Strart systemu na SSD?!

+1 głos
wizyt: 190
Witam,

Posiadam od pewnego czasu dysk ssd Kingston SV300S37A120G. System startuje błyskawicznie, ale...

Komputer, 2 pary głośników i router mam podpiete na listwie i kiedy nie korzystam to wyłączam całą listwę żeby nie bawić sie w wyłączanie każdego urządzenia z osobna.

Teraz może nie problem ale coś zastanawiającego:

Czasem przychodzę, listwa prztyk (ON) i komp wstał w 10s (widze cały czas jak dioda/dysk pracuje podczas uruchamiania).

A czasem listwa prztyk (ON) i widzę już "flagę" windows (po tym pulpit powinien wskoczyć w 2-3s) i dysk/dioda przestaje pracować na jakieś 10-20s i dopiero widzę pulpit.

Nie mam pojęcia co może byc przyczyną. Raz system wstaje w 10s, a czasem powiedzmy w 30-40s (z tą przerwą) dokładnie nie mierzyłem.

 

Macie pomysły? Podzespoły w moim profilu jak by co!
23 stycznia 2014 w Dyski twarde przez użytkownika ŁukMił Poziom 6 (6,300)
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Wylacz router ze wspolnego "pradoobiegu" i powiedz, czy problem znikl.
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 30 stycznia 2014 przez użytkownika ŁukMił
Co to znaczy "pradoobiegu"?
Z listwy. Przepnij go na osobne gniazdo, gdzie nie bedzie wylaczany pstrykiem listwy, ktora odlacza i komputer (i wlacza). Najprawdopodobniej przestoje masz zwiazane z TCP/IP, co jest problemem starym, jak sam Windows.
Niestety, ale nie w tym problem. Odłączyłem i tak samo sie dzieje.
Jesli odlaczyles router od listwy i wpiales go gdzie indziej, to zebys mial jak najszybszy start, router musi pracowac non-stop. Nie tak, zebys po prostu go odpial, ale wlaczal w tym samym czasie, co komputer - tyle, ze z innego miejsca - to by bylo nielogiczne i przeczylo temu, co pisalem wczesniej :) Mam nadzieje, ze robisz to poprawnie - czyli w(y)laczasz komputer osobno, natomiast router pracuje caly czas.

Jesli tak wlasnie robisz i problem dalej istnieje, to przestoj z wczytywaniem dalej moze dotyczyc TCP/IP, a konkretnie przypisywania adresu IP przez router. Zeby sie definitywnie o tym przekonac, wyjmij kabel Ethernet z komputera i wylacz karte sieciowa w mendzerze urzadzen. Jak bedzie nieaktywna - wylacz i wlacz komputer i patrz, czy to przynioslo efekty. Dalej sie bede rozpisywal, jak bede znal wynik tego testu :)

BTW, oczywiscie musisz miec najnowszy BIOS, odtaktowana karte graficzna, przeskanowane dyski chkdiskiemm zainstalowane najnowsze drivery do wszystkiego i brak trojkacikow z bledem w mendzerze urzadzen.
No router wyłączyłem całkiem ;) Więc nie tak miało być ;)
Dodam jeszcze, że taki przestój w uruchamianiu powstaje tylko podczas uruchamiania systemu po dłuższym nie uzywaniu komputera. Np. kiedy ide spać, wyłączam komp. ok 22:00. Włączam rano o 7:00 i wtedy/po takim czasie mam te przestoje. Kiedy robię restart (nie wyłączam listy tym samym) nie mam tych przestojów. Ale przetestuję jak mi radzisz i dam znać.
Zrobiłem jak napisałeś, ale nie pomogło.
Rozumiem, ze wylaczasz komputer, a nie hibernujesz ? Bo Windows 7 nie wstanie na zadnym SSD w 10 sekund. Jak nie korzystasz z hibernacji w ogole, to ja mozesz wylaczyc (powercfg.exe -h off).
SPrawdz wiec ostatecznie problem TCP/IP poprzez ustawienie stalego IP w ustawieniach karty sieciowej - bo domyslnie jest przypisywane przez DHCP (IP, maska, domyslny router, DNS; DNS mozesz ustawic router albo oba wziac z ustawien routera/modemu). Jak problem przy stalym IP bedzie wystepowal dalej, to bedzie ciezej go zlokalizowac.
Najzabawniejsze jest to, że taki przestój przy uruchamianiu powstaje tylko po dłuższym nie włączaniu komputera. To znaczy np. po nocy (kilka godzin). Bo jak wyłączę komp. (listwę też) na powiedzmy 10 min. Tak się nie robi.
Miałeś rację, problem leży po stronie karty sieciowej. Kiedy ją wyłączę komp. uruchamia się normalnie. Mam nadzieję, że wpisanie stałego IP rozwiąże problem całkowicie bez wyłączania karty. Bez Twojej pomocy nawet bym nie wiedział od czego zacząć. Dzięki Wielkie.
...