Zmiana płyty głównej

+1 głos
wizyt: 8,341

Od kilku ładnych miesięcy gryzie mnie myśl o zmianie płyty głównej. Pytałem już wielu ludzi o to (i na forach i osobiście) jednak nikt nie udzielił mi czystej odpowiedzi. Prosiłbym więc o fachową pomoc, gdyż każdy mówi co innego. Mianowicie, mam płytę główną Gigabyte 945-GZM-S2 i chciałbym ją zmienić na np. Gigabyte P45. I tu moja wątpliwość: co mnie czeka po założeniu nowej płyty? Czy system wstanie? Nie chcę robić reinstalki, gdyż instalowanie i konfigurowanie aplikacji na dysku zajęło mi wiele czasu. Słyszałem że jak zmieniamy na chipset tego samego producenta (Intel) to komputer odpali. Słyszałem też, że podobno na XP były z tym jakieś problemy, a na Viście już ich nie ma. Proszę o naprawdę fachową pomoc.

                                                                                                    Pozdrawiam.

25 stycznia 2009 w Płyty główne przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
   

32 odpowiedzi

+1 głos
Jeśli będziesz zmieniał płytę na model z nowszym chipsetem, to na 90% system wstanie. Najlepiej jednak przedtem odinstalować wszelkie sterowniki z systemu (kontroler SMBUS, IDE, STAT) i dopiero wtedy zmienić płytę. Wtedy mamy 98% pewności, że system wstanie. Pozostałe 2% to po prostu bajzel, który Windows sam sobie tworzy i przez to ma problem z uruchomieniem się na nowszym sprzęcie.
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika nazaropeth Poziom 6 (8,820)
0 głosów
Na jaki dokładnie model płyty chcesz zamienić ?

Po zmianie płyty głównej, podczas włączenia systemu zapyta się o aktualizację klucza, którą zrobisz przez telefon.
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika squee Poziom 6 (8,250)
0 głosów
Powinno się stosować taką zasadę:

Wymieniasz procesor, kartę graficzna - tylko sterowniki.

Zmiana płyty głównej - ponowna instalacja systemu

Chodzi o to, że płyta główna ma bardzo dużo innych kontrolerów, inne chipsety itp. Przy zmianie tylko sterowników pozostają śmieci w systemie. Poza tym co jakiś czas warto by było postawić system na nowo.

System powinien wstać, ale licz się z wyszukiwaniem urządzeń, sterowniki itp. A to może trochę potrwać.

Pozdrawiam,
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
powolujac sie na prawa murphego, masz raptem 50% szans na to ze system wstanie. Moze wstac, moze nie wstac, raczej czysta ruletka niz stwierdzenie ze wstanie badz nie.
Pozdrawiam
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Aha. Płyty Gigabytea są bardzo dobre ale tydzień temu szlag moją trafił (pisałem o tym w problemie z pamięcią RAM) i ostrzegam przed czymś czego się przedwczoraj dowiedziałem. Serwis Gigabytea działa bardzo powoli. Jeśli trzeba płytę wysłać na gwarancji to 3 tygodnie bez komputera trzeba będzie zdzierżyć. Oczywiście nie mam gwarancji że przyjdzie całkowicie sprawna...
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika Szymon331 Poziom 8 (29,410)
0 głosów
Nie mowiac o tym ze kazdy serwis, kazdego producenta dziala w ten sposob (wyjatkiem np. sa karty profesjonalne typu FireGL lub Quadro, tam po zgloszeniu problemu wysylaja Ci od razu nowa karte, a obecna musisz im odeslac spowrotem)
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Planuję zmienić na coś z P45 lub P43, na pewno z Gigabyte'a. Z aktualizacją nie będzie problemu, to kwestia krótkiego telefonu do MS-u.
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Ach, zapomniałem jeszcze dodać iż posiadam system w wersji OEM.
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Powiem tak - ponowna instalacja systemu jest zalecana, ale ostatnio w jednym z kompów do wymiany była płyta główna, proc i pamięć. Przesiadka z AMD na Intela i dało radę bez re instalacji, chociaż fakt błędy mogą się pojawić. Brak instalacji nie jest więc konieczny i może uda Ci się przeżyć bez niego, albo, jak to GreQonE wspomniał, to może być ruletka.
odpowiedź 25 stycznia 2009 przez użytkownika Bartek Żak Poziom 6 (6,680)
0 głosów
Teoretycznie jeżeli wszystkie sterowniki od nowej płyty dodasz do już istniejącej wersji systemu a potem wymienisz płytę do Windows sam je doinstaluje. Praktycznie rożnie może być więc warto całą operację zacząć od porządnego backupu. Ja zmieniałem uszkodzoną GA-945GCM-S2 na GA-945GCM-S2L i system dosyć ładnie wstał. Jednak w tym przypadku nie było aż tylu różnic. Następną sprawą jest Windows OEM, który przypisuje się do "bebechów" i po wymianie płyty może się okazać, że nie można go aktywować inaczej jak telefonicznie, tłumacząc konsultantowi, że komputer był w serwisie gdzie zmieniono mu uszkodzoną płytę.

ps. Przy okazji zapytam: po co ta zmiana? Moim zdaniem 945 to jeden z najlepszych chipsetów intela i nie ma sensu go zmieniać na P45 jeżeli nie ma do tego jakiś poważnych powodów.
odpowiedź 26 stycznia 2009 przez użytkownika januszek Poziom 6 (9,490)
0 głosów
To jest totalna loteria, mój komp na Windows XPSP2 wstał po wymianie (uwaga) procka, płyty gł., pamięci i karty graficznej, wysypywał komunikaty o braku sterowników, ale wstał. Oczywiście zrobiłem reinstalację bo raz na jakiś czas i tak warto to zrobić a wymian podzespołów jest dobrą okazją. Pozdr.
odpowiedź 26 stycznia 2009 przez użytkownika Player1 Poziom 6 (9,630)
0 głosów
Chce wymienić płytę ponieważ ta dopuszcza tylko prędkość PCI-e x4 dla karty graficznej, co bardzo obniża wydajność grafiki. Następną rzeczą jest to, że nie mogę wyżej podkręcić proca jak do 2.4GHz. Ostatnia sprawa, ta płyta posiada tylko 2 sloty na pamięć RAM.

Dodam jeszcze, że po wymianie RAM-u i karty graficznej komputer wstał bezproblemowo (tak jakby w ogóle tego nie zauważył).

A jeśli o reinstal chodzi, to wprawdzie mógłbym, ale obawiam się, że wtedy stracę wszystkie dane.
odpowiedź 26 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Proszę wyobrazić sobie taki scenariusz: wymieniam płytę, załączam kompa, a tam bluescreen. Co wtedy zrobić? Hmm, może wy macie doświadczenie... Co się zazwyczaj dzieje po zmianie?
odpowiedź 26 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Z partycji systemowej (domyślnie C:) zgrywasz swoje dane na inna partycje tylko ją formatujesz. Żadnych danych nie tracisz, a re-instal w przypadku zmiany płyty głównej byłby wskazany, choć komp powinien ruszyć z oporem.
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
To znaczy że po reinstalce wszystko będzie na swoim miejscu (tak samo jak bylo przed)?

P.S. Co masz na myśli mówiąc, że ruszy z oporem? A co zrobić gdy wyskoczy bluescreen?
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Z moich doświadczeń:
Przesiadka z płyty Soltek z VIA KT266 na Gigabyte z VIA KT400A, obyła się bez większych problemów - tak jak poniżej ktoś napisał XP doinstalował jakieś sterowniki, a później położyłem najnowsze ściągnięte z sieci.
Jesienią przekładałem system!!! z kompa na płycie Asusa VIA KT400 (z procem AMD) do innego na płycie też Asusa ale na I945 (z prockiem Intela). Nawet kontrolery dysku były zmienione z PATA na SATA - i... poszło, ale po restarcie odpalił się tryb awaryjny i trzeba było "naprawić" system z płyty instalacyjnej. Skorzystałem z tego bo "naprawa" trwała praktycznie tyle co położenie systemu ze sterownikami, a wszystkie aplikacje ruszyły później bez problemu (a sporo jest tych śmieci po paru latach). Oryginalny XPSP2 OEM zarejestrował się przez internet.
Jeśli się zdecydujesz na odpalenie systemu a nie reinstalację koniecznie usuń sterowniki do dysków twardych np. tak jak tu:
http://www.poradykomputerowe.pl/sprzet_komputerowy/zmiana_plyty_glownej_bez_reinstalacji_windows_xp-625.html
O ile pamiętam jest tam jakaś nieścisłość ale powinieneś sobie z tym poradzić. I oczywiście na wszelki wypadek koniecznie kopia danych z partycji C.
Gwarancję że system wstanie po zmianie płyty może dać Ci chyba tylko dyletant (no może jeszcze jakiś naprawdę oblatany w systemie i tych tematach admin)
Jak to jest w Viście - tego nie wiem.
Powodzenia
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika cryoman Poziom 5 (2,680)
0 głosów
Programy będziesz musiał zainstalować na nowo, lecz muzyki, zdjęć, filmów itp. nie stracisz. Możesz zrobić tak jak kolega poniżej, ale właśnie takie 'opory' mogą nastąpić. Dla świętego spokoju by nie mieć potem niespodzianek lepiej zainstaluj na nowo, a jeśli masz system OEM, to powiedz ze tamtą dałeś na gwarancję, a zwrócili Ci tą.

Gdy wyskoczy bluescreen to musisz spisać ciąg licz i liter występujący po słowie "STOP:". Żeby móc to zrobić trzeba wyłączyć automatyczny restart po błędzie robiąc tak:

Wejdź do Właściwości systemu (PKM na ikonie Mój komputer), wybierz zakładkę Zaawansowane i kliknij Ustawienia w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie. W nowym oknie w sekcji Awaria systemu i odznacz opcje Automatycznie uruchom ponownie.

Pozdrawiam,
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
"Programy będziesz musiał zainstalować na nowo, lecz muzyki, zdjęć, filmów itp. nie stracisz" - tak dzieje się zawsze? Dlaczego?
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Podczas instalacji programów (nawet na innej partycji) pewne pliki zapisywane są w moich dokumentach/danych aplikacji. Formatując tą partycję tracisz te pliki, więc program zainstalowany na innej partycji może nie działać prawidłowo. Natomiast zdjęcia, muzyka lub inne pliki jeśli znajdują się na innej partycji niż systemowa, a tej partycji nie sformatujesz, to dane pozostaną w stanie niezmienionym i ich nie utracisz.
odpowiedź 27 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
Ale przecież nie trzeba robić formatu...
odpowiedź 28 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
A jak inaczej masz zamiar zrobić ponowną instalację systemu bez formatowania partycji ???

System masz BOX czy OEM ???
odpowiedź 28 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
OEM
odpowiedź 29 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
To raczej system nie wstanie bez ponownej instalacji, po system jest przypisany do płyty głównej. Wymieniając płytę instalujesz system na nowo, dzwonisz do Microsoftu i mówisz, że zepsuła Ci się tamta płyta, oddałeś na gwarancję i przysłali inną. Na 100% dadzą nowy klucz i będziesz mógł go zainstalować po wymianie płyty głównej.
odpowiedź 29 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
A jak z tym formatem? Wiele osób mówi, że przy reinstalce można go ominąć.

P.S. Sorki, że tak dużo pytam, ale jeszcze nigdy nie robiłem reinstalu.
odpowiedź 29 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Można ominąć, pisał o tym cryoman. Jednak tym masz system w wersji OEM, więc to nie wypali, pisał o tym Januszek.

Jeśli chodzi o reinstall, to jest ładnie opisane tutaj:

http://www2.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_90926.html

W skrócie na czym to polega: Kopiujesz wszystkie dokumenty, pliki itp. z partycji "C:". Następnie formatujesz partycję systemową poleceniem: "format C:" lub bootując płytę (zakładam, że masz płytę). Potem kreator instalacji sam poprowadzi Cię przez ten proces. Jak już zainstaluje, to instalujesz nowe sterowniki. Potem programy i gotowe :D

Ja sam już wiele razy instalowałem XP-ka na nowo, a ostatnio zrobiłem sobie płytę przy pomocy nLite.
odpowiedź 29 stycznia 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
A jak sprawdzić na ile partycji podzielony jest mój dysk? Co do wersji OEM, wydaje mi się że przypisanie do płyty głównej polega na tym, że będzie tylko wymagać ponownej aktywacji (tak wywnioskowałem po przeczytaniu różnych forów).
A co zazwyczaj pojawia się na ekranie po zmianie płyty i uruchomieniu kompa?
odpowiedź 29 stycznia 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Wchodzisz do "mój komputer" i patrzysz co pisze przy dyski twarde (np. SYSTEM (C:), DANE (D:), itp.):

http://img2.vpx.pl/up/20090202/partycje.png

Mam nadzieje, że pomogłem w tym temacie, pozdrawiam :)
odpowiedź 2 lutego 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
Acha, a ja myślałem że partycje to co innego ;p No więc mam je dwie (pierwsza C:, gdzie znajdują sie wszystkie "śmieci" i druga D:, gdzie jest tylko 2 GB miejsca i są tam jakieś pierdoły, które utworzył Windows). Tak ma być?

P.S. Wielkie dzięki za pomoc.
odpowiedź 3 lutego 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
A na C: czy D: jest katalog "WINDOWS" ???

Z partycji gdzie jest ten katalog przerzucasz dane na drugą partycję i formatujesz tą z systemem (instalator sam chyba to robi), a ta druga z danymi pozostaje w takim samym stanie, nic z niej nie tracisz.
odpowiedź 3 lutego 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
Katalog Windows jest na C, ale po co go kopiować?
odpowiedź 3 lutego 2009 przez użytkownika hunio Poziom 5 (4,580)
0 głosów
Nie masz kopiować katalogu z Windą, tylko swoje dane z partycji C:, czyli moje dokumenty itp.
odpowiedź 3 lutego 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
0 głosów
I jak tam, udała się zmiana płyty, czy dalej walczysz ???
odpowiedź 9 lutego 2009 przez użytkownika mICh@eL Poziom 7 (18,180)
...