Windows 7 OEM

+1 głos
wizyt: 10,989

Witam. Mam problem. Otóż wersja Windows 7 Home Premium 64bit OEM pl jest przypisana jedynie jednemu komputerowi. Słyszałem również, że mając ten system nie można zmieniać części. Dziś byłem na giełdzie i spytałem się o to. Odpowiedział mi następująco "Microsoft poszedł na ręke użytkownikom Windowsa 7 OEM, gdyż wystarczy nie zmieniać obudowy komputera".

Moje pytanie brzmi jak jest naprawdę z Windows 7 Home Premium 64bit OEM pl. Można zmieniać podzespoły czy niestety nie??

Różnica między OEM a BOX to jakieś 330zł a sprzedawcy na giełdzie mówili, że nieopłaca się brać BOX'a, dlatego pytam się Was drodzy użytkownicy  benchmarku.

Proszę o komentarze. 

26 lutego 2011 w Oprogramowanie przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
   

26 odpowiedzi

0 głosów
Bez żadnych obaw możesz wymieniać w komputerze co tylko ci się podoba,Ja osobiście obecny komputer zakupiłem 12 m-cy temu a Windows 7 mam dopiero 2 m-ce.W sklepie sprzedawca potwierdził Mi to co wyżej Sam napisałeś tyle tylko że z obudową to nie do końca prawda ponieważ nie obudowa jest ważna ale sama nalepka homologacyjna z kodem która właśnie jest naklejana przez producenta na obudowie.(osobiście tego nie robię bo zawsze można zmienić obudowę,lub odsprzedać OS)pozdro
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika robinek09 Poziom 7 (16,210)
0 głosów
OEM jest to wersja którą kupuje się zazwyczaj z nowymi komputerami (choć nie tylko) i nie ma płyty instalacyjnej. Czasem bywa tak że może powiązaćsię z np. płytą główną i wtedy nie można jej wymienić poniewarz tracimy licencję (tak było z np. XP być może z 7 jest inaczej)a temu gościowi na giełdzie, z tą obudową to pewnie chodziło o naklejke z kodem na niej.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika piotrek8x Poziom 7 (24,950)
0 głosów
Z tą obudową to koleś zażartował nieźle. Ms weryfikuje czy twoja kopia oem nie jest ponownie aktywowana na innym pc poprzez sprawdznie poszczególnych podzespołów online.
Nie powiem Ci jak jest dokładnie na dzisiaj ale jak w pszeszłości wymieniałem gpu, cpu czy dysk to moją kopię xp oem można było nadal aktywować. Natomiast jak już zmieniłem cały pc to niestety nie dało się aktywować przez internet. Chyba mobo gra tu główną rolę. Ale i to podobno da się na dzisiaj załatwić tylko trzeba zadzwonić do ms i przedstawić sprawę (powiedzieć, że padła i serwis gdzie kupiliśmy cały pc wraz z windows wymienił ją na nową). Może też się nie obyć bez małej biurokracji.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
Zgadzam się tylko niech mi ktoś wytłumaczy ten artykuł.
http://www.pcworld.pl/news/61488/Sprzet.czyli.plyta.html
Ja już sam nie wiem. Proszę o wytłumaczenie tego przez kogoś mądrego bo siedzę już nad zestawem komputerowym tydzień non stop i ręce już mi opadają.
Proszę o komentarze
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
0 głosów
No wsio jest jasne. Za to, że płacisz dużo mniej musisz się liczyć z tym, że po wymianie mobo albo uda Ci się przekonać ms, że padła i wymieniono w serwisie (jak to wcześniej opisałem) albo musisz się pogodzić z zakupem nowej licencji. Tak jak to przedstawia ms, gdyby można było aktywować oem na róznych sprzętach ile się chce to jaki jest sens tej tańszej licencji?
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
Cóż. To jest moja opinia, takie coś jest jednorazowe i nieopłacalne. Już lepiej wywalić trochę więcej i kupić BOX'a bez żadnych problemów przy zmianie podzespołów.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
0 głosów
To mam jeszcze jedno pytanie. Co oznacza DOEM ??
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
0 głosów
Z tego co mi wiadomo klucz systemu przypisuje się pod płytę główna, wszystkie inne podzespoły można wymieniać i tak jest chyba w przypadku win xp, natomiast w przypadku win 7 chyba da się zmieniać części (ale nie jestem pewien) wystarczy mieć jeden podzespół ze starego komputera np. dysk.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika koloalien Poziom 5 (3,220)
0 głosów
Najpierw to zobacz datę tego artykułu,2003 to oni jeszcze wtedy nawet nie planowali Windows 7 a co dopiero mogli cokolwiek o Nim napisać,wszytko co tam piszę dotyczcy posiadaczy OEM XP .Druga sprawa jak już tak bardzo Nam nie wierzysz to zainstaluj swoją wersję na innym kompie o ile masz taką możliwość i spróbuj aktywować,Sam się przekonasz
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika robinek09 Poziom 7 (16,210)
0 głosów
Robinek. Napisałeś, że komp masz od 12 miesięcy, a windows tylko 2 więc niczego jeszcze nie zmieniałeś i nie wiesz jak zachowa system. A OEM to OEM, ważne jest by znac aktualne zapisy tej licencji. A to czy to oem xp czy oem windows 7 to nie ma kompletnie roznicy bo w obu sa takie same postawnowienia.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
Wymieniałem dwa razy kartę graficzną i zamierza po raz trzeci i raz dysk był oddawany na gwarancję dostałem nowy
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika robinek09 Poziom 7 (16,210)
0 głosów
Ja też tak robiłem, to jest ok w przypadku oem. Ale po wymianie mobo będzie inaczej.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika kbrbabzbtb Poziom 6 (8,730)
0 głosów
No i kolega spytał czy można wymieniać podzespoły,nie sprecyzował jakie
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika robinek09 Poziom 7 (16,210)
0 głosów
Ja nie mówię, że Wam nie wierze tylko stwierdzam fakt iż co osoba to opinia. A że Ja nie znam się dobrze dlatego pytam się. Odpowiedzi są podobne ale nie identyczne. Różnią się. Dlatego szukam odpowiedzi prawdziwej. System to system. Przy kupnie kompa wreszcie chce być orginałem.

Co to jest DOEM??
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
0 głosów
Distributor Original Equipment Manufacturers (DOEM) jak umiesz angielski to już wiesz,jak nie to translator
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika robinek09 Poziom 7 (16,210)
0 głosów
Dystrybutor producentów oryginalnego sprzętu to dosłowne tłumaczenie. Szczerze, to dużo mi to nie pomogło. Jestem oporny na takie rzeczy;p
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
+1 głos
Windows 7 w wersji OEM można zainstalować na nowym komputerze, który przeznaczony jest do dalszej dystrybucij czyli sprzedaży. Dokładnie tak jak robią to sklepy takie jak MediaMarkt.

Czyli instalując Windows 7 OEM na komputerze, który sam sobie złożyłeś i chcesz używać już łamiesz warunki licencji. Oczywiście proces aktywacji przejdzie bez najmniejszego problemu, ale Windows bedzie już "przypisany", tylko i wyłącznie do tego komputera i ten komputer powinien być odsprzedany osobie trzeciej.
Zapomnij o wymianie płyty głównej, bo to właśnie ona jest główną częścią w komputerze, do której Windows jest "przypisany".
A co do tego gościa, który powiedział Ci o obudowie, to wróć do niego i spytaj czy żartował czy strzelał? Obudowa będzie jedyną rzeczą, którą będziesz mógł wymieniać tyle razy ile chcesz.

Oczywiście różnica w cenie między wersją BOX i OEM jest duża, ale w twoim wypadku BOX jest jedynym i najlepszym wyjściem. Z wersją BOX będziesz mógł zmieniać wszystkie części w komputerze kilka razy dziennie bez obawy, że twój Windows nie przejdzie aktywacji.
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika tjntjntjn Poziom 7 (21,760)
0 głosów
Nawet nie chodzi o wymiane komponentow przy okazji BOXa, ale skad wezmiesz nosnik, jak bedziesz mial OEMa ? "Pan na gieldzie" oczywiscie bedzie innego zdania i na poczekaniu wymysli rozwiazanie w stylu "ja panu osobiscie zainstaluje (z mojego pirata - w domysle), jak bedzie pan dysk chcial wymienic na wiekszy", wowczas pusc mu reklame z TV - "jestes swiadkiem kradziezy oprogramowania - zadzwon".
BOX ma wiele zalet i tylko jedna wade: jest drogi. Zrobisz, jak uwazasz - wedlug swoich potrzeb. Jak wezmiesz OEMa, i tak bedziesz musial kupic program do robienia obrazow partycji (nie chcac zostawac piratem), co wyjdzie na to samo, co BOX w sumie ;-)
odpowiedź 26 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
jeo, oem są dostępne z nośnikiem DVD.
Oczywiście nie podważam dwóch poniższych wypowiedzi. ;)

BTW: miałem zestaw w którym padła sieciówka na mobo. Automatyczna aktywacja przez neta kończyła się niepowodzeniem, aczkolwiek telefoniczny kontakt z ms'em pozytywnie (i bez ceregieli) pozwolił załatwić sprawę.
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika lol_ek Poziom 6 (9,640)
+1 głos
No dobra, a jak kupisz komputer z windowsem (oem) (w sklepiej od dystrybutora) i ci padnie np mobo, oddajesz kompa na gwarancji i co? Ten co ci sprzedawał system bedzie musiał dać nowy, bo ci mogo padło?? Nie, dzwoni do MS i przedstawia sytuację i oni już ta załatwiają. Fakt faktem, że Polak potrafi i ta licenja OEM jest u nas naginana. Ale MS i tak sie cieszy, że sprzedaje windowsa (lepiej sprzedać oem niż nic). Ale faktycznie wersja BOX jest o tyle lepsza, że bez problemu zaintalujesz na innym kompie a w razie czego możesz odsprzedać winde.
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika Kerim08 Poziom 3 (740)
–1 głos
cześć wszystkim
mam windows 7 pro 64bit OEM (zakup XI 2009) i sytuacja wygląda tak po pierwszej instalacji wymieniłem prawie wszystko (płytę głowną ,dysk twardy itd.) aktywacja nie powiodła się przez system (wyskakiwał jakiś tam błąd), dopiero aktywacja telefoniczna zakończyła się sukcesem, tak więc potwierdzam można wymieniać podzespoły
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika krzys13 Poziom 4 (2,000)
0 głosów
Dziękuje za wszelkie komentarze i rady.
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika Karolus95 Poziom 5 (3,960)
+1 głos
To że aktywowali wam windowsa telefonicznie to nie znaczy ze jest on legalny wersja OEM przypisywana jest do danego komputera i nie wolno jej przenosić na inny. Wymieniając komponenty w środku wymieniacie komputer, czyli nie możecie zainstalować już tego samego windowsa w wersji OEM. Jeżeli chcesz wymieniać graty w kompie i mieć światy spokój kup BOXa. Kiedyś żeby można legalnie kupić OEMa trzeba było kupić jakieś komponent np. grafikę, teraz Microsoft odszedł od tej praktyki i można kupić samego OEMa, ale tak jak napisałem wyżej nie wolni przenosić jej na inny komp i robić drastycznych zmian w obudowie. Wymieniając sama grafikę aktywuje się pewnie, ale jak już wymienimy płytę, grafikę, dysk to już się nie aktywuje i jeżeli zadzwonicie do MS i aktywują go wam telefonicznie to i tak nie będzie to legalny windows
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika Faflucy Poziom 4 (1,840)
–1 głos
Na własnym przykładzie powiem tylko że z windows xp miedia center edition nie miałem żadnych problemów z ponowną aktywacją systemu na różnych konfiguracjach, fakt kilka razy pojawił się komunikat w stylu "ilość aktywacji tej kopii windows się wyczerpała" i w tej sytuacji tel do ms. Musiałem opisać naklejkę jakieś kody które się na niej znajdują i dlaczego ponownie chcę aktywować system- a odpowiedź zawsze ta sama : format C i pomagało. System kupiony z nowym kompem w wersji OEM ale dostałem z salonu płyty instalacyjne i później rozbudowywałem kompa o nowe elementy typu dyski ramy grafę dźwiękową.
odpowiedź 27 lutego 2011 przez użytkownika eviler Poziom 4 (2,480)
+1 głos
Witam,

Z doświadczenia:
1.Kupiłem Windows 7 OEM (Dostałem go na płycie - oczywiście kupilem także sprzęt)
2.Wersje OEM (oprogramowania jak i sprzętu) nie powinny być sprzedawne - są przeznaczone dla "producentów" zestawów, laptopów itd...
3.Z autopsji wiem że MS nie robi problemów w przypadku "awari" płyty - i jeżeli aktywują system - jest to zgodne z prawem. Potwierdzeniem orginalności systemu jest naklejka , ktora musi znajdować się na obudowie - ma być przklejona no i oczywiście aktywowany i zarejestrowany produkt.
4.Jeżeli macie wtpliwości - dzwoncie do MS:))
odpowiedź 21 marca 2011 przez użytkownika manix82 Poziom 4 (1,610)
+1 głos
Własnie jestem po "reinstalacji" Win7 OEM - zero problemów z aktywacją (Oczywiście nie zmieniałem nic w komp.)
odpowiedź 21 marca 2011 przez użytkownika manix82 Poziom 4 (1,610)
...