. Nie wiem dokładnie co to jest bo nie naprawiałem już tej płyty.
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika piotrek8x Poziom 7 (24,950)
0 głosów
+1 dla Enthu5iast, podaj dokladne modele: plyty, pamieci, zasilacza i reszty.
No i slowo "bynajmniej" nie oznacza wcale "przynajmniej" (moglbym wtracic, ze bynajmniej :)) i lepiej sprawdz jego znaczenie przed ponownym uzyciem, lepiej nie czytaj pierwszego linka z googli ;)
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Co do zestawu (nie znam wszystkiego na pamiec niestety)
phenom 955BE
plyta gigabyte (modelu nie pamietam niestety a w pracy jestem zreszta w domu nie mam kompa obecnie)
karta graficzna geforce 260GTX
zasilacz OCZ 600W modularne kable 80+
pamieci OCZ 4GB 1600Mhz
Jedyne co bylo podkrecone to pamieci (tzn 1600 ale na plycie to juz OC)
A do tego 2 dyski 750GB raid 0
jest jeszcze DWD-RW ale to chyba nie za wazne
Dzieki za nauke z jezyka polskiego ale to chyba ten dzial nie do tego zostal stworzony
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
0 głosów
zapomnialem o systemie to windows 7 64bit prof.
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
0 głosów
No więc zasilacz jest dobry i raczej to nie on choć możesz napisać jeszcze ile czasu urzytkowany. Ja bym stawiał na płytę główną. Jak wrócisz do domu to posprawdzaj kondensatory tj. czy nie są wubrzuszone itp. A przed tym nie było probemów ze stabilnością zestawu?
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika piotrek8x Poziom 7 (24,950)
0 głosów
wiesz, moze miales tak jak ja, przed aktualizacja i otworzeniem forów internetowych podkrecales procka, np. u mnie taki przypadek odbyl sie w ten sposob: podkrecilem procka na mojej p5kpl am q6600 do 3,1 GHz z chlodzeniem scythe mine rev. b; zrobilem testy primem95, sprawdzilem temperatury i wszystko wydawalo sie byc ok, choc nie bylo. po wylaczeniu windowsa okazalo sie ze kontrolery sata i ide padly, nie moglem odpalic windowsa, nawet bios sie nie wlaczal, kilka razy probowalem komputer wylaczyc, robilem tak jak Ty, wylaczalem zasilanie kilkakrotnie az bios sie zrestartowal, mozesz tez wyjac baterie z plyty glownej, poczekac 1-2 minuty az caly bios sie zrestartuje, zgubisz godzine, ale tez wartosci podkrecenia procka, co moze pomoc uruchomic Twojego pc'ta z nominalnymi wartosciami, pozdrawiam :)
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika lukq95 Poziom 5 (3,170)
0 głosów
Cześć. Tez mam win 7 x64 i miałem taki problem kilka dni temu po aktualizacjach. Przyczyna u mnie okazała się aktualizacja która sam zaznaczyłem " aktu.. dla procesorów x64" Zdaje mi się ze była ona opcjonalna. Wcześniej w win 32 bit tez miałem dwa takie przypadki w ciągu roku. Obawiam się ze musisz porostu postawić system od nowa. Próbowałeś?? Pozdrawiam
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika neo_30 Poziom 1 (180)
0 głosów
Powiem tak nigdy na tej platformie nie podkrecalem niczego. Wiec podejrzenie o to raczej odpada. Co do updatu windowsa to wydaje mi sie ze to tez nie to bo u mnie wiatraczki chodza max 5sek wiec wydaje mi sie ze nawet do ladowania windowsa nie dochodzi. Nawet monitor nie reaguje tak jakby uruchamial sie. Poniewaz po tych 5 sek wszystkie wiatraczki przestaja dzialac nawet ten w zasilaczu ja sklaniam sie bardziej ku padnieciu zasilacza. Jako drugi ewentualnie plyta.

Co do plyty to wlasnie nie zauwazylem zadnego kondensatora padnietego ale jeszcze raz sprawdze. Zasilacza nie rozbieralem bo nie pamietam czy ma jeszcze gwarancje wiec nie chcialem zrywac plomby.
Caly zestaw ma troche ponad 1,5 roku.

Jestem w trakcie myslenia nad zlozeniem nowego kompa no ale stary mi jest potrzebny zeby znalexc najlepsze ceny itd wiec chce go odpalic ponownie. Jutro po pracy dalej bede sie staral cos ustalic. Wykonam kilka testow moze cos wywnioskuje.
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
+1 głos
Jeszcze takie pytanie czy jak zrestartuje bios to strace wszystko z dyskow ktore sa ustawione w raid 0?
odpowiedź 14 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
+1 głos
Nic nie stracisz, bo dane dla RAID ustawia sie gdzie indziej, nie w BIOSie plyty - tylko w BIOSie kontrolera, ktory nawet jesli jest czescia plyty, to dane zapisuje sobie bezposrednio na dyskach, majac zaszyte w swoim firmware reguly, jak je odczytac.

Dalej nie znamy modelu plyty oraz pamieci (OCZ 4 GB 1600 to za malo), choc skoro plyta nie jest od Asusa, to pamieci powinny chodzic ciagle dobrze. Zasilacz po nazwie widac, ze jest solidny, choc nie oznacza to, ze nie mogl sie zepsuc.

Skoro komp sie w ogole nie wlacza na dluzej, jak 5 sekund - jak rozumiem - to powiedz, czy w trakcie tych 5 sekund wyskakuje chociaz okienko BIOSa. W plytach GB BIOSy czesto sie psuly, ale Twoja plyta chyba ma (nie podales modelu) DualBIOS, czyli takie przelaczenie na drugi, gdy pierwszy sie uwali. Mozesz sprobowac bez obawy zrobic reset CMOS. A takze wypnij pamieci i zostaw tylko jedna kostke w slocie nr 1, potem (jak bedzie bez efektu) zamien ja na druga kostke, w tym samym slocie. Jak i to nie da efektu, obawiam sie, ze bedziesz musial powyjmowac wszystko, przeczyscic zlacza i przedmuchac sloty i podpinac pod plyte wszystko po kolei, zaczynajac od samego zasilacza, procesora i pamieci.

Co do uwag jezykowych, to dobra rzecza jest za nie tylko dziekowac i korzystac, a nie dodatkowo robic "uwagi do uwag", w gruncie rzeczy Ty piszesz, ale inni to czytaja, jakbys przykladowo walil duzo ortografow, to myslisz, ze mialbys sporo odpowiedzi ? :)
odpowiedź 15 lipca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Witam ponownie,
Dzisiaj probowalem odpalic sama plyte (ram i procesor w srodku) podpieta do zasilacza i efekt taki sam 5 sek dzialania i koniec. Wiec sklaniam sie coraz bardziej do problemu z zasilaczem. Wiec podlaczylem starsza zasilke 410W do tej plyty (ale tylko ta 12 pinowa wtyczke 6 pinowa nadal byla z 600W zasilacza - niestety czas mnie gonil i nie myslalem zbyt rozsadnie) i przy takim podpieciu wydaje sie ze komputer odpalil sie poprawnie zadnych dzwiekow ze cos nie dziala wszystkie wentylatory dzialaja ciagle. Niestety nie mam pewnosci czy taki zasilacz pociagnie zestaw zreszta moj zasilacz ma tylko 1 wtyczke 6 pinowa i 1 4 pinowa wiec nie ma mowy do podpiecia plyty glownej (oprocz zlacza 12pinowego ma jeszcze dodatkowe 6 pinowe do procesora) i karty graficznej (ta ma dwa 6pinowe wejscia - niestety nie moge znalezc w domu przejsciowek). Moje pytanie czy po takim tescie moge stwierdzic na 100% ze plyta jest ok a zasilacz nie? Czy lepiej jeszcze podlaczyc obie wtyczki do plyty z 410W zasilacza i sprawdzic czy zadziala?
Jeszcze jedno pytanie jak znajde przejsciowki to myslicie ze moja Chieftec 410W (Zasilacz ATX CHIEFTEC ATX-410-212
410W) zasilacz pociagnie ten moj zestaw czy lepiej nie ryzykowac(ewentualnie moge zamienic karte graficzna na ta ze starego kompa ale wtedy nie sprawdze obecnej karty czy dziala)?

Co do tej uwagi z jezyka polskiego to przeczytalem i przyswoilem wiedze dzieki miales racje zle uzylem tego slowa :)
odpowiedź 15 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
+1 głos
Ja sobie pije teraz drinki i musze myslec bardzo rozsadnie, co tez oznaczaja zwroty "12-pin", "6-pin" i "4-pin".. :)
Zasilacz ma wyjscie 20-pin albo 24-pin (oznaczana takze jako 20+4), bo takie sa wersje zasilaczy ATX. Przyjmuje, ze masz nowsza specyfikacje zasilacza, bo OCZ wlasnie robi takie - wiec glowne zasilanie plyty to 24-pin.
Dodatkowo, zasilacze posiadaja nastepne wtyczki - zwane EATX (12V) - ktore w zaleznosci od modelu - sa albo 4-pinowe, albo 8-pinowe (2x4-pin). 8-pinowe sa wymagane w systemach pobierajacych powyzej 500W mocy, nie dotyczy to dodatkowego zasilania karty graficznej.
Kolejnymi wtyczkami plynacymi z zasilacza, sa zlacza PCIe, ktore sa albo 6-pin, albo 8-pin (zwane tez 6+2).

Ale jak zrozumialem - chcesz podlaczyc wylacznie starego Chiefteca 400W i sprawdzic, czy dziala ? No to sprawdz, nic sie nie zjara. Natomiast moze braknac mocy temu Chieftecowi pod obciazeniem, ktorego wszak nie zamierzasz testowac pod obciazeniem (a tylko uruchomienie systemu, ktore jak zasilacz przetrwa, to bedzie OK, ale bez obaw, 400W to wciaz wystarczajaco duzo na rozruch, przeciez nie masz starego procesora i dwoch starych kart graficznych w SLI, ktore zra tyle pradu, co moich 5 zarowek 100W - chyba ?).

OCZ ma fajna gwarancje PowerSwap i dlatego polecam te zasilacze innym - mojego SXS 600W wymienili w 12 dni na Z-Series 850W, stad moje zdanie.
odpowiedź 16 lipca 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Witam, dzięki jeomax.co.uk za wszystkie podpowiedzi. Dzięki jednej znich mogę napisać tą odpowiedź z mojego już działającego kompa. Nie wiem tak naprawdę co się stało ale po resecie CMOS komputer uruchomił się bez problemu (przy czym do biosu nie wchodziłem od ponad 1,5roku). Czyżby aktualizacja windowsa mogła spowodować taki problem?

Co do tych złączy to masz rację moja płyta ma 24pinowe i 8pinowe (chieftec niestety nie miał takiego 8 pinowego więc nie mogłem podłączyć płyty pod niego. Ale wpadłem znowu na pomysł żeby podłączyć OCZ do starego kompa i ku mojemu miłemu zaskoczeniu zasilacz działał i uruchomił tą platformę. Więc zacząłem podejrzewać problem z płytą ponieważ nie miałem jak tego sprawdzić to postanowiłem zrobić jedyną rzecz jaką radziłeś a ja mogłem to zrobić i w ten sposób mogę znów korzystać z kompa.

Dzięki bardzo za pomoc i poświęcony czas.

PS pod koniec sierpnia/początek września będę chciał złożyć nowego kompa to znów tutaj zawitam żeby poznać wasze zdanie na temat jego konfiguracji.
odpowiedź 16 lipca 2011 przez użytkownika lopuch Poziom 4 (1,500)
...