Instalacja systemu z obrazu

+1 głos
wizyt: 3,392

Witam

Ostatnio bardzo często muszę instalować system operacyjny Windows 7 Home Premium 64bit na różnych komputerach. Na każdym komputerze to samo - system, kilka programów, kodeki, drobna zmiana konfiguracji itp. Zastanawiam się nad przyspieszeniem tego procesu przez zrobienie obrazu partycji systemowej w jakimś programie np. Redo Backup& Recovery i późniejsze odtwarzanie tego obrazu na innych komputerach.

 

Moje pytanie brzmi: Jak Windows zareaguje po odtworzeniu obrazu systemu na innej konfiguracji sprzętowej? O ile sterowniki sobie powinien sam znaleźć, a brakujące wiem, że będę musiał ręcznie doinstalować, to bardziej mnie interesuje klucz Licencji OEM. Czy jeśli system zobaczy, że mam inną płytę główną pozwoli na podanie innego klucza i aktywowanie systemu?

Wyjaśniam od razu, że posiadam dla każdego komputera zakupioną licencję, instalacja z obrazu ma jedynie przyspieszyć proces wgrywania systemu i programów, żebym nie musiał powtarzać tego na każdym kompie.

 A co jeśli przy pierwszej instalacji nie podam numeru licencji, zrobię kopię i 2 miesiące później spróbuję ją odtworzyć na innym komputerze? Pozwoli mi wpisać nowy klucz i normalnie aktywować?

 

Jeśli dałoby się tak zrobić oszczędziłoby mi to jakieś 30 godzin pracy w miesiącu.

30 listopada 2011 w Oprogramowanie przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
   

9 odpowiedzi

0 głosów
1. Więcej problemów możesz sobie tym przysporzyć, niż korzyści.
Chyba, że po zrobieniu takiej płytki planujesz godzinę siedzieć w trybie awaryjnym i odinstalowywać sterowniki nie pasujące do danej konfiguracji sprzętowej.
Sterowniki chipsetu, grafiki i wiele innych mogą ci już na początku wczytywania win7 wywalić BSOD.

2. Innym wyjściem jest zainstalowanie win7 oraz jego konfiguracja, wgranie programów użytkowych, bez wgrywania sterowników od chipsetu, grafy, np lanu itp. Wtedy skróciłbyś reinstalację do dogrywania sterowników i ominąłbyś potencjalne problemy opisanych w 1 sposobie.
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika Kaiser Poziom 4 (1,190)
0 głosów
Ależ... nie planuję robić backupu z wgranymi sterownikami jakimikolwiek. Dokładnie tak jak w pkt. 2 opisałeś - programy, drobny konfig systemu, bez jakichkolwiek sterowników, których Win 7 sobie sam nie zainstaluje atomatem.

A po odtworzeniu kopii planuję właśnie jedynie wpisać klucz i dograć sterowniki, co i tak robić trzeba przy nowej instalacji.
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
z tego co czytalem tutaj gdzies na forum wazna jest wersja windy jaka kupujesz, jezeli oem( bez pudla sam klucz) to jest na 1 plyte gl. a wersja box nie laczy sie z plyta gl. wiec chyba juz jest pierwszy problem w twoich planach
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika ICE1979 Poziom 8 (35,940)
0 głosów
Windows to nie Linux, nie poddaje się łatwo transplantacji z płyty na płytę. Jak nawet nie padnie to może być "nielegalny". Podejrzewam, że to czego potrzebujesz to jest VLK + jakieś narzędzie do automatyzacji instalacji softu firm trzecich (kiedyś ktoś pytał o taki soft w tym poradniku).
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika Irrlicht Poziom 7 (14,720)
0 głosów
Widzę, że niebardzo kumacie. Nie zamierzam kupić jednej wersji OEM i zainstalować jej na 30 komputerach, bo nawet jakby się dało to jest to piractwo. Zamierzam najpierw zrobić obraz jednego OEM'a, a później przywracać go na innym komputerze. Wyskoczy, że klucz się nie zgadza z płytą główną, więc dlatego zamierzam podać klucz z INNEGO, DRUGIEGO, UNIKALNEGO DLA KAŻDEGO KOMPUTERA pudełka z tą samą wersją Windowsa OEM.

W efekcie każdy z komputerów ma przypisane do siebie:
1. Płytkę DVD z Win7 w wersji, która jest zainstalowana, mimo, że instalacja byłaby z pendrive'a z obrazem innego, takiego samego systemu
2. Unikalny klucz do swojej wersji
3. Unikalną nalepkę z tym kluczem OEM

Nie zamierzam wynajdywać nowych sposobów na piracenie. Chcę tylko maksymalnie zautomatyzować i przyspieszyć instalację.

Może jeszcze prościej: Co się stanie, jeśli na zaktywowanym systemie Windows 7 HP musiałem zmienić płytę i dostałem nowy klucz do Windowsa 7 HP? Muszę przeinstalować system, czy wystarczy wpisać klucz i zaktywować raz jeszcze system bez reinstalki?
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
Nie zartuj. Nie chcialbym dostac takiego sprzetu z Windowsem "z obrazu" od innej plyty i generalnie mozliwe, ze calkiem innej konfiguracji sprzetowej.
To jest mus - godzisz sie na instalke, to instaluj, nic nie bedzie szybciej :) Ewentualnie zrezygnuj z takiej uslugi, jak Ci sie nie chce/nie oplaca.
odpowiedź 1 grudnia 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Fajnie, jezeli masz podobna/identyczna platforme sprzetowa. Jezeli nie, np. inne wersje ACPI itp. to czesto windows po przerzuceniu w ogole nei wstanie i sypbnie bluescreenem juz przy starcie.

Jezeli jednak masz identyczne maszyny, to mozesz smialo zrobic obraz plyty, a podczas instalacji pierwszej kopii nie podawac numery seryjnego Windows (mozna ten krok pominac, i podac numer juz po instalacji).

Robisz sobie wtedy taki obraz bez wpisanego numeru, ze sterownikami i podstawowymi aplikacjami, i pozniej sbie kazdy moze juz sam wprowadzic klucz.
odpowiedź 2 grudnia 2011 przez użytkownika nicrame Poziom 2 (280)
0 głosów
Windows zainstalowany indywidualnie chodzi gówniano,a co dopiero z masówki.
odpowiedź 2 grudnia 2011 przez użytkownika jaroslawb1 Poziom 5 (4,300)
0 głosów
No fajnie... każdy gada, że się nie da, a ja właśnie zainstalowałem dwa systemy bazowe, jeden na nowej maszynie, drugi na staruszku z Celeronem, zrobiłem ich obrazy, stworzyłem bootowalnego pendrive'a z WinPE i obrazami obu systemów i instaluje się z nich aż miło.

Na każdym nowym komputerze instaluję dla pewności najpierw jeden obraz, a jak wszystko działa OK, to drugi, żeby zobaczyć, czy z innej konfiguracji też da radę. W ostatnie 2 dni zainstalowałem tak już 15 Windowsów na bardzo różnych sprzętach (od HTPC przez zestaw biurowy do maszyn z SLI i macierzami RAID).

Ani razu jeszcze nie miałem najdrobniejszego problemu ze sterownikami (RAID 0 też się udało), więc z całym szacunkiem, ale... myliliście się.

Średnio zainstalowanie systemu od zera do pierwszego rzutu oka na pulpit trwa 10 minut przy czym 4 minuty to rzeczywiste kopiowanie danych z USB na HDD/SSD a reszta to dwa restarty i klikanie w oprogramowaniu do kopii zapasowych.
odpowiedź 4 grudnia 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
...