PC do gier i obróbki wideo. Do 4000 PLN.

+1 głos
wizyt: 1,283
Witam serdecznie drodzy benchmarkowcy.

Nadszedł ten czas, gdy muszę wymienić swojego dwuletniego klocka na coś, co pociągnie najnowsze produkcje: Battlefield 3, ArmA III i innych w pełnych detalach w rozdzielczośći 1920x1200.

Komputer będzie służył również do obróbki filmów i tworzenia muzyki. O ile przy drugiej czynności nie jest wymagana jakaś wielka moc obliczeniowa, o tyle przy montowaniu filmów, nakładaniu efektów specjalnych i co najważniejsze, renderowaniu, zapas mocy bardzo się przydaje.

Podzespoły o których pomoc w wyborze proszę to płyta główna, procesor, pamięć ram, dysk, karta graficzna, zasilacz i jakąś budę żeby potwora zamknąć.

Zastanawiałem się jeszcze czy przypadkiem nie zainwestować w chłodzenie cieczą. Głównie ze względu na wydajność i prawie żaden hałas.

Nie mam żadnych uprzedzeń do firm i jest mi to niemal bez znaczenia komponenty jakich korporacji znajdą się w zestawie. Oczywiście pod warunkiem, że będą to sprzęty trwałe. Z własnego doświadczenia wiem, że ASUS, EVGA i GeiL to producenci których hardware jest warty polecenia.



Czytając wiele wątków na benchmarku, pclabie i ogólnie pojmowanym internetcie postarałem się wyklarować wstępny zestaw:



1. Płyta główna: ASUS P8P67 PRO rev.B3 DDR3
2. Procesor: Intel Core i7-2600K QuadCore 64 Bit 3.4GHz [jak u niego z O/C?]
3. Pamięć RAM: Corsair DDR3 2x 2GB 2000MHz CL8 Dominator GT with DHX and Airflow II Fan lub OCZ Reaper DDR3 2x2GB 2000MHz CL8 LV
4. Dysk: do przemyślenia. SSD.
5. Karta graficzna: GTX560Ti a jeśli starczy papierów to GTX570
6. Zasilacz: do przemyślenia. Najpewniej nie słabszy niż 700W.
7. Obudowa: do przemyślenia. W każdym razie chciałbym jakąś niemałą. Ze względu na łatwiejszą organizację przewodów i większy przewiew. Jeśli się nie opłaca, proszę napiszcie mi o tym.



Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.
13 września 2011 w PC przez użytkownika aurean Poziom 1 (210)
   

10 odpowiedzi

0 głosów
płytą asrock p67 pro3 b3, dysk OCZ vertex 3 i jak by Ci starczyło to dobrym wyborem byłby GTX 580:p
odpowiedź 13 września 2011 przez użytkownika KOXsu Poziom 2 (270)
+1 głos
No wiec ja polecilbym czekac na Buldozery, maja sie ukazac lada dzien. Gdyby ich wydajnosc byla swietna, moglbys zastanowic sie nad nimi. Jesli nie - zestaw wydaje sie dobry, poza kilkoma uwagami:

* wez plyte na chipsecie Z68, gdyz w obrobce video przyda sie wykorzystanie wbudowanej w procesor jednostki GPU, podany Asus jest na P67 i takiej mozliwosci nie udostepnia, chodzi oczywiscie o technologie QuickSync,
* bez sensu brac pamieci 2000 MHz, chyba ze jestes pewien, ze pojda na 2133 - bo tyle obsluzy procesor, w innym wypadku pamieci pracuja na 1866, ale firme Corsair wybrales dobrze, w odroznieniu od OCZ - ona juz nie produkuje pamieci, miala tez najwieksze zwroty,
* zasilacz spokojnie starczy 600W, nawet do o/c, chyba ze myslisz o multiGPU, ale wowczas lepiej dobierz plyte glowna,
* nie wiem, o jakim halasie mowisz - najglosniejsza bedzie karta graficzna pod obciazeniem :) Do CPU wystarczy dobre chlodzenie w stylu Zalman CNPS10XExtreme, czy raczej Noctua NH-U12P, ktore podola w ciszy nawet o/c,
* obudowa moze byc CM 690 II Dominator, jak wezmiesz w wersji advanced bedziesz mial kilka ma(i)lych dodatkow pod rozbudowe o SSD, multiGPU itd.
odpowiedź 13 września 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ja bym wybrał dob płytę na AM3+, na teraz kupił Phenoma II X6 1090 (później ewentualna podmiana na buldzzera) i wpakował pd maskę knkretne GTX 580:)
odpowiedź 13 września 2011 przez użytkownika joker5513 Poziom 1 (180)
0 głosów
Dziękuję Wam za propozycje.

Czy te nowe procki AMD są takie wydajne? Bardzo dużo ludzi poleca właśnie zamiast jednostek Intela krzemy AMD.

I czemu takie nadzieje wiązane są z tymi Bulldozerami?

I ostatnie (na razie pytanie): kupując płytkę AM3+ będę mógł tam w przyszłości posadzić Ivy Bridge?
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika aurean Poziom 1 (210)
0 głosów
Duza wiekszosc programow faworyzuje procesoey Intela, 2600k to chyba najlepszy wybor, chyba ze konfiguracje dwuprocesorowe i Xeony. Do obrobki wideo przydaje sie miec dwa oddzielne dyski - jeden na draft, drugi na gotowy material (minimalizuje waskie gardlo, jakim jest dostep do zrodla materialu). W zaleznosci od Twoich potrzeb dobierz pojemnosc, z tym ze polecalbym jakies jednotalerzowe 1TB, system na SSD to bardzo dobry pomysl - Crucial m4 jest niezawodny, co w pracy jest bardzo istotne, odradzam dyski OCZ/SandForce wlasnie z tego wzgledu. RAM conajmniej 2x4gb, a najlepiej 4x4gb, przepustowosc ma drugorzedne znaczenie (kontroler pamieci w Sandy Bridge nie potrzebuje wiecej niz 1066MHz do wiekszosci zastosowan). Tak jak inni, polecam raczej plyte oparta o chipset Z68, chociazby dlatego ze jesli padnie grafika jest na czym pracowac. Zasilacz 600W wystarczy, zwroc uwage na ilosc kabli SATA - w stacji roboczej nigdy za malo, marki takie jak Seasonic/Corsair. Jesli wogule chcesz inwestowac w chlodzenie to Mugen 2 jest najrozsadniejszym zakupem, uwiez mi - szybko odechce ci sie podkrecac procesor, najwyzej o 2 biny, ekstremalne podkrecanie cie nie dotyczy. Karte graficzna kup jaka uwazasz, pamietaj jednak ze prog oplacalnosci konczy sie gdzies w okolicach 550zl. Obudowa wlasciwie dowolna, byleby miala sporo miejsca na dyski. Wracajac do dyskow, jesli zalezy ci na twojej pracy, dobrze jest stworzyc macierz RAID 1 na magazyn/backup i RAID 0 na draft, dyski sa tanie, a zawodne.
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika Menda Poziom 2 (310)
0 głosów
Zapomnialem dodac.. kazda stacja robocza wyposazona w karte graficzna ze sredniej polki da rade w grach, wiec radzilbym sie skupic na budowie narzedzia do pracy, a pozniej dopiero maszyny do gier.
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika Menda Poziom 2 (310)
0 głosów
Dzięki wielkie za podpowiedź Menda. Obecnie śmigam w RAID. Backup jest pod eSATA 3TB + archiwizacja na BR.

Aspiruję na solidniejszą grafikę głównie po to, żeby gry które jeszcze nie zawitały na rynku, nie miały problemu z niezacinaniem się w pełnych detalach.

W chłodzenie będę inwestował. Zastanawiam się jeszcze oprócz tego Scythe Mugen nad Noctuą i skłaniam się na razie ku temu drugiemu wyborowi.
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika aurean Poziom 1 (210)
0 głosów
Niestety, ale w sprawie chlodzenia nie jestem w stanie pomoc. Mugen juz przekracza wedlog mnie rozsadna granice 100zl, ponad to nie widac znacznych roznic w wydajnosci, a na pewno w oplacalnosci... ale rozumiem Cie, w szafie lezy u mnie pelny zestaw do chlodzenia ciecza (bloki na cpu, gpu, chlodnica 3x120, pompa, weze, nawet ogniwa peltiera) - nie mam czasu tego poskladac do kupy - kazdy z nas jest duzym dzieckiem ;) Wybieraj co uwazasz, mugen to sugestia. Odnosnie grafiki.. ja nie znosze wywalac grubych pieniedzy na gry. Sam kozystam jeszcze z 8800GT i nie potrzebuje jak na razie wiecej, zwlaszcza ze gram sporadycznie. Uwazam ze nie ma sensu placic duzo ponad wspomniane 550zl, chocby dlatego ze zawsze mozna kupic kolejna karte za 550zl gdy zacznie brakowac mocy - kupowanie grafik na wyrost wyjatkowo sie moim zdaniem nie oplaca, tanieja za szybko, a gry ewoluuja za wolno.
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika Menda Poziom 2 (310)
0 głosów
WLasnie dlatego lepiej poczekac na Bulldozery, by przekonac sie, ile sa warte - teraz nikt nic nie wie, ale za to sadzi sie ze swoimi rewelacjami, jakby przynajmniej podgladal z boku inzynierow AMD przy benchmarkach.
Aktualnie AMD nie sa wydajniejsze, teraz kroluja procesory Intela. AMD bylko znane ze swojej wydajnosci kiedys - AthlonyXP, potem 64-bity, tak wiec firme stac na dobre rozwiazania, stad polecam poczekac te kilka tygodni - moze bedzie niespodzianka. Jak nie - SandyBridge.

Nie wlozysz procesora AMD zamiennie z Intelem, to juz nie te czasy. Choc w przyszlosci prawdopodobny jest powrot scenariusza do jednolitego gniazda procesora, a konkurencyjne firmy przescigalyby sie jedynie w samych procesorach i chipsetach do niego, a nie dodatkowo jeszcze w podstawkach.

Co do karty grafiki - kazdy ma swoje wlasne preferencje, nie ma sensu ustalac sztywnego limitu dla wszystkich. A to dlatego, ze jeden lubi maksymalne detale, drugi nie znosi spadku framerate .. i kryteriow jeszcze jest wiele, a mieszanek ich jest dosyc sporo - co daje kupe roznych mozliwosci. Faktem jest natomiast, ze wybrales taki silny procesor, ze pozostaje tylko martwic sie o osiagi samej karty graficznej w grach. Na moje oko sugerowana 560Ti to bedzie minimum, jakie nalezaloby posiadac dla spelnienia warunkow, o ktorych piszesz w grach.
odpowiedź 14 września 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Jeżeli chcesz pracować z filmem to lepszy będzie Intel. 2600K to jest genialna propozycja do tego zastosowania. Spokojnie można oszczędzić i kupić 2500K bo i tak różnica będzie niewielka w czasie oczekiwania na render.

Jednak do montażu filmów 4GB to jest jak 1GB ramu do windows XP. Będzie działać ale nie o to chodzi.

Polecam minimum 2x4GB. Może być 1333MHz, może być więcej.

Karta graficzna wybrana przez Ciebie do gier jest bardzo dobra. Zawsze można oszczędzone pieniądze na i5 2500K dołożyć do GTXa570 ale to już kwestia gustu.

Dysk SSD to jest dobry pomysł ale musisz mieć jakiegoś dużego twardziela na dane. Nieskompresowany materiał HD z kamery to ponad 50GB na każdą godzinę materiału. Polecam samsunga F3 1TB

Co do reszty podzespołów to spokojnie możesz brać podpowiedzi kolegów. Zasilacza mocniejszego niż 700W nie opłaca się kupować. Pozdrawiam.
odpowiedź 15 września 2011 przez użytkownika Szymon331 Poziom 8 (29,410)
...