Polerowanie podstawki chłodzenia cpu

+1 głos
wizyt: 2,540

Witam. Ostatnio szlifowałem miedzianą podstawke chłodzenia papierem wodnem o grybości 800 i wykończenie 2500. Pozostały mi minimalne i bardzo płytki ryski których na zdięciu nie widać dlatego nie zamieszczam. Wszystko się super błyszczy, lecz pod światłem widać dość dużo tych rysek. Teraz moje pytanie: czy mam jakoś usuwać te ryski czy pasta je pokryje? Jak usuwać to czym?

Z góry dzięki.

2 września 2009 w Chłodzenie przez użytkownika prus92 Poziom 4 (2,280)
   

11 odpowiedzi

0 głosów
Zaproponuje bardzo nietypowe rozwiązanie.
Nie z każdym wynalazkiem działa ale warto spróbować!
W sklepach można kupić mleczka do czyszczenia stalowych kuchenek.
Nakładasz owe mleczko na bardzo delikatny materiał, np (nie znam nazwy) to do czyszczenia okularów. I Wcierasz tak długo aż uzyskasz idealna powierzchnie.
U mnie działa. Zyskałem na szlifie jakieś -4,5C.
Przed zabiegiem mleczkiem było mniej więcej -3,8C
Czyli różnica jeszcze jest.
Pozdrawiam.

(BTW1: Jeszcze zawsze możesz przejść się do złotnika on posiada owe preparaty w konsystencji płynu, do szlifu na glanc, tez testowałem tyle ze trochę dawno to było i bardziej kosztowne)
(BTW2: Sprawdź sobie jakość mleczka na jakieś innej nawierzchni żeby w razie czego gorzej nie było, nazwy niestety mojego wynalazku nie podam gdyż już nie posiadam go)
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika Sclavus Poziom 2 (340)
0 głosów
zaopatrz się w pastę polerską do metali
zajrzyj chociażby na allegro
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika rotorek Poziom 6 (6,260)
0 głosów
Moze po czasie, ale moze komus sie przyda - bardzo dobry poradnik odnosnie lappingu jest na overclockers.co.uk (dzial: forum - overclocking). Z innych poradnikow mozna dodac, ze najlepiej robic to kilkoma rodzajami papieru, np. 600-800-1200-2500wet, na twardej i prostej powierzchni typu np. lustro lub szklo. Pierwsze trzy najlepiej robic ruchami kolistymi, ostatni tylko w jednym kierunku (plus ruch powrotny). Najlepszy efekt osiagnie sie w seriach po 30 sekund + obrot o 90 stopni, przy czym pierwszy szlif powinien byc najdluzszy, a ostatni - najkrotszy i najdelikatniejszy.
Ryski powstaly najprawdopodobniej z powodu zbyt duzej roznicy miedzy tylko 2 rodzajami papieru (duzy nacisk na pierwszym + mala ziarnistosc drugiego = ryski), wiec aby je zniwelowac trzeba bylo uzywac jeszcze czegos pomiedzy tak, by przy kazdym kolejnym szlifie dochodzic do rysek z poprzedniej serii. Najlepiej byloby chyba doszlifowac papierem 1200/1600, ale wowczas trzebaby wykonczyc jeszcze raz 2500. Mleczko albo pasta polerska wydaja sie dobrymi rozwiazaniami, ale.. ALE... znalazlem ostatnio w necie wielka klotnie n/t stosowania takiej pasty - czyli sa za, jak i sa przeciw takiego rozwiazania. Sam nie probowalem pasty, wiec nie umiem stwierdzic - zreszta byloby to malo wiarygodne na jednym przypadku :)
Szmatka nazywa sie SUN BEAM, idealnie czysci szklo itd. W sprzedazy osobistej, jak pamietam :)
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Również korzystam z tego forum.
A mleczko do polerowania dałem na sam koniec i wynik był jeszcze lepszy niż samym papierem.

Szkoda ze nie mam już tej buteleczki bo bym podał nazwę a naprawdę warto się pomęczyć :)

Pozdrawiam
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika Sclavus Poziom 2 (340)
0 głosów
Sprawdziłem jeszcze raz i to są ryski, które powstają w wyniku szlifowania papierem 2500 (szlifowałem na mokro, mniej rysuje).
Patrząc pod światło to jest pokryta nimi cała podstawka. W tym przypadku to chyba tylko mleczko czy jest już ok?? wszystko się odbija na podstawce zarąbiście dobrze, lecz tylko te ryski....
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika prus92 Poziom 4 (2,280)
0 głosów
ja od zawsze używam metody papier toaletowy+woda+proszek; usuwa tlenki, odtłuszcza i w ogóle wypas

metode tą przede wszyskim stosuje do polerowanie laminatów miedzianych, przed trawieniem PCB
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika Bany_krk Poziom 5 (2,830)
0 głosów
Odbiegając trochę od pytania chciałbym się dowiedzieć czy taki idealizm to czasem nie jest popadanie w paranoje ?

Jeśli jest taka możliwość to chciałbym poznać wyniki w testach na odprowadzanie ciepła przed usuwaniem i po usuwaniu owych rys.
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika lol_ek Poziom 6 (9,640)
0 głosów
Zapomniałem dodać najistotniejszego.

Być może słynna pasta TEMPO będzie odpowiednia.
odpowiedź 2 września 2009 przez użytkownika lol_ek Poziom 6 (9,640)
0 głosów
Paranoja niektorzy mogliby nazwac juz samo polerowanie - bo skoro nakladamy paste, ktora z zalozenia ma wnikac we wszystkie mikroszczeliny i polepszac przewodnictwo cieplne, to po co usuwac te szczelinki, skoro pasta i tak tam wniknie ? :) Problem pojawia sie w niektorych c2d, ktorych IHS jest na tyle nierowny, ze szlifowanie po prostu je prostuje :) No ale czy wowczas te drobne ryski cos szkodza, jesliby nalozyc paste ?
Tu - jak mi sie wydaje - nalepiej zastosowac zasade ostroznosci: otoz NIEZALEZNIE od czegokolwiek, zlikwidowanie rysek i tak nie zaszkodzi, skoro juz polerujemy te pol godziny, to 5 minut nikogo nie zbawi ;-) Byle nie przedrzec sie do heatpipe'ow :)
Sprawdzilem te szmatki - na Allegro sa (sunbeam), firmowane przez raypath. Sam kiedys mialem te szmatki i tylko nimi czyscilem monitory. Dla LCD jak znalazl, w porownaniu z nimi kazda inna szmatka to papier scierny ;-)
Co do mleczka sie nie wypowiem, ale pamietam sytuacje, jak jeden kolega opowiadal mi z 18 lat temu, jak zlikwidowac zmatowienie karoserii samochodu zostawionego przez dlugi czas (raczej miesiace, niz godziny) na sloncu - polecal szmatkowanie jej mleczkiem CIF :) Kto by pomyslal, ze historia sie prawie powtorzy ;-)
odpowiedź 3 września 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
P.S. zapomnialem z tego wszystkiego :)

Otworz ten dokument:
http://www.thermo-chill.com/guides/LappingGrid.pdf

Przystaw podstawke pod katem 90 stopni do ekranu, mierzac jej krawedzia do srodka obiektu.

ZLE WYPOLEROWANE WYGLADA TAK:
http://www.employees.org/~slf/flat/grid1.jpg

DOBRZE WYPOLEROWANE BEDZIE TAK:
http://www.employees.org/~slf/flat/grid2.jpg

I juz wiesz, czy ryski trzeba zlikwidowac, czy nie :)
odpowiedź 3 września 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Jakikolwiek preparat zastosujesz to zawsze bedą powstawały ryski mniejsze lub wieksze, w zależności od tego jakie ma on właściwości ścierne. Osobiście polerowałem na szlifierce za pomocą specjalnej tarczy z filcu. Ale nawet jak wypolerujesz na lustro to i tak pod światło bedzie widac ryski, pasta załatwi sprawe.
odpowiedź 5 września 2009 przez użytkownika kiewek Poziom 4 (1,960)
...