Komputer się przegrzewa

+1 głos
wizyt: 139

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z komputerem. Podczas załączenia dziwnie buczy (wiatraczki prawdopodobnie). Musze go czasami kilka razy uruchamiać, żeby działał w miarę normalnie. Podczas załączenia gry (która ma małe wymagania) komputer zaczyna się przegrzewać (przynajmniej tak pokazują programy), komputer ogólnie chodzi normalnie i się nie ścina (kilka razy mi się wyłączył)

Zamieszczam kilka screenów na potwierdzenie:

http://zapodaj.net/4dca1f6b9cb13.png.html

http://zapodaj.net/4e8bae6d9e81a.png.html

Oraz screen podczas pracy na samej przeglądarce (podobnie jest zaraz przy włączeniu komputera)

http://zapodaj.net/24b1a257b234e.png.html

specyfikacja komputera:

  • win 7
  • Intel Pentium III Xeon, 2700 MHz (7.5 x 360)
  • NVIDIA GeForce GTS 450
  • Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
  • WDC WD3200AAKS-00UU3A0 ATA Device (298 GB, IDE)
  • G31M-ES2L
  • zasilacz  whiteenergy 500W

Dodam jeszcze, że komputer był dokładnie czyszczony. Pasta została zmieniona (miałem dostęp tylko do takiej taniej, wiec zbyt dużo to ona nie daje..)

Wiem, że zasilacz jest do dupy - podczas zakupu miałem ograniczony budżet. Chce go wymienić, ale chce mieć pewność co jeszcze może mu dolegać.

Dodam jeszcze, że w programie speedfan na samym dole pokazuje, że złącze 12V daje złe napięcia (wacha się coś od 2-6)? Nie wiem czy można się na tym opierać.

Ktoś ma jakieś pomysły?

8 lipca 2014 w PC przez użytkownika asheran Poziom 1 (220)
   

4 odpowiedzi

+1 głos
Witaj Serdecznie

Masz słaby zasilacz i do Tego nieźle podkręcony procek dodatkowo słaba płyta do podkręcania z sekcją zasilającą bez radiatorka

Polecam w biosie ustawienia fabryczne bez podkecania !!!

Program Źle pokazuje To napięcie tym sie nie przejmuj Jesli masz mozliwość znmierz miernikiem to napięcie podczas pracy kompa !!
odpowiedź 8 lipca 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
0 głosów
Procka nigdy nie podkręcałem. Ogólnie jest możliwość, że coś mi się uszkodzi jeżeli bd grał i program taką temperature będzie mi pokazywał?
odpowiedź 8 lipca 2014 przez użytkownika asheran Poziom 1 (220)
No jak nie, jak masz FSB w kosmos wykrecone, a mnoznik zmniejszony = tak, by czestotliwosc bazowa procesora byla taka sama (2.7 GHz). Podawaj tez z laski swojej poprawne dane, jak np procesora - bo masz Pentium Dual Core E5400, a nie zadnego "Pentium II I Xeon" (moze jeszcze Fiat 126P AMG).

Na takim FSB nie dziwie sie, ze sie mostki przegrzewaja - wejdz no do BIOSa i zrob "reset to defaults", czyli zresetuj ustawienia. Mozesz to tez zrobic zworka CMOS na plycie (patrz manual, jak to sie robi).

Jesli zostawisz - tak, jak jest, to komputer bedzie sie wylaczal, bedzie niestabilny (freezy), az w koncu cos sie zjara z przegrzania, a najpewniej sam "zasilacz" w pierwszej kolejnosci.

Ten "zasilacz" zmien czym predzej, zeby nie powiedziec "w te pedy".
Wybacz za ten procesor. Skopiowałem to po prostu z everesta nie sprawdzając czy dobre dane pokazał. Nigdy nie podkręcałem procka, więc nie wiem dlaczego tak się stało. Zrobiłem load optimized defaults w biosiei ustawiłem jedynie bootowanie.

i teraz tak to wygląda:
http://zapodaj.net/ab1e61eceb5bd.png.html
OK, no to teraz mozna sie brac za zmniejszanie temperatur. Zapodaj shoty z RealTemp-a (CPU) i Afterburnera (GPU), oraz CPU-Z (pierwsza zakladka), a nie SpeedFana, w miedzyczasie sprawdz:
* czy masz chlodzenie boksowe - jesli tak to dotknij reka i sprawdz, czy parzy - jesli nie boks, to podaj nazwe chlodzenia i pasty (jak tania, to pewnie do bani, i jeszcze zle ja moze nalozyles),
* czy oba wielkie radiatory na mostkach na plycie sa gorace, czy parza.
0 głosów
Rozumiem że masz BOXOWE chłodzenie procesora i nie czyściłes go i nie zmieniałes pasty Dodatkowo chyba masz słabo wentylowana obudowę !

W bios ustawił bym wszystko na sztywno na box chłodzeniu max ustawił bym 13,5 x 220 dla procka co da niecałe 3GHz

dodatkowo Ustawił bym na sztywno napięcie Vcore 1,3V

Dokładnie to Mnożnik na auto

FSB na 220 Max

Vcore na 1,3   ( chyba na tej płycie opcja NORMAL )
odpowiedź 9 lipca 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
0 głosów

screeny po właczeniu kompa:

http://zapodaj.net/3fa728c2f40de.png.html

http://zapodaj.net/82ce8a7345558.png.html

http://zapodaj.net/88ea2909a9f3a.png.html

po 30minutach grania:

http://zapodaj.net/c629e720a9058.png.html

http://zapodaj.net/8f62c5b087740.png.html

http://zapodaj.net/c0704fd077396.png.html

 

Chłodzenie procka zimne. Pasta była zmieniana 3dni temu. Pasta, którą nałożyłem jest z niższej półki (AAB Cooling Thermal Grease). Do innej niestety dostępu nie miałem. Nałozona poprawnie..

Radiatory na mostkach gorące

odpowiedź 9 lipca 2014 przez użytkownika asheran Poziom 1 (220)
OK, mozesz jeszcze pstryknac fotke wnetrzu budy ?
No to wszystko jasne.
Masz stara, nieprzewiewna (i ciasna) obudowe. Rozni sie ona od wspolczesnych pewnymi elementami konstrukcyjnymi, ktore powoduja nagrzewanie: zasilacz na gorze, w zwiazku z tym brak miejsca na wentylator gorny obudowy, brak wentylatora tylnego (i pewnie mocowania dla wentyli od 92mm wzwyz), nieefektywna perforacja z tylu, brak miejsca na wentylatory na dole i z przodu - dla zrobienia ciagu.
Oprocz tego - masz boksowe chlodzenie, ktore dziala na zasadzie rozdmuchiwania ciepla wokol. Jak to sie ma do powyzszego - wydedukuj sam.
Jedynie prawo fizyki lekko pomaga - ktore mowi, ze powietrze cieple sie unosi, tak wiec jest zasysane przez wentylator zasilacza i wypluwane na zewnatrz. Niestety, ten "plus" ma wiec i swojego "minusa", bo zasilacz jest kiepski - zeby nie powiedziec "wyrob zasilaczopodobny" - wobec czego cieple powietrze zasysane z budy wcale mu nie pomaga - wrecz przeciwnie - i zasilacz szybciej konczy swoj zywot, tudziez wchodzi na wyzsze obroty i sam sie tez przegrzewa.
W swietle powyzszego - te dziwne dzwieki to moze byc zarowno wentyl w zasilaczu (kiepska jakosc, wiec lozyska mogly sie szybko wyrobic - tym bardziej, ze wentyl pracuje szybciej z braku wlasciwej wentylacjiw budzie), jak i boksowe chlodzenie procesora.
Obie te rzeczy sa do wymiany - ale bez nowej obudowy sie nie obejdzie. Po prostu - szkoda wywalac pieniadze, zeby wlozyc wszystko znowu go grzejacego sie pieca. Jesli juz bedziesz mial nowe chlodzenie - do niego musisz miec i dobra paste (Zalman STG-2, Arctic Silver 5 itp), ktora zaaplikuj pod radiatory mostkow - zawsze pomoze w uzyskaniu stabilnosci systemu, bo stara pasta juz chyba tam jest niezle scementowana - tak to jest w starych plytach.
Zasilacz, obudowa, chlodzenie - oto kolejnosc, w jakiej powinienes nabywac nowe rzeczy. Moga byc nawet uzywane z Allegro. Masz jakis budzet w ogole ?
Na początek myślę, że te 300-400 zł jedynie dam radę wydać.. wiec zasilacz i pasta jedynie...
dałoby się jakoś obejść bez zmiany obudowy? Szkoda mi trochę wykładać pieniądze na nową obudowę, skoro ta jest w dosyć dobrym stanie... szczególnie, że komputer jakiś świetny nie jest..

I jeszcze jedno.. nigdy nie wymieniałem pasty na mostkach, a komp ma już ze 3-4lata.. Nawet nie wiedziałem, że tam ją trzeba wymieniać ;p
Zasilacz 200 zl:
http://allegro.pl/zasilacz-corsair-vs-450w-atx-120mm-fv-gw-okazja-i4407178886.html

Obudowa 85 zl:
http://allegro.pl/cooler-master-elite-334-nvidia-edition-2xwent-gw-i4405213358.html#galeria0

Chlodzenie 68 zl:
http://allegro.pl/chlodzenie-cpu-zalman-cnps5x-performa-lga775-am3-i4409920612.html

I do tego jakies wentylatory 120mm, jesli trzeba (front/tyl) - to znaczy jesli te z obudowy sa za glosne. No i pasta - Zalman STG2, albo AC5.

Nie ma obowiazku wymiany pasty na mostkach - o ile nie zauwazysz takiej potrzeby. A potrzeba jest, gdy mostek jest za goracy i powoduje zwiechy. Byc moze po wlozeniu do bardziej przewiewnej obudowy bedzie wszystko OK - to znaczy chipset bedzie i tak goracy, jednak bedzie sie dalo grac - wowczas nie babraj sie ze zmiana pasty. Ja osobiscie bym ja jednak zmienil, ale przy tym trzeba bardzo uwazac, zeby nie ukruszyc rdzenia przy zdejmowaniu.zakladaniu radiatorow.
Czyli obudowa MUSI zostać wymieniona?
Osobiście nigdy nie wymieniałem pasty na mostkach i trochę się tego obawiam.. nawet nigdy tam radiatorów nie ściągałem..
...