Porada odnosnie dysku twardego

+1 głos
wizyt: 967

Witam.

 

Pół roku temu zakupiłem dysk twardy Seagate 750 GB ST3750528AS SATA2 32 MB.

Dysk jest używany w komputerze przeznaczonym typowo do grania. Nie jest on jakis wybitny, ale chodzi 24h na dobe. Jest on w kafejce i osoby które tam pilnują po prostu się zmieniają i wychodzi tak, że 24h na dobe 7 dni w tyg on jest bardzo mocno eksploatowany.

 

Po pół roku, dysk wyjawia objawy "spadku wydajności" czyli np. podczas grania jest 10-20 sekund przerwy, wszystko staje bo dysk musi "przemielić" i dopiero potem wszystko się odcina. Nie było by to takie straszne gdyby nie częstotliwość (od co 5 minut do co 30 minut).

 

Nie chce tutaj prosić o porade co zrobić z dykiem bo po prostu chce go zmienić na inny. Potrzebuje jednak porady jaki dysk wybrać. Nie musi być super pojemny ale ma być wytrzymały. Najprostszym rozwiązaniem był by dysk SSD. Ale jednak są one stosunkowo drogie. Jakie dyski HDD polecacie??

12 sierpnia 2011 w Dyski twarde przez użytkownika Marlice Poziom 2 (260)
   

5 odpowiedzi

+1 głos
Rozejrzyj sie za WD serii RE2 albo RE3, w zaleznosci od pojemnosci, jesli sadzisz, ze to wina dysku (badblocki), a nie filesystemu i spraw z tym zwiazanych (przepelnienie dysku, fragmentacja, bledy FS). Najgorsza rada byloby polecic Ci bowiem nowy dysk, ktory po pol roku zacznie zachowywac sie dokladnie tak samo, ale tylko dlatego, ze bedzie to spowodowane powtarzajacymi sie bledami FS. Ale zebys sie o tym przekonal, musisz chwilowo ten dysk przebadac - czyli sprawdzic go pod katem zapelnienia oraz bledow FS, jak i fizycznych (checkdisk np.). Jesli okaze sie, ze masz fizyczne bledy (badblocki) albo dysk jest zajety powyzej 80% - wymien go na inny, pojemniejszy. Jesli znajdziesz jedynie bledy FS albo duzy stopien fragmentacji - nie ma sensu wymieniac dysku, bo za jakis czas bedziesz mial to samo, wynika to ze specyfikacji srodowiska, w jakim dziala komputer. W takim przypadku nalezy bardziej dbac o sprzet oraz zorganizowac okresowee sprawdzanie dysku oraz - o ile to mozliwe - okresowe przywracanie systemu do ustawien poczatkowych (z image np.) - w kafejach nawet to sie robi co tydzien.
odpowiedź 13 sierpnia 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Ja moze w inna strone pojde ;] moze sprobuj sprawdzic czy nie ma zadnych bledow i zrob defragmentacje ;]]] moze cos pomoze :)))
odpowiedź 13 sierpnia 2011 przez użytkownika raffal81 Poziom 7 (10,190)
+1 głos
Samsung F3 lub WD Caviar Black.

Sprawdź czy to na pewno dysk jest przyczyną problemów (tak jak jeomax napisał).
odpowiedź 14 sierpnia 2011 przez użytkownika Joey.669 Poziom 4 (1,030)
0 głosów
Więc tak:

Dzięki za zainteresowanie.

Uruchomiłem na dysku Checkdisk. Wykrywa błędy, próbuje naprawić je po restarcie systemu pod dosem, ale wtedy wyskakuje komunikat, ze nie ma żadnych błędów.

Ściągnąłem program od producenta. Najpierw jeden z jego testów oblał, zalecił uruchomienie pod dosem i naprawienie błędów. Oczywiście pod dosem nic nie znalazł, co więcej gruntowny skan dysku nie wykazał na nim bad sectorów. Oczywiście ta operacja wyczyściła cały dysk. Po zainstalowaniu nowego systemu (system + serowniki + GG) znowu te same objawy. Czyli na pewno coś jest z dyskiem ale nie jestem w stanie zanalizować co... Nawet oprogramowanie dysku przy okazji z upgradowałem ale to też nic nie dało.

Jeżeli chodzi o pojemność dysku to starczy 500GB-1TB.

A teraz z innej beczki. Jak z awaryjnością dysków SSD? Bo może jednak dołożę i kupię 96 GB SSD, zakładając że wytrzyma kilka lat...

Ogólnie dzięki za pomoc, zaraz rozejrzę się za tymi WD.


odpowiedź 15 sierpnia 2011 przez użytkownika Marlice Poziom 2 (260)
0 głosów
WD RE3 są najbardziej niezawodne w rozsądnej cenie
odpowiedź 16 sierpnia 2011 przez użytkownika dzejdzej007 Poziom 5 (3,050)
...