Najszybszy dysk SSD kopiujący duże pliki na siebie

+1 głos
wizyt: 247
Szukam SSD ~250GB, który cechuje się maksymalnie wysoką szybkością kopiowania na siebie dużych (1GB+) plików.

Będzie chodził na SATA II. Czy da się wyciągnąć podczas takiego kopiowania powyżej 150MB/s ?
10 maja 2014 w Dyski twarde przez użytkownika barwniak Poziom 5 (3,670)
   

1 odpowiedź

–1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
Kontroler SATA2 to okolo 275MB/s, nie 150. 150 to bylo SATA1.

Dzis praktycznie kazdy SSD osiaga wiecej od tego w zapisie sekwencyjnym, ale kazdy oczywiscie inaczej sie sprawuje przy kopiowaniu na tym samym napedzie (jednoczesny odczyt-zapis) w zaleznosci od napisanego FW i uzytego kontrolera, na przyklad OCZ Summit nalezy do tych "najlepiej kopiujacych", tak samo jak SanDisk A110, Vectory, Samsungi Pro i EVO.

Mnie martwi co innego - skoro zalezy Ci na predkosci kopiowania, to znaczy, ze bedziesz robil to dosyc czesto, bo inaczej kazdy moze machnac reka na jednostkowe opoznienia. Skoro tak, to SSD umrze Ci bardzo szybko :) Lepiej wiec wybierac takich producentow, ktorzy daja 5 lat gwarancji, jak np. Plextor M5P.

Tu link do przykladowych testow przy kopiowaniu:

http://www.tomshardware.com/reviews/vector-150-ssd-review,3664-10.html
odpowiedź 10 maja 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (471,960)
wybrane 10 maja 2014 przez użytkownika barwniak
Wiem doskonale ile można osiągnąć według specyfikacji na kontrolerze SATA II. Link, który dałeś nie odpowiada na moje pytanie.
Ile realnie można dostać MB/s kopiując w obrębie jednego dysku SSD.
Takich testów nie mogłem się doszukać, wszędzie kopiują dane pomiędzy dwoma dyskami.
Co do ilości, to pewnie max 3-10GB/dobę w kilku plikach.
W odroznieniu od HDD, SSD nie maja takiej przypadlosci, by zmieniac polozenie glowicy na talerzu (osobne polozenie dla lokalizacji odczytu, osobne dla lokalizacji docelowej pliku), dlatego tez nie bedzie takiej roznicy - o ile w ogole (za sprawa kanalow DMA, ktore jak sadze, sa w SSD osobne dla obu trybow) przy kopiowaniu na siebie samego. O ile pamieci flash drive jak pendrive moga miec takie ograniczenia i na nich spowolnienie widac, o tyle w przypadku SSD byloby to po prostu bledem.
Niemniej skup sie na problemie wlasciwym, bo jesli dobierzesz dysk moze i wydajny w kopiowaniu, ale wyposazony w pamieci typu TLC obarczone mniejsza iloscia cykli zapisu, to naped przy takim oblozeniu zapisu moze wyzionac ducha najprawdopodobniej jeszcze przed koncem gwarancji, nie mowiac juz o problemach zwiazanych z kolekcjonowaniem smieci (GC), co przy malej ilosci wolnego miejsca i duzym zapisie dziennym prowadzilo do zmniejszen ia wydajnosci ogolnej niektorych napedow, z kontrolerami SF zazwyczaj. Pisze "moze", bo testowano Samsungi 840-tki pod katem zapisu 30GB dziennie (10GB to nie wszystko, dodaj do tego jeszcze zwykla, dzienna prace i zrobi sie drugie tyle) i niby mialo to starczyc na 24 lata, to jednak nie jestem pewien, jak to sie ma do kosci TLC w serii "Evo".

BTW, to tu masz odpowiedniego linka dotyczacego testu "copy" w AS-SSD, patrz na 3 ostatnie rzedy:
http://www.ssdreview.com/review/compare/samsung-serie-840-pro-512gb-25-inch-dxm03b0q,samsung-serie-840-evo-250gb-25-inch-ext0ab0q,toshiba-q-series-512gb-25-inch-htran101/asssdbenchmark.html
...